Zmywarka do naczyń obecnie jest jednym z podstawowych urządzeń w kuchni. Obecnie trudno jest znaleźć nowe mieszkanie czy dom właśnie bez tego sprzętu. Co ciekawe, jednak jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku zmywarki były urządzeniami luksusowymi. Dzisiaj stają się codziennością. Dlaczego warto zainwestować w zmywarkę do naczyń do swojej kuchni? Jaki model wybrać dla siebie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jaką zmywarkę do naczyń wybrać – wolnostojącą czy do zabudowy?

Zmywarki wolnostojące są dobrym wyborem, gdy kuchnia jest już urządzona, a w planach nie ma większego remontu. Do takiego urządzenia wystarczy przyłączyć wodę i podpiąć je do gniazdka elektrycznego. Zmywarki wolnostojące pasują w zasadzie do każdej aranżacji, zresztą w sprzedaży dostępne są różne ich warianty kolorystyczne. Zmywarki tego rodzaju mają jednak mniej funkcji niż modele przeznaczone do zabudowy. Te cieszą się coraz większą popularnością. To na nie stawia się najczęściej w nowych, dopiero wykańczanych domach i mieszkaniach. Posiadają one szereg udogodnień i funkcji dodatkowych. Są to dodatkowo urządzenia bardziej pojemne. Największe mieszczą nawet 15 kompletów naczyń. Pracują zaskakująco cicho.

Wybór rodzaju zmywarki ma największy wpływ na estetykę wnętrza. Modele zabudowane z ukrytym panelem sterującym są w zasadzie niewidoczne, co jest sporą zaletą. Zmywarki wolnostojące są na ogół białe lub srebrne i posiadają blat w takim samym kolorze. Jest on takiej wysokości jak standardowe meble kuchenne. Gdy meble są jasne, takie urządzenie nie rzuca się w oczy. Modele w kolorze srebrnym są jednak trudne do utrzymania w czystości. Trzeba tutaj zadbać o specjalną  powłokę chroniącą przed odciskami palców. Na zakup zmywarki wolnostojącej najczęściej decydują się osoby, które kuchnię  mają już urządzoną i nie chcą jej kompletnie remontować.

Na co zwrócić uwagę kupując zmywarkę do naczyń? (parametry)

Podstawowe znaczenie ma oczywiście wielkość zmywarki. Warto więc zmierzyć miejsce, w którym docelowo ma stanąć urządzenie. Do wyboru są modele o szerokości 45, 60 i 90 cm. W zmywarkach mieści się od 6 do nawet 16 kompletów naczyń. Znaczenie ma jednak nie tylko ilość domowników, ale i to, co w zmywarce będzie zmywane. Osoby, które dużo gotują i pieką powinny postawić na urządzenie z dużą komorą i ruchomymi koszami, które można wyjąć lub złożyć w razie potrzeby. Czasem, gdy nie ma miejsca, trzeba zakupić zmywarkę nieco mniejszą o szerokości 45 cm.

Dla wielu osób spore znaczenie może mieć głośność pracy zmywarki, zwłaszcza gdy znajduje się ona nie w kuchni, ale  w aneksie kuchennym. Nowsze urządzenia pracują przy 40-55 dB. 50 dB emituje normalna rozmowa dwóch osób. Warto więc postawić na model możliwie najcichszy. Z punktu widzenia finansowego dobrze jest zwrócić uwagę na klasę energetyczną zmywarki. Normy w tym zakresie są nadawane odgórnie. Obecnie najbardziej energooszczędne są urządzenia z symbolem A+. Zmywarki klasyfikowane są także pod względem zmywania i suszenia. Skala również i w tym przypadku składa się od liter od A do G, gdzie im wyższa liter alfabetu, tym lepiej.

Programy i dodatkowe funkcje zmywarki do naczyń

Poszczególni producenci zmywarek mają na ogół własne nazwy programów do zmywania naczyń. Zakres temperaturowy wynosi najczęściej od 40 do 65 stopni Celsjusza, a czas pracy od 30 do nawet 185 minut. Jest przy tym kilka najpopularniejszych programów zmywania. Intensywny program wykorzystywany jest do mycia garnków i naczyń mocno zabrudzonych. Trwa ponad 10 minut i odbywa się w wysokiej temperaturze. Program normalny dedykowany jest do mycia naczyń średnio zabrudzonych. Trwa około 90 minut. W pierwszej fazie naczynia są płukane (mycie wstępne), a potem myte za pomocą detergentu (mycie zasadnicze), płukane, nabłyszczane i dokładnie suszone. Program krótki służy do mycia naczyń lekko zabrudzonych. Odbywa się w temperaturze 40-50 stopni Celsjusza. Wreszcie pogram typu eco polecany przez producentów. To jest program najbardziej efektywny pod względem zużycia wody i energii. Wykorzystuje się w tym przypadku nowoczesne detergenty z enzymami w składzie. Działają one najlepiej w temperaturze około 50 stopni Celsjusza. Poza tym wyróżnia się wiele innych programów. Ciekawym rozwiązaniem jest program 1/2 wsadu, który pobiera jedynie połowę ilości wody.

Nowoczesne zmywarki posiadają ponadto wiele funkcji dodatkowych. Jedną z nich są układy sterujące, które w sposób automatyczny dostosowują czas mycia czy temperaturę wody do zabrudzenia naczyń. Zmywarka pracuje tylko tak długo, jak jest to konieczne. Niektóre urządzenia mają również funkcję rozpoznawania właściwości wykorzystanych detergentów. Nowsze modele zmywarek zawierają dodatkowo zeolity, a więc minerały absorbujące nadmiar wilgoci i emitujące ciepło. Taka zmywarka jest bardziej energooszczędna i lepiej radzi sobie z suszeniem naczyń. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja ustawienia włączenia zmywarki w danym czasie. Wówczas urządzenie działa np. wtedy, gdy nikogo nie ma w domu lub w czasie tańszego prądu.

Czy zmywarka do naczyń pozwoli nam zaoszczędzić?

Przede wszystkim zmywarka jest o wiele skuteczniejsza w myciu naczyń niż człowiek. Potrafi zaoszczędzić dodatkowo sporo czasu i pieniędzy. Mając zmywarkę nie trzeba już ręcznie myć naczyń po posiłku. Dodatkowo w ten sposób można odnieść spore korzyści finansowe. Jak to jest możliwe? Okazuje się, że na ogół zmywarka zużywa o wiele mniej wody niż człowiek w czasie mycia ręcznego. Podobnie jest zresztą w przypadku energii elektrycznej, która wykorzystywana jest do podgrzewania wody w zmywarce. W czasie mycia ręcznego woda ciepła również jest zużywana, co wymaga jej wcześniejszego podgrzania. Do tego doliczą straty np. przesyłowe. Warto mieć przy tym na uwadze, że nowsze modele zmywarek mają często systemy, które pozwalają na wykorzystanie ciepła podgrzanej już wody do suszenia naczyń. Generalnie jednak czas, który normalnie trzeba byłoby poświęcić na mycie naczyń, za sprawą zmywarki przeznaczyć można na inny cel.

Najpopularniejsze modele zmywarek do naczyń

  1. Zmywarka Bosch SPV66TX01E

    Zmywarka Bosch SPV66TX01E

  2. Zmywarka do naczyń Bosch SMV58L60EU

    Zmywarka do naczyń Bosch SMV58L60EU

  3. Zmywarka Amica DIM404O

    Zmywarka Amica DIM404O