Pralko-suszarka to funkcjonalne urządzenie AGD, które łączy funkcję prania i suszenia. To przydatne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w domach, w których często pierze się ubrania, ale brakuje miejsca na jego rozwieszanie. Pozwala na pranie ubrań, a następnie suszenie ich w szybki i komfortowy sposób. Większość modeli wyróżnia się nowoczesnym designem. Na pierwszy rzut oka prezentują się one jak klasyczne pralki, jednak mają wiele dodatkowych funkcji dotyczących suszenia. Na rynku dostępne są modele wolnostojące i przeznaczone do zabudowy. Przed dokonaniem zakupu, warto zastanowić się, jakie zalety i wady ma to urządzenie, a także, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Pralko-suszarka – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przed zakupem pralko-suszarki warto zwrócić uwagę na to, jaka jest ładowność bębna. Warto wiedzieć, że urządzenie to ma podane dwie ładowności. Jedna przeznaczona do pralki, a druga do suszarki. Najczęściej ładowność pralki sięga od 5 do 9 kilogramów. Przy suszarce będzie to średnio od 2 do 6 kilogramów. Zazwyczaj ładunek w trakcie prania jest większy, przez co wiele modeli wymaga dzielenia upranych ubrań na dwie części w trakcie suszenia. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest energooszczędność urządzenia. ​Pralko-suszarki ​zużywają więcej wody i prądu, niż standardowe pralki. Dodatkowo warto sprawdzić, jaki jest pobór wody na jeden cykl prania. Mniej ważne, ale także kluczowe są kwestie związane z parametrami sprzętu. Warto zapoznać się z parametrem maksymalnej prędkości wirowania, która ma ogromny wpływ na efektywność prania. Przed wybraniem modelu, należy sprawdzić, jaka przestrzeń jest dostępna na urządzenie, by móc wybrać jego odpowiedni rozmiar.

Zalety pralko-suszarki

Pralko-suszarki ​ze względu na swoją funkcjonalność stają się popularnym wyborem dla wielu rodzin. Pozwalają na oszczędność miejsca, ponieważ w domu zamiast dwóch urządzeń, będzie potrzebne tylko jedno. To jednak niejedyna zaleta, jaka wyróżnia te urządzenia na tle innych. ​Dlaczego warto kupić pralko-suszarkę?​ Jakie ma ona zalety i czym do siebie przyciąga?

 • Funkcjonalność i wielofunkcyjność, to z pewnością jedne z największych zalet, jakimi wyróżniają się pralko-suszarki. Posiadają one zdolność do prania i suszenia, co oznacza, że po ich zakupie nie trzeba się więcej zastanawiać, gdzie rozwiesić mokre pranie. Nie będzie już konieczności wieszania ubrań na kaloryferze, czy klasycznych suszarkach, które są nieestetyczne i niepraktyczne.
 • Oszczędność miejsca, którą zapewnia ​pralko-suszarka​ sprawdzi się dla każdego, kto chce mieć w swoim domu przestronne pomieszczenia. Dzięki temu urządzeniu nie trzeba wygospodarowywać miejsca na kolejny sprzęt do suszenia ubrań, a dzięki temu możliwe jest zaprojektowanie przestronniejszego wnętrza lub wykorzystanie wolnej przestrzeni w dowolny sposób.
 • Oszczędność czasu – osoby, które mają pralko-suszarkę nie muszą przekładać ubrań z pralki do suszarki, tak jak to robią posiadacze dwóch urządzeń. Jest to gwarancja wygody, komfortu i oczywiście oszczędność czasu.

Wady pralko-suszarki?

Niestety, jak każde urządzenie dostępne na rynku, tak i pralko-suszarka ma swoje wady. Mimo tego, że łączy w sobie dwie ważne funkcje, to nadal warto wiedzieć, że nie jest ona sprzętem idealnym ​Jakie wady ma pralko-suszarka​. Dlaczego lepiej dokładnie zastanowić się nad jej zakupem?

