Urządzenie kuchni nie jest problemem, gdy do dyspozycji jest spora przestrzeń. Można wówczas sięgnąć po dowolne urządzenia pod zabudowę, szerokie lodówki side by side czy efektowne okapy wyspowe. Co jednak, gdy wnętrze jest małe i trzeba iść na pewne kompromisy? Niekiedy należy się mocno nagłowić, aby zmieścić w niewielkiej kuchni wszystkie podstawowe urządzenia i jednocześnie jej nie zagracić. Świetnym rozwiązaniem w tej sytuacji mogą być zintegrowane zestawy AGD, które łączą w sobie funkcje kilku różnych sprzętów. Czy warto po nie sięgnąć? Jakie są ich wady i zalety? Jakie urządzenia wybrać do swojej kuchni?

Co to jest zestaw zintegrowany AGD?

Zestawy zintegrowane AGD to sprzęty, które łączą w jednej obudowie kilka popularnych urządzeń kuchennych. Najczęściej spotykanym połączeniem jest oczywiście zestawienie piekarnika z funkcją mikrofalówki. Czasami trzeba jednak wybrać, co będzie w danej chwili wykorzystywane – standardowy piekarnik czy kuchenka mikrofalowa. Są także urządzenia, które działają w sposób niezależny od siebie. Dość popularne jest też połączenie palników gazowych z indukcyjnymi. Takie kuchenki są funkcjonalne i sprawdzają się zarówno  mieszkaniach, w których jest instalacja gazowa, jak i takich z rozwiązaniami przeznaczonymi pod indukcję. Są też płyty kuchenne połączone z wyciągiem. Rzadziej spotkać można urządzenia, które łączą sprzęty kupowane na ogół osobno, bo pełniące różne funkcje. To tzw. minibloki kuchenne, a więc połączenie piekarnika, zmywarki i płyty grzewczej. Dzięki nim można zaoszczędzić naprawdę sporo miejsca. Dlatego producenci stawiają na nie coraz częściej. Eksperci są zdania, że rynek będzie się w  kolejnych latach rozwijał prężnie właśnie w tym kierunku. Jest bowiem sporo osób żyjących samotnie – tzw. singli, a poza tym kawalerki i małe mieszkania cieszą się bardzo dużą popularnością.

W przypadku najmniejszych pomieszczeń dobrym wyborem są ponadto minikuchnie. To dwuskrzydłowe szafki mieszczące podstawowy sprzęt kuchenny. Na ogół składają się one z jednokomorowego zlewozmywaka, dwupalnikowej płyty grzewczej, pojedynczej szafki kuchennej oraz małej chłodziarko-zamrażarki. Takie rozwiązanie sprawdzi się w małej kawalerce czy mieszkaniu, w którym pierwotnie nie przewidziano nawet miejsca na część kuchenną. W ten sposób można urządzić całkiem funkcjonalną kuchnię.

Co wchodzi w skład zestawu zintegrowanego AGD?

Zestawy zintegrowane to odpowiedź na małe kuchnie, które spotykane są w wielu polskich mieszkaniach. Stanowią one ciekawą alternatywę dla klasycznych urządzeń AGD. Stanowią na ogół połączenie zamrażarki i chłodziarki z kuchenką bądź kuchenki gazowej z piekarnikiem i zmywarką do naczyń. Co należy mieć na uwadze przy ich zakupie?

Przy wyborze zintegrowanych urządzeń do swojej kuchni, warto zastanowić się nad tym, jaki sprzęt jest najważniejszy, najpotrzebniejszy. Dla wielu osób wystarczający jest zestaw składający się tylko z dwóch lub trzech elementów np. łączący kuchenkę z piekarnikiem i małą zmywarką. Osoby,które mają do dyspozycji naprawdę mikroskopijną kuchnię, powinny postawić raczej na tzw. minikuchnię, która zastępuje nie tylko chłodziarko-zamrażarkę i kuchenkę, ale i niewielki, jednokomorowy zlewozmywak. Warto na starcie zastanowić się, gdzie docelowo taki zintegrowany zestaw AGD ma się znaleźć. Powinien mieć on w praktyce dobry dostęp do źródła energii elektrycznej. Gdy w jego skład wchodzi zmywarka lub zlew, konieczne jest oczywiście także kompletne podłączenie hydrauliczne. Konieczne mogą być więc niekiedy pewne prace remontowe.

Zestaw zintegrowany AGD – dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Urządzenia zintegrowane są świetnym rozwiązaniem dla osób, które mają naprawdę małe kuchnie. To istotne, gdy dodatkowo lubią gotować. Wówczas warto zadbać o ergonomię, a jednocześnie zmieścić w niewielkim wnętrzu wszystkie potrzebne sprzęty kuchenne. Na zintegrowany zestaw AGD można się też zdecydować w domku letniskowym, gdzie nie ma sensu inwestować w standardowe urządzenia kuchenne lub nie ma na to po prostu miejsca.

Wprawdzie zakup zestawu zintegrowanego AGD oznacza spore ograniczenia, ale z drugiej strony jeśli nie cena i funkcjonalność są najważniejsze, a odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni, to jest to naprawdę trafiony  pomysł. Niestety często taki zestaw to jedyny sposób na zmieszczenie w małej kuchni potrzebnego sprzętu np. zmywarki. Bez tego nie byłoby na to szansy.

Zalety i wady zestawu zintegrowanego AGD

Połączenie w jednej obudowie kilku urządzeń sprawia, że są one dostępne w minimalistycznej, okrojonej wersji. Zmywarka i piekarnik mają mniejszą pojemność, a płyta grzewcza często nie cztery, a tylko dwa palniki. W ten sposób można mieć kilka sprzętów kuchennych, ale za to o nieco ograniczonych możliwościach. Takie rozwiązanie sprawdzi się więc raczej w przypadku singla lub pary a nie kilkuosobowej rodziny z dziećmi. Z drugiej strony zintegrowany zestaw AGD to blok urządzeń pochodzących od jednego producenta. Są one więc do siebie dobrze dopasowane kolorystycznie i pod względem designu. Nie trzeba samodzielnie kompletować wyposażenia, tak by stworzyć w kuchni spójną całość, co wcale takie proste nie jest. To o tyle dobry wybór, że w przypadku wąskich zmywarek  i kuchenek  w sklepach wcale nie ma dużej oferty. Trzeba więc iść na pewne ustępstwa.

Decydując się na zakup zintegrowanego zestawu AGD trzeba zaakceptować specyfikację wszystkich sprzętów. Czasem użytkownikowi odpowiada tylko kilka z nich, a z niektórych nie jest zadowolony. Musi on w praktyce zaakceptować zarówno zalety, jak i wady poszczególnych elementów. Są jednak i producenci, którzy oferują kilka alternatywnych zestawów różniących się detalami. Najprostsze zestawy zintegrowane to koszt około 2 tysięcy złotych. Składają się one z płyty grzewczej, zlewu, szafki i chłodziarko-zamrażarki. Więcej trzeba zapłacić za zestaw ze zmywarką w składzie. Jednak to i tak nieco mniej, niż trzeba byłoby zapłacić za każdy sprzęt osobno.

Zestaw zintegrowany AGD – ranking najpopularniejszych produktów

  1. Candy TRIO 9501/1W/NG

    Candy TRIO 9501/1W/NG

  2. Zestaw zintegrowany Siemens zestaw sprzętu IQ700

    Zestaw zintegrowany Siemens zestaw sprzętu IQ700

  3. Zestaw zintegrowany Franke Z Palnikami Kitchenettes Kkn

    Zestaw zintegrowany Franke Z Palnikami Kitchenettes Kkn