Suszarka do grzybów to niezbyt skomplikowane urządzenie służące do suszenia produktów spożywczych, przede wszystkim grzybów. Jej najważniejszym elementem jest baza z grzałką, wentylator i elementy elektroniczne sterujące suszarką. Po włączeniu urządzenia, grzałka rozgrzewa się, a wentylator rozprowadza ciepłe powietrze ku górze, przechodząc przez kolejne sita. Suszy się głównie grzyby, czasem owoce i warzywa, rzadziej mięso i zioła. W wyniku suszenia usuwane jest z żywności do 80% wody.

Najlepsza suszarka do grzybów – ranking

 1. Suszarka do grzybów Zelmer ZFD1005

  Suszarka do grzybów Zelmer ZFD1005

  Nowoczesna suszarka do grzybów, która nie sprawia większych problemów w użytkowaniu. Skutecznie suszy grzyby, owoce, warzywa, mięso czy zioła. Ma pojemność 10 kilogramów i moc 520W. Do dyspozycji są w tym przypadku cztery tace, które ustawić można na dwóch różnych wysokościach. Wygodnym rozwiązaniem