Robot planetarny to wielofunkcyjne urządzenie AGD z obrotową misą roboczą. Pozwala na przygotowywanie wielu potraw i deserów poprzez automatyzację takich czynności jak mieszanie, ubijanie, wyrabianie itd. Roboty planetarne mimo to są raczej kompaktowe pod względem rozmiarów i nie zajmują w kuchni zbyt wiele cennego miejsca. Wyróżniają się sporą mocą i posiadają liczne końcówki. Najbardziej nowoczesne modele oferują opcję indukcyjnego gotowania.

Najlepszy robot planetarny – ranking

 1. Robot planetarny Kenwood Chef XL Titanium KVL8400S

  Robot planetarny Kenwood Chef XL Titanium KVL8400S

  Wysokiej klasy robot planetarny z silnikiem o mocy 1700W. Wyróżnia się elektronicznym sterowaniem. Radzi sobie nawet z najtrudniejszymi wyzwaniami kuchennymi. Posiada sporych rozmiarów misę ze stali nierdzewnej o pojemności 6,7l. Dodatkowo misa wyposażona jest w praktyczną podziałkę. W skład zestawu wchodzi dodatkowo m.in. szklany blender Termoresist odporny na wysokie i niskie temperatury.

 2. Robot Bosch OptiMUM z wbudowaną wagą MUM9BX5S65

  Robot Bosch OptiMUM z wbudowaną wagą MUM9BX5S65

  Nowoczesny robot kuchenny z wbudowaną wagą. Posiada wydajny silnik, metalową obudowę wysokiej jakości i sporych rozmiarów misę ze stali szlachetnej. Ważenie składników odbywa się bezpośrednio w misie. Urządzenie oferuje trzy automatyczne programy mieszania oraz ubijania. Cechuje się wysoką wydajnością. Całość uzupełnia odporny na wysoką i niska temperaturę mikser kielichowy.

 3. Kitchenaid Artisan 5KSM125EER

  Kitchenaid Artisan 5KSM125EER

  Niezwykle efektowny wizualnie robot planetarny z misą ze stali nierdzewnej o pojemności 4,8l. Posiada sześcioelementową rózgę służącą do ubijania piany z białek. Jest ona wykonana z aluminium oraz stali nierdzewnej. W skład zestawu wchodzą również haki służące do zagniatania i mieszania ciast drożdżowych. Są one wykonane z aluminium oraz pokryte nieprzywierającą powłoką nylonową.

 4. Robot planetarny Kenwood Prospero + KHC29.W0SI

  Robot planetarny Kenwood Prospero + KHC29.W0SI

  Kuchenny robot planetarny z silnikiem o mocy 1000W. Posiada sporo przystawek w zestawie i oferuje sześć prędkości pracy. Wyposażony jest w misę o pojemności 4,3l. Na uwagę zasługują trzy wytrzymałe mieszadła – mieszadło K, trzepaczka i hak do ciasta. Urządzenie ubija, miesza, mieli mięso, zagniata ciasta, wyciska cytrusy, mieli zioła, rozdrabnia, szatkuje, wyciska soki, blenduje czy miksuje.

 5. Robot Clatronic KM 3630

  Robot Clatronic KM 3630

  Wygodny w użytkowaniu robot planetarny, który świetnie sprawdzi się w niejednej kuchni. Wyróżnia się klasyczną, szarą kolorystyką i pasuje do różnego rodzaju aranżacji. Posiada solidną, wytrzymałą obudowę. Oferuje funkcję miksowania, mieszania czy ubijania piany. Urządzenie wykonane jest ze stali szlachetnej oraz tworzywa sztucznego. Zestaw uzupełnia pojemna misa.

Jaki robot planetarny kupić?

Przy wyborze robota planetarnego kluczowe znaczenie ma kilka cech i funkcji. Bardzo ważnym parametrem jest moc, od której zależy efektywność pracy robota. Moc na poziomie 600-900W pozwala na wykonywanie prostych czynności, ale gdy konieczne jest wyrabianie ciasta czy mielenie mięsa lepiej postawić na model silniejszy.

Kluczowym elementem robota planetarnego jest misa. Warto sprawdzić jej pojemność oraz materiał, z którego jest wykonana. Roboty na ogół mają misy stalowe, ale te aluminiowe są lżejsze. Pojemność zależy od tego, co ma być przygotowywane w środku. Dla rodziny dobrym rozwiązaniem będzie robot z misą większą niż 4 litry. Jeśli mowa o końcówkach – im więcej, tym lepiej. Oznacza to bowiem większą wszechstronność urządzenia. Podstawa do mieszadło do ubijania, hak do zagniatania ciasta oraz mieszadło do ucierania. Ponadto dobrze, gdy robot planetarny oferuje kilka różnych prędkości pracy.

Ceny popularnych robotów planetarnych

Robot planetarny to urządzenie, które musi znaleźć się w kuchni każdej osoby lubiącej gotować i piec, a jednocześnie ceniącej sobie wygodę i czas. Obecnie wybór na rynku w tym zakresie jest naprawdę spory. Robot planetarny dobrej jakości zakupić można już za kilkaset złotych, chociaż w sklepach są modele kosztujące nawet kilka tysięcy złotych. W praktyce warto podczas wyboru wziąć pod uwagę swoje osobiste oczekiwania i potrzeby. Nie ma sensu przepłacać i kupować sprzętu, którego możliwości nie będą wykorzystywane.