Dzięki grillowi elektrycznemu grillować można niezależnie od pory roku, w ogrodzie i domu. To o tyle istotne, że grillowanie to zdecydowanie jedno z ulubionych zajęć przeciętnego Polaka. Czasem mówi się nawet, że grillowanie to polski sport narodowy. Trudno się temu dziwić. W końcu grillowana kiełbaska, aromatyczna karkówka czy kolorowe szaszłyki to potrawy, którym ciężko się oprzeć. Wiosną i latem grilluje się na ogół w ogrodzie. Jednak za sprawą grilla elektrycznego z grillowania nie trzeba rezygnować w deszczowe i chłodne dni. Takie urządzenie wykorzystać można w domu, na balkonie lub w ogrodzie. Jaki jednak model kupić? Co warto na temat grillów elektrycznych w ogóle wiedzieć?

Co to jest i jak działa grill elektryczny?

Grille elektryczny to urządzenie podłączanie do źródła energii elektrycznej. W przeciwieństwie do grilla gazowego czy węglowego, może być ono użytkowane także w domu i mieszkaniu. Grille elektryczne wymagają tylko obecności gniazdka elektrycznego. Sprawdzają się na tarasie, balkonie i w ogrodzie. Urządzenia te szybko się nagrzewają i nie dymią. Można przy ich pomocy przygotować smaczny i szybki obiad bez dużej ilości tłuszczu. Warto przy tym postawić na grill elektryczny dopasowany do swoich potrzeb i oczekiwań.

Na samym starcie trzeba sobie zadać pytanie, ile na co dzień osób z danego grilla będzie korzystać – kilka, a może tylko jedna lub dwie. Grille elektryczne są bowiem dość mocno zróżnicowane. Te większe wyposażone są w ruszt. Pozwalają one na grillowanie kilku osobom jednocześnie. Pod rusztem znajduje się spirala, czasem przykryta kamieniami z lawy. To rozwiązanie funkcjonalne, gdyż kamienie te potrafią absorbować bardzo dużą ilość stopionego tłuszczu, same się czyszczą i można je wykorzystywać wielokrotnie. Dodatkowo chronią one mięso przed przypadkowym jego przypaleniem. Mniejsze grille, które przeznaczone są dla jednej lub dwóch osób, posiadają płytę teflonową z wbudowaną grzewczą spiralą. Spirala ta musi mieć określoną moc, aby urządzenie działało należycie. To ten element, na który w czasie zakupu grilla elektrycznego trzeba zwrócić szczególną uwagę. Spirala powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości i zamontowana tak,  aby w razie potrzeby można było ją łatwo wyczyścić.

Grill elektryczny – zalety i wady

Grille elektryczne to urządzenia, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Dotyczy ona zarówno modeli ogrodowych, jak i czysto domowych. Pozwalają one bowiem na szybkie przygotowanie smacznych potraw różnego rodzaju na stosunkowo niewielkiej ilości tłuszczu. Takie grille są zdrowszą i czystszą alternatywą dla klasycznych grilli węglowych. Przed zakupem warto jednak znać ich wady i zalety. Dzięki temu można znaleźć odpowiedź na pytanie, czy warto w ogóle kupić dla siebie grill elektryczny.

Podstawowym atutem grilli elektrycznych jest to, że pozwalają one na szybkie, bezproblemowe przygotowanie smacznych potraw bez dużej ilości tłuszczu i bez konieczności sięgania po węgiel. Takie dania są zdrowsze niż te przygotowywane na standardowym grillu węglowym. Grill elektryczny na ogół nie zajmuje wiele miejsca. Wykorzystać go można w domu, na balkonie czy tarasie. To urządzenia bezpieczne w użytkowaniu, które nie wymagają rozpalania. Szybko się nagrzewają i nie wytwarzają dymu. Są dość łatwe do utrzymania w czystości. Najważniejsze jest  to, że wykorzystywać je można o każdej porze roku  bez względu na pogodę.

Grille elektryczne mają jednak i swoje wady. Przede wszystkim wiele modeli to urządzenia kuchenne, które trudno jest wynieść na zewnątrz. Grille elektryczne ogrodowe z kolei wymagają doprowadzenia zasilania poza budynek. Wiąże się to na ogół z koniecznością zakupienia odpowiednio długiego przedłużacza z dobrą izolacją. Dla niektórych osób wadą jest też to, że pole grzewcze w tym przypadku jest na ogół mniejsze niż niż w grillach gazowych i węglowych. Dotyczy to głównie modeli stricte domowych.

Czym się kierować wybierając grill elektryczny?

Wybór grillów elektrycznych na rynku jest naprawdę szeroki. Wyróżnić można w ten sposób kilka ich typów. Grille elektryczne zamykane są idealne podczas przygotowywania wielu potraw. Pokrywa w tym przypadku bywa nakładana lub dociskowa. Popularne są głównie modele z pokrywką na zawiasach, która stanowi dodatkowy element grzewczy. Grille elektryczne otwarte działają podobnie do grilli gazowych. Grillują one potrawę tylko z jednej strony. Ciekawym rozwiązaniem są grille z zestawem do raclette. Korzysta się z nich na bieżąco w czasie posiłku. Ponadto wyróżnić można jeszcze specjalne grille do kebaba.

Oczywiście przy wyborze grilla elektrycznego pod uwagę trzeba wziąć kilka podstawowych parametrów. Kluczowe znaczenie ma oczywiście moc. To ona decyduje o tym, jak szybko urządzenie się nagrzewa i jak sprawnie działa. Moc grilli elektrycznych wynosi od kilkuset do ponad 2000W. Generalnie im większa moc, tym lepiej. Dobrze też, aby grill miał możliwość regulowania temperatury. Powinno być to urządzenie łatwe w obsłudze i funkcjonalne. Na ogół regulacja jest kilkustopniowa, co pozwala dopasować do danej potrawy intensywność procesu grillowania. Gdy grill będzie docelowo wykorzystywany przede wszystkim w kuchni, a nie w ogrodzie czy na balkonie, duże znaczenie ma jego wielkość. Nie powinien on w końcu zabierać zbyt wiele wolnego miejsca.

Najprostsze grille elektryczne przeznaczone do użytku domowego oferować mogą nie tylko jedną podstawową funkcjonalność. Ciekawym rozwiązaniem są z całą pewnością wyjmowane, wymienne płyty grzewcze. Dobrze, gdy grill pokryty jest powłoką nieprzywierającą lub, gdy można przynajmniej niektóre jego elementy myć w zmywarce. Ponadto warto sprawdzić, czy dany grill elektryczny posiada wskaźnik gotowości do pracy, nienagrzewającą się rączkę oraz tackę ociekową. Ta tacę spływa nadmiar tłuszczu wytapiający się z produktów spożywczych. Dobrej klasy urządzenia mają termostat i taką konstrukcję, która zapobiega przypadkowemu przewróceniu się grilla.

Grill elektryczny – najczęściej kupowane modele

  1. Tefal Optigrill Elite GC750D30

    Tefal Optigrill Elite GC750D30

  2. Grill elektryczny Electrolux Infinite-Grill E9HL33

    Grill elektryczny Electrolux Infinite-Grill E9HL33

  3. De’Longhi CGH1030D

    De'Longhi CGH1030D