Okap kominowy to najpopularniejszy rodzaj okapów kuchennych. Ceniony jest z uwagi na wysoką wydajność i nowoczesny design. Okapy kominowe często nazywa się także przyściennymi. Są one zawieszone na ścianie tuż za kuchenką, przy górnej linii szafek. Wymagają dostępu do wyciągu wentylacyjnego, dlatego też wyposażone są w długi, pionowy komin zakrywający mało estetyczną rurę. Okapy kominowe działają w obiegu otwartym – podłącza się je do wentylacji.
Najlepszy okap kominowy – ranking
-
Okap kominowy Samsung NK36M7070VB
Wysokiej klasy okap kominowy o nowoczesnym designie. Wyróżnia się wysoką wydajnością działania – do 760 m3/h. Dlatego niezależnie od rodzaju gotowanych potraw, zapewnia w kuchni świeże i czyste powietrze. Funkcja Booster pozwala na pozbycie się pary i zapachów w kilka sekund. Ciekawym rozwiązaniem jest z całą pewnością dotykowy panel LED do sterowania okapem.
-
Nowoczesny okap kuchenny z diodami LED. Stanowi rozwiązanie jednocześnie funkcjonalne i designerskie. Maksymalna wydajność tego urządzenia to 305 m3/h. Okap zapewnia doskonałe oświetlenie płyty kuchennej i jej najbliżej okolicy. Diody ledowe są ekonomiczne, żywotne i emitują światło zbliżone do naturalnego. Sam okap ma szerokość około 60 cm, a więc standardową w tym zakresie.
-
Funkcjonalny okap kominowy z energooszczędnym oświetleniem LED. Wyróżnia się bardzo cichą pracą. W trybie wyciągu osiąga maksymalnie 63 dB hałasu. To rozwiązanie przydatne szczególnie wówczas, gdy kuchnia połączona jest z salonem. Urządzenie oferuje kilka poziomów prędkości działania, co można dostosować do rodzaju gotowanych potraw. Okap wyróżnia się efektownym, nowoczesnym designem.
-
Okap kominowy Akpo WK-4 Nero Eco 60
Bardzo wydajny okap kuchenny z dobrej jakości filtrem przeciwtłuszczowym wykonanym z aluminium. Skutecznie zapobiega tworzeniu się tłustego nalotu na ścianach czy meblach. To urządzenie odporne na korozję, które nie jest trudne do utrzymania w czystości. Działać może jako wyciąg lub pochłaniacz. Filtr węglowy Soft zakupić można osobno. Montowany jest on na turbinie okapu. Okap posiada oświetlenie halogenowe.
-
Bezproblemowy w obsłudze okap kuchenny z trzystopniową regulacją i nowoczesnym oświetleniem ledowym. To rozwiązanie funkcjonalne i energooszczędne zarazem. Diody LED są żywotne, a przy tym dają światło zbliżone do naturalnego. Urządzenie w czasie pracy nie generuje zbyt dużego hałasu, co ma ogromne znaczenie w przypadku kuchni połączonych z salonem.
Jaki okap kominowy kupić?
Generalnie wymiary okapu kominowego dostosować należy do wymiarów kuchenki. Może być to również urządzenie nieco szersze, które będzie wydajniejsze. W praktyce dla zachowania zasad bezpieczeństwa między płytą gazową a okapem musi znajdować się co najmniej 70 cm. W przypadku płyty indukcyjnej jest to 50 cm. Pochłaniacz, który jest zbyt wysoko, niestety nie jest skuteczny w działaniu.
Duże znaczenie ma także wydajność okapu kominowego, którą dopasować powinno się do wielkości kuchni. Dobrej klasy urządzenie musi oczyszczać powietrze w kuchni 6 razy na godzinę i to na najniższym biegu. Im okap jest bardziej cichy, tym lepiej. Oczywiście urządzenia o większej mocy są głośniejsze, ale i tak warto szukać modeli cichych. Jest to bardzo ważne, gdy kuchnia połączona jest z salonem.
Na końcu warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które oferuje okap kuchenny. Najciekawsze z nich to automatyczny czujnik zapachu czy minutnik odcinający zasilanie. Niektóre okapy sterowane są dotykowo.
Ceny popularnych okapów kominowych
Okazuje się, że okap kuchenny zakupić można już za 100 czy 200 złotych. To urządzenie może jednak kosztować również znacznie więcej. Wiele zależy bowiem od potrzeb i posiadanego budżetu. Standardowe okapy kominowe są oczywiście tańsze od modeli mniej standardowych. Za dobrej jakości okap kominowy zazwyczaj zapłacić trzeba kilkaset złotych. Postawić można równie dobrze na urządzenia znacznie droższe – w cenie 1500-1600 złotych. Jednak zazwyczaj takiej potrzeby w zasadzie nie ma.