Okap podszafkowy to popularny rodzaj okapu kuchennego. Doskonale sprawdza się w niewielkich wnętrzach, których metraż nie przekracza 20 metrów kwadratowych. Okap podszafkowy sprawdza się wówczas, gdy nie można zamontować innego sprzętu. Jest dobrym rozwiązaniem tam, gdzie z uwagi na zabudowę meblową trudno jest podłączyć się do kanału wentylacyjnego. Okap służy do oczyszczania powietrza w domu, mieszkaniu. Znaczenie ma więc jego wydajność, a także poziom generowanego hałasu.

Najlepszy okap podszafkowy – ranking

 1. Okap podszafkowy Electrolux LFG719X

  Okap podszafkowy Electrolux LFG719X

  Wysokiej klasy okap kuchenny 80 cm. Za sprawą funkcji Hob2Hood w sposób automatyczny reguluje siłę ciągu. Wyróżnia się nowoczesnym kształtem i wydajnym silnikiem. Dzięki temu filtruje powietrze bardzo skutecznie. Całość uzupełnia elektroniczny panel dotykowy. Okapem można sterować w bardzo precyzyjny sposób. Urządzenie oświetlane jest ledowo.

 2. Okap Amica OMC6241B

  Okap Amica OMC6241B

  Nowoczesny okap z oświetleniem ledowym. Energooszczędne diody LED są żywotne i emitują światło jasne, które nie męczy oczu. Za sprawą pomniejszonej głębokości konstrukcji okap zmieścić można w szafkach 30-centymetrowych. Instalacja ta nie jest skomplikowana i nie wymaga żadnych prac stolarskich. Urządzenie pracuje w trzech różnych trybach pracy. W ten sposób można jego moc dopasować do aktualnych potrzeb.

 3. Bosch DFT63AC50

  Bosch DFT63AC50

  Bardzo wydajny okap szufladowy zabudowany w szafce nad płytą. Za sprawą wydajności w trybie otwartym na poziomie 368 m3/h błyskawicznie zapewnia w kuchni odpowiednią jakość powietrza. Urządzenie posiada optymalne oświetlenie halogenowe. Dodatkowo jest bardzo ciche. Cechuje doskonałą wydajnością przy jednocześnie minimalnym poziomie głośności.

 4. Okap podszafkowy Samsung NK24M1030IS

  Okap podszafkowy Samsung NK24M1030IS

  Niezbyt trudny do utrzymania w czystości okap kuchenny. Cechuje się dużą żywotnością, co jest zasługą trwałych filtrów aluminiowych, które można myć w zmywarce. Skutecznie oczyszczają one powietrze z cząsteczek oleju i kurzu, a przy okazji chronią elementy mechanizmu okapu. Urządzenie oferuje trzy różne stopnie prędkości. Wykorzystuje także energooszczędne oświetlenie ledowe.

 5. Okap Amica OMP6251BG

  Okap Amica OMP6251BG

  Funkcjonalny okap kuchenny o wydajności 389 m3/h. To zasługa niezwykle nowoczesnych turbin, które z łatwością radzą sobie z kuchennymi zapachami różnego rodzaju. Urządzenie wykorzystuje nowoczesne oświetlenie ledowe. Jest ono żywotne. Emituje światło jasne i przyjemne dla oczu. Okap pracuje z różną prędkością – posiada możliwość regulacji mocy jego pracy.

Jaki okap podszafkowy kupić?

Okapy podszafkowe są z założenia niewielkie rozmiarowo i działają często na zasadzie pochłaniania. Potrafią być niemal niewidoczne, co jest sporym atutem. Pozwalają na zagospodarowanie nawet małej kuchni.

Kluczowe znaczenie przy wyborze okapu podszafkowego ma z całą pewnością jego wielkość. Urządzenie trzeba bowiem dopasować do szafki. Warto jej zmierzyć jej szerokość – standardowo jest to 50 lub 60 cm. Istotnym elementem jest także emisja hałasu. Im okap jest cichszy, tym bardziej komfortowe jest korzystanie z niego. To bardzo ważne w kuchniach połączonych z salonem. Głośne urządzenie może denerwować i utrudniać rozmowę z innymi osobami. Standardowe modele emitują hałas w zakresie od 54 do 64 dB. Jednak są też urządzenia cichsze.

Wydajność okapu liczona jest w m3/h i określa szybkość oczyszczania powietrza. Jednocześnie pozwala na ustalenie maksymalnej wielkości kuchni, w której dany okap się sprawdzi. Na końcu pozostaje jeszcze sprawdzenie klasy efektywności energetycznej. Od niej zależy ekonomiczność urządzenia.

Ceny popularnych okapów podszafkowych

Podczas zakupu okapu podszafkowego warto wziąć pod uwagę swoje oczekiwania i potrzeby. Najprostsze modele są oczywiście tańsze niż urządzenia zaawansowane technologicznie. Okapy podszafkowe w standardowych rozmiarach na ogół kosztują od 200 do 500 złotych. Są to urządzenia, które dobrze sprawdzają się na co dzień. Posiadają energooszczędne oświetlenie ledowe i sporą wydajność. Na rynku spotkać się można także z okapami podszafkowymi w cenie około 1500 złotych, które oferują wiele funkcji dodatkowych.