Piekarnik parowy to na ogół urządzenie przeznaczone do zabudowy, które pozwala na pieczenie, gotowanie przy użyciu pary lub na pieczenie z wykorzystaniem pary. W praktyce piekarnik parowy to klasyczny piekarnik z funkcją pieczenia na parze. Powinien jednocześnie gotować i piec. To jest podstawowy atut tego sprzętu AGD.  Za pomocą piekarnika parowego można przygotować niezwykle smaczne potrawy. np. kurczaka z chrupką skórką i soczystego w środku.

Najlepszy piekarnik parowy – ranking

 1. Piekarnik parowy Siemens HS658GXS1

  Piekarnik parowy Siemens HS658GXS1

  Nowoczesny piekarnik parowy z funkcją pieczenia. To urządzenie bardzo proste w obsłudze z termosondą Plus i bakeSensor. Za sprawą funkcji ecoClean czyszczenie piekarnika jest banalnie proste. Produkt reprezentuje klasę energetyczną A. Urządzenie jest w stanie dokładnie odczytać wewnętrzną temperaturę pieczonego mięsa i określić, kiedy będzie ono gotowe do jedzenia.

 2. Piekarnik Bosch ParaPlus HSG636BB1

  Piekarnik Bosch ParaPlus HSG636BB1

  Wysokiej klasy piekarnik parowy o eleganckim designie. Łączy w sobie standardowe metody grzania z oddziaływaniem pary, zapewniając potrawom odpowiednie nawilżenie. Produkt reprezentuje klasę efektywności energetycznej A+. W zasadzie nie wymaga czyszczenia, gdyż jego ścianki pokrywa specjalna powłoka absorbująca tłuszcz. Posiada funkcję rozmrażania czy podtrzymywania ciepła.

 3. Electrolux EOB8S31Z SteamBoost

  Electrolux EOB8S31Z SteamBoost

  Wielofunkcyjny piekarnik parowy z trzema trybami działania pary. Posiada termosondę umożliwiającą kontrolowanie procesu pieczenia. Atutem urządzenia jest też tryb szybkiego nagrzewania się. Dzięki temu piekarnik rozgrzewa się w bardzo krótkim czasie. Wyposażony jest w dotykową książkę kucharską. Za sprawą funkcji czyszczenia parowego nie jest trudny do utrzymania w czystości.

 4. Piekarnik parowy Whirlpool W9OS24S1P

  Piekarnik parowy Whirlpool W9OS24S1P

  Prosty w obsłudze piekarnik parowy z technologią 6.zmysł. Posiada pojemność na poziomie 73 litrów i klasę energetyczną A. Oferuje szeroką gamę programów automatycznych do wyboru. Sterowany jest w sposób dotykowy. Urządzenie nie jest trudne do utrzymania w czystości za sprawą systemu pyrolitycznego. Sprawdzi się doskonale w każdym gospodarstwie domowym.

 5. Piekarnik Amica ED87389BA+ X-TYPE STEAM

  Piekarnik Amica ED87389BA+ X-TYPE STEAM

  Nowoczesny piekarnik z generatorem pary FullSteam. Posiada wbudowane programy parowe i funkcjonalny wyświetlacz elektroniczny. Działa on jak asystent szefa kuchni. Prowadzi przez cały proces pieczenia i działa w 18 językach. Urządzenie pozwala także na zapisywanie własnych programów pieczenia. Piekarnikiem sterować można również zdalnie.

Jaki piekarnik parowy kupić?

Podstawą w przypadku piekarników parowych jest moc. Waha się ona od 1750 do nawet 3500W. Ma duże znaczenie dla wydajności urządzenia i ilości pobieranej przez niego energii elektrycznej. Generalnie warto stawiać na sprzęt o jak najwyższej klasie energetycznej. W przypadku piekarników parowych nie powinna być ona niższa niż A.

Warto sprawdzić czy dane urządzenie posiada podstawowe programy i jak jest funkcjonalne. Gotowanie na parze to nie wszystko. Przydatne są też standardowe funkcje piekarnika takie jak grillowanie czy termoobieg. Są jednak urządzenia o wiele bardziej rozbudowane w tym zakresie. Obecnie największą popularnością cieszą się piekarniki parowe z funkcją samooczyszczania, które są łatwe do utrzymania w czystości. To świetne rozwiązanie dla wszystkich osób zabieganych na co dzień. Na końcu pozostaje kwestia wielkości urządzenia. Generalnie, im więcej funkcji dany piekarnik posiada, tym na ogół jest większy. Nie jest to problem w dużych kuchniach, ale w mniejszych bywa kłopotliwe.

Ceny popularnych piekarników parowych

Piekarnik parowy można zakupić już za około tysiąc złotych. Będzie to jednak urządzenie o podstawowej funkcjonalności. Aby móc liczyć na więcej programów i opcji, trzeba już wydać nawet trzy tysiące złotych. Najdroższe modele, które mają wbudowanych kilkadziesiąt różnych programów i działają w zakresie temperaturowym od 30 do 230 stopni Celsjusza kosztują nawet sześć tysięcy złotych. Warto więc na początku dobrze zastanowić się nad swoimi możliwościami finansowymi oraz realnymi potrzebami.