 • Większość modeli dostępnych na rynku ma mniejszą pojemność suszarki, niż pralki. To więc oznacza, że w urządzeniu z załadunki pralki 8 kilogramów, można wysuszyć tylko 5 kilogramów prania. Tak więc po zakończeniu programu prania konieczne będzie wyjęcie części ubrań i rozłożenie suszenia na dwie partie.
 • Cykl prania i suszenia w takim urządzeniu może trwać nawet pięć godzin. To znacząco wydłuża czas oczekiwania na czyste ubrania i tekstylia domowe.
 • Utrzymanie pralko-suszarki w stanie nienaruszonym jest trudniejsze, ponieważ podczas prania i suszenia tkaniny gubią włókna, które nie są gromadzone w żadnym filtrze, tak jak to jest w suszarkach. Przy nowoczesnym i wielofunkcyjnym urządzeniu po każdym suszeniu należy przetrzeć pusty bęben, drzwi i uszczelki wilgotną ściereczką.
 • ​Koszty utrzymania to kolejna wada pralko-suszarki. To urządzenia, które pobierają więcej prądu i wody, niż klasyczne modele pralek lub suszarek.
 • Duże koszty eksploatacyjne – koszt naprawy pralko-suszarki jest znacznie wyższy, niż w przypadku pralki i suszarki.

Popularne modele pralko-suszarek

 1. Pralko-suszarka Electrolux EW9W161B Perfect Care 900

  Pralko-suszarka Electrolux EW9W161B Perfect Care 900

  Nowoczesna i wielofunkcyjna pralko-suszarka posiadająca system Dual Care, który dba oto, by każdy cykl był dostosowany do rodzaju tkaniny i wielkości załadunku. To więc oznacza, że wszystkie tkaniny, nawet najbardziej delikatne, można prać, a następnie suszyć w jednym cyklu. Model ten posiada również energooszczędny i bardzo wydajny filtr 2w1, który ma za zadanie zapewniać utrzymanie przepływu powietrza w urządzeniu. Specjalny filtr, a także konstrukcja sprzętu sprawia, że utrzymanie pralko-suszarki w czystości i nienagannym stanie na długo, jest bardzo proste. Dodatkowo ten właśnie model urządzenia posiada program Steam, co oznacza, że przy pomocy pary niweluje zagięcia na ubraniach izmniejsza potrzebę prasowania.

 2. Samsung WD80J5A10AW

  Samsung WD80J5A10AW

  Model tej marki działa przy pomocy technologii Eco Bubble, co oznacza, że pierze ubrania nawet w niskich temperaturach. W trakcie cyklu środki piorące bardzo szybko zamieniane są w pianę, dzięki czemu przyśpiesza się proces usuwania brudu z tkanin. Jest to technologia, która jednocześnie pozwala na zaoszczędzenie energii. System Air Wash to technologia pozwalająca na dezynfekcję i odświeżenie ubrań. Podgrzewane powietrze usuwa nieprzyjemne zapachy i baterie. Urządzenie to gwarantuje wytrzymałość na lata. Model wyposażony jest w silnik Digital Inverter, który zapewnia nie tylko cichą pracę, ale również energooszczędność.

 3. Pralko-suszarka Amica AWDG7512CL

  Pralko-suszarka Amica AWDG7512CL

  Doskonała dla każdego pralko-suszarka, która wie jak sprawić, by każde pranie było efektywniejsze. Wykorzystuje nowoczesną technologię do skutecznego i oszczędnego pobierania prądu i wody, a co więcej, pozwala na zaoszczędzenie detergentów. Umożliwia to technologia Aqua Ball, która pozwala na zablokowanie niewykorzystanego detergentu, co daje gwarancję, że środek piorący zostanie wykorzystany w 100%. Dodatkowo dostępny jest system Auto sensor, który daje możliwość dopasowania doboru wody do wielkości załadunku. Model ten wyposażony jest w czujnik, który precyzyjnie dobierze pobór wody do każdego cyklu.