Wiek XXI przyniósł niewątpliwie wiele zmian, ale wciąż przed kobietami i nie tylko stoi wiele zadań. Pracę trzeba łączyć z domem. Jak znaleźć na te wszystkie obowiązki czas? Kluczem do sukcesu jest z całą pewnością odpowiednia organizacja czasu i wykorzystywanie nowoczesnych urządzeń. Jednym z nich jest robot kuchenny. W jaki sposób działa i czy warto po niego sięgnąć? Jak wybrać robot kuchenny odpowiedni do swoich potrzeb?

Zasada działania robota kuchennego

Robot kuchenny to  nic innego jak wielozadaniowe urządzenie kuchenne wykorzystywane do przygotowania różnego rodzaju posiłków. Bywa to urządzenie sterowane ręcznie lub elektrycznie (rozwiązanie obecnie zdecydowanie popularniejsze).

Pierwszy swego rodzaju robot kuchenny to dzieło Brytyjczyka K.M. Wooda, który wyprodukował w swojej firmie lepszej klasy mikser. Składał się on z misy i wysięgnika wyposażonego w obrotowe końcówki. Szybko stał się bardzo popularny. Z kolei we Francji na rynku pojawiło się urządzenie wielozadaniowe pełniące funkcję szatkownicy, a także maszyny do krojenia i ucierania. W latach 60. ubiegłego wieku to właśnie w tym kraju zaprezentowano robot kuchenny autorstwa Pierre’a Verdona. Wykorzystywany był on początkowo tylko w lokalach gastronomicznych. Dopiero po latach pojawił się w domach i mieszkaniach. Z uwagi na swoją wysoką funkcjonalność roboty kuchenne są dzisiaj jednym z podstawowych sprzętów kuchennych.

Robot kuchenny – niezbędnik idealnej pani domu?

Roboty kuchenne to urządzenia wielofunkcyjne, które pozwalają na przygotowanie w krótkim czasie różnego rodzaju posiłków. Już standardowe modele pozwalają na mieszanie, siekanie, ucieranie, wyrabianie czy rozdrabnianie produktów spożywczych. Dlatego też przygotowanie obiadu z pomocą takiego robota zajmuje mniej czasu i jest mniej skomplikowane. Oczywiście funkcjonalność robota kuchennego uzależniona jest od wybranego modelu. Wybór w tym zakresie na rynku jest ogromny.

Robot kuchenny z całą pewnością ułatwia pracę w kuchni. Posiada też całkiem sporo różnorodnych funkcji. To jednorazowa inwestycja, która szybko się zwraca. Dzisiaj wiele kobiet nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania bez przynajmniej najprostszego robota kuchennego. To bowiem urządzenie, które jest w stanie zautomatyzować wiele czynności, które normalnie są czaso i pracochłonne.  Robot kuchenny to sprzęt wielofunkcyjny o sporej mocy, co przekłada się na skuteczność jego działania. Wprawdzie na ogół zajmuje dość dużo miejsca, ale zastępuje kilka urządzeń, które też potrzebują w kuchni przestrzeni.

Generalnie im większa jest moc robota kuchennego, tym jest on skuteczniejszy w obróbce twardych produktów spożywczych. To więc  jeden z najważniejszych parametrów przy zakupie tego urządzenia. Warto też sprawdzić wagę i pojemność sprzętu, który nie powinien raczej stać w kuchni na zewnątrz.

Jak wybrać najlepszy robot kuchenny?

Roboty kuchenne są bardzo popularne i mają swoich zagorzałych zwolenników. Trudno się temu dziwić. Jak jednak wybrać odpowiedni do siebie model? Okazuje się, że wyróżnia się całkiem sporo rodzajów robotów kuchennych. Każdy ma przy tym swoje wady i zalety. Roboty kuchenne podzielić można na miksery ręczne i stacjonarne, malaksery, blendery ręczne, kielichowe i sportowe, roboty kuchenne planetarne oraz wielofunkcyjne roboty kuchenne.

Miksery są nieocenione przy wykonywaniu wypieków różnego rodzaju. Przy ich pomocy można ubić pianę, zmiksować krem czy wyrobić ciasto. Wyróżnia się tutaj modele stacjonarne z pojemną misą i ręczne, które są  bardzo poręczne. Miksery to urządzenia łatwe w użytkowaniu, dość tanie i niewielkie rozmiarowo. Te o niskiej mocy bywają jednak niewystarczające do mieszania gęstego ciasta. Niektóre osoby narzekają też na ich małą funkcjonalność.

Blendery z kolei to roboty kuchenne pozwalające na przygotowanie smoothie, koktajlu czy musu. Te lepszej klasy są w stanie posiekać twarde produkty spożywcze. Blendery ręczne są urządzeniami poręcznymi, idealnymi do prostych zadań. Nie nadają się do długotrwałej pracy. Blendery kielichowe zwane też stojącymi zajmują więcej miejsca, ale są bardziej wydajne. Dla osób aktywnych przeznaczone są natomiast blendery sportowe. Posiadają one pojemnik, tak jak blendery kielichowe, ale prosto z niego można pić przygotowany napój. Blendery to urządzenia dość tanie, poręczne, smukłe, często bezprzewodowe. Nie nadają się jednak do bardzo długotrwałej pracy.

Bardziej rozbudowanymi robotami kuchennymi są malaksery. Pozwalają one na siekanie, ucieranie, mieszanie, ubijanie itd. Składają się z podajnika z pojemnikiem i ostrzami, obudowy z silnikiem oraz przystawek różnego rodzaju. Malakser od miksera różni się zasadą działania. Potrafi bowiem jednocześnie ciąć, kroić, mieszać itd. Malaksery są urządzeniami prostymi w obsłudze i bardzo uniwersalnymi. Niektóre modele zajmują naprawdę niewiele miejsca. Z drugiej strony urządzenia lepszej jakości są też odpowiednio droższe.

Planetarne roboty kuchenne wykonują ruch nie tylko wokół własnej osi, ale i ruch wokół krawędzi miski. Przypomina to ruch planet, stąd nazwa robot planetarny. Nowoczesne roboty kuchenne tego rodzaju mają bardzo bogate wyposażenie. Mielą mięso, robią makaron, mielą kawę, trą ziemniaki, przygotowują  koktajl itd. Ponadto wykorzystywane są do mieszania ciasta, ubijania, siekania, mieszania, szatkowania, blendowania, miksowania. Są to urządzenia bardzo precyzyjne, wytrzymałe, nowoczesne i uniwersalne. Ich największą wadą jest dość wysoka cena. Zajmują też sporo miejsca.

Ponadto wyróżnić można wieloczynnościowe roboty kuchenne. To propozycja idealna dla osób, które naprawdę sporo gotują i lubią w kuchni eksperymentować. Dobrej klasy robot wielofunkcyjny jest w stanie zastąpić wiele urządzeń. Wyciska soki, miksuje, szatkuje, kruszy lód, mieli mięso, ubija pianę, zagniata ciasto i nie tylko. To urządzenie bardzo wszechstronne i uniwersalne. Oczywiście wieloczynnościowe roboty kuchenne nie są sprzętem tanim. Zajmują też dużo miejsca.

Najlepsze roboty kuchenne – ranking najpopularniejszych modeli

  1. Kenwood KVL4170W

   Kenwood KVL4170W

  2. Robot kuchenny Bosch MUM48A1 Srebrny

   Robot kuchenny Bosch MUM48A1 Srebrny

  3. Clatronic KM 3709 czerwony

   Clatronic KM 3709 czerwony