Lodówki side by side, a więc lodówki wielodrzwiowe cieszą się na rynku coraz większą popularnością. Są rzeczywiście dobrym rozwiązaniem w przypadku większych rodzin. Określenie side by side dotyczy tak naprawdę lodówki dwudrzwiowej, która po jednej stronie posiada komorę chłodziarki, a po drugiej komorę zamrażalnika. Jednak w praktyce termin ten stosowany jest w odniesieniu do wszystkich lodówek wielodrzwiowych, w tym modeli multi door i french door.

Jak wspomniano już wyżej, klasyczna lodówka side by side składa się z dwóch części – chłodziarki i zamrażalnika. Ten drugi element często jest mniejszy. W sklepach spotkać się jednak można także z lodówkami typu french door, które mają dość charakterystyczną konstrukcję. Chłodziarka w tym przypadku posiada podwójne drzwi, które otwierają się w przeciwnych kierunkach. Jednak już zamrażalnik to jedna komora z ogromną szufladą. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się również lodówki multi door, a więc modele czterodrzwiowe. Są one praktyczne i funkcjonalne. Komory chłodzenia i zamrażania mają w tym przypadku podwójne drzwi otwierane przeciwstawnie do siebie.

Podstawowe zalety lodówek side by side

  1. Pojemność – im większa jest lodówka, tym na ogół lepiej. Lodówki side by side są o wiele większe niż urządzenia standardowe. Składają się bowiem z minimum dwóch otwieranych drzwi, które znajdują się obok siebie. To rozwiązanie bardzo wygodne, gdyż pozwala na łatwy i szybki dostęp do produktów umieszczonych zarówno w lodówce, jak i zamrażarce. Lodówki side by side posiadają na ogół sporo komór, szuflad i półek. Dzięki temu przechowywanie żywności staje się naprawdę bezproblemowe. Na tego typu urządzenia decydują się na ogół większe rodziny, ale nie jest powiedziane wcale, że lodówka side by side nie sprawdzi się w przypadku pary czy singla. Za sprawą dużej lodówki można zrobić spore zapasy i ograniczyć wizyty w sklepie do kompletnego minimum.
  2. Efektowny design – lodówka jest niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów w każdej kuchni i to niezależnie od jej wielkości. Stąd też warto zwrócić uwagę na design tego urządzenia. Jeszcze kilka lat temu królowały lodówki białe lub stalowe. Potem pojawiły się na rynku modele do zabudowy. Obecnie zakupić można lodówkę w niemal dowolnym kolorze i stylistyce. Nie da się ukryć, że lodówki side by side są bardzo efektowne pod względem wizualnym. Stanowią idealne dopełnienie nowoczesnych wnętrz i nie tylko.
    Funkcja zamrażalnika – oczywiście większość lodówek dostępnych na rynku ma funkcję zamrażalnika, jednak nie jest on na ogół zbyt duży. Tymczasem są osoby, które mrożą wiele produktów spożywczych. W ten sposób przygotować można menu na kilka dni z góry czy zrobić zapasy warzyw i owoców na zimę. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zakup dużej lodówki side by side, w której zamrażalnik zajmuje sporą część. W praktyce najważniejszym parametrem w tym przypadku jest zdolność zamrażania. Informuje ona o tym, ile kilogramów świeżych produktów można zamrozić w ciągu 24 godzin. Spore znaczenie ma także maksymalna temperatura mrożenia, która wpływa na czas przechowywania produktów.
  3. Energooszczędność – to element ważny z punktu widzenia domowego  budżetu i środowiska naturalnego. Oczywiście duże lodówki side by side potrzebują do działania więcej energii elektrycznej niż standardowe urządzenia. Są to jednak urządzenia o klasie energetycznej A+ i wyższej. W ten sposób ich użytkowanie wcale nie generuje bardzo dużych kosztów. Dodatkowo większość urządzeń side by side posiada funkcję No Frost. Dzięki niemu wewnątrz lodówki nie osadza się szron, gdyż temperatura jest przez cały czas pod kontrolą. To również sposób na zaoszczędzenie energii.
  4. Szeroka funkcjonalność – nowoczesne lodówki side by side w niczym nie przypominają urządzeń sprzed kilkunastu lat. Dawniej lodówka miała tylko chłodzić. Obecnie urządzenia oferują o wiele więcej funkcjonalności, które okazują się bardzo przydatne w codziennym życiu. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja Blue Light lub ActivFresh. Sprawdza się ona przede wszystkim w przypadku warzyw i owoców. Emitowane przez lodówkę niebieskie światło pozwala roślinom na kontynuowanie procesu fotosyntezy. Na dłużej pozostają one świeże. Funkcja aktywnego jonizatora pozwala natomiast uniknąć powstawania w lodówce nieprzyjemnych zapachów. Neutralizuje ona bakterie i wirusy różnego rodzaju. Oczyszcza powietrze, które krąży w urządzenia i pozwala na dłuższe przechowywanie w nim żywności. Nowoczesne lodówki side by side nie są obsługiwane poprzez pokrętła. Obecnie stosuje się elektroniczną regulację temperatury, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Współczesne urządzenia są także łatwe do utrzymania w czystości. Standardem staje się już powoli wbudowana kostkarka do lodu czy dystrybutor wody filtrowanej. To elementy, które znaczenie zwiększają komfort użytkowania lodówki. Lód przydaje się do przygotowywania drinków czy chłodzonych napoi. Czasem wykorzystywany bywa także do codziennego gotowania. Na rynku dostępne są także lodówki side by side ze specjalnymi drzwiczkami umożliwiającymi serwowanie schłodzonych napoi bez konieczności otwierania całych drzwi.

Czy warto kupić lodówkę side by side?

Lodówki side by side kojarzone dawniej głównie z amerykańskimi filmami cieszą się coraz większą popularnością także i w Polsce. Nie jest prawdą przy tym to, że wybiera się je jedynie do luksusowych, przestronnych apartamentów. Tego typu sprzęt AGD sprawdzi się równie dobrze w typowym gospodarstwie domowym.
Lodówki dwudrzwiowe są idealnym rozwiązaniem dla większych rodzin, a w szczególności rodzin z dziećmi. W ich przypadku standardowa lodówka, nawet największa, często okazuje się być zbyt mała. W większej lodówce przechowywać można większą ilość produktów spożywczych. Nie bez znaczenia jest fakt, że lodówki side by side posiadają duże zamrażalniki. W ten sposób latem można zamrozić owoce i warzywa, aby wykorzystywać je w okresie jesienno-zimowym, gdy ich ceny są wysokie lub są one po prostu niedostępne. Lodówki side by side są funkcjonalne i efektowne zarazem. Nie zapowiada się więc, aby w najbliższym czasie spadło zainteresowaniem ich kupnem.