Płyta indukcyjna to płyta kuchenna działająca na zasadzie indukcji elektromagnetycznej z wykorzystaniem cewki indukcyjnej. W środku płyta posiada siatkę obwodów elektrycznych. Gdy stawia się na nią naczynie, wytwarza się pewne pole magnetyczne. W garnku powstają prądy wirowe – naczynie nagrzewa się i można w nim gotować. Indukcja oddziałuje jednak tylko na metal ferromagnetyczny. Z tego powodu do płyt indukcyjnych przeznaczone są specjalne naczynia.

Najlepsza płyta indukcyjna – ranking

 1. Płyta indukcyjna Electrolux EIV634 Slim-Fit

  Płyta indukcyjna Electrolux EIV634 Slim-Fit

  Niezwykle płyta płyta indukcyjna, która zastępuje z powodzeniem klasyczne płyty elektryczne i gazowe. Za pomocą wiązki podczerwieni w sposób automatyczny uruchamia okap kuchenny i dostosowuje siłę jego wyciągu do intensywności procesu gotowania. Przycisk Bridge pozwala na połączenie dwóch stref grzewczych, tak aby działały one jako jedna strefa. To pozwala na gotowanie w dużych naczyniach.

 2. Płyta Samsung NZ64H57479K

  Płyta Samsung NZ64H57479K

  Nowoczesna płyta indukcyjna oferująca aż 15 poziomów mocy. Posiada wskaźnik wydajnego wykorzystania ciepła i funkcję Booster – maksymalnego nagrzewania się w krótkim czasie. Strefa Flex Zone pozwala na umieszczenie na niej naczyń różnej wielkości, także bardzo dużych. Funkcja Ready Pan sprawia, że płyta błyskawicznie nagrzewa się i utrzymuje ten stan przez 50 sekund.

 3. Whirlpool ACM 816 BA

  Whirlpool ACM 816 BA

  Wydajna płyta indukcyjna z czterema polami grzewczymi oraz funkcją Booster. Posiada także specjalne zabezpieczenie przed dziećmi. Urządzenie wyposażone jest w dotykowy panel sterowania. Nie sprawia problemów w zakresie utrzymania w czystości. Innowacyjna strefa Flexi Cook pozwala na połączenie ze sobą dwóch pól indukcyjnych w celu stworzenia dużej powierzchni grzewczej.

 4. Płyta indukcyjna Bosch PIE631FB1E

  Płyta indukcyjna Bosch PIE631FB1E

  Prosta w obsłudze płyta indukcyjna o szerokości 60 cm. Wyróżnia się niezwykle nowoczesnym designem i dużą funkcjonalnością. Nie jest trudna do utrzymania w czystości. Sterowanie DirectSelect sprawia, że nie trzeba wielokrotnie naciskać wskaźnika mocy pola. Wystarczy delikatni dotknąć odpowiedni stopień nagrzania. Funkcja QuickStart sprawia, że nie trzeba każdorazowo aktywować pola grzania.

 5. Płyta Amica PI6540PTU

  Płyta Amica PI6540PTU

  Wysokiej jakości płyta indukcyjną z funkcją PowerChoice. Tym samym moc urządzenia dostosować można do istniejącej w domu instalacji, jedno lub trójfazowej. Do wyboru są cztery maksymalne poziomy mocy. Urządzenie posiada timer. Po upływie określonego czasu wyłącza pole grzewcze i emituje charakterystyczny dźwięk. Timer wykorzystywać można jako minutnik.

Jaką płytę indukcyjną kupić?

Płyty indukcyjne różnią się liczbą pól grzewczych, rozmiarem, funkcjonalnością czy sterowaniem. Największą popularnością cieszą się urządzenia o wymiarach 60×59 cm. Są jednak i modele szersze oraz dłuższe czy bardziej kompaktowe. Tutaj znaczenie ma liczba osób mieszkających w domu. Różne bywają kształty i ilość pół grzewczych. Mogą być one kwadratowe, owalne, okrągłe. Do wyboru są płyty z prostymi polami grzewczymi oraz takimi, które można ze sobą łączyć. Niektóre płyty posiadają pola o niestandardowym kształcie. Pól grzewczych na ogół jest cztery, są są urządzenia z dwoma lub sześcioma polami.

W kwestii sterowania postawić można na model z prostymi pokrętłami i suwakami oraz nowoczesne urządzenie z wyświetlaczem LCD. Najdroższe płyty wykorzystują już sterowanie sensorowe czy sygnalizację świetlną. Ostatnim istotnym elementem są funkcje dodatkowe. Najpopularniejsze z nich to Booster (przyspieszenie gotowania), Timer, Bridge (łączenie pół grzewczych), blokada przed dziećmi czy wskaźnik ciepła resztkowego.

Ceny popularnych płyt indukcyjnych

Generalnie cena płyty indukcyjnej zależy od jej wielkości (ilości pól grzewczych) oraz funkcjonalności. Najtańsze płyty z dwoma polami zakupić można już za 800 złotych. Podobne ceny osiągają proste modele z czterema polami. Jednak płyty indukcyjne bardziej rozbudowane kosztują ponad 1000-1100 złotych. Są też na rynku urządzenia znacznie droższe. Im bardziej dana płyta jest zaawansowana technologicznie, tym większa jest oczywiście jej cena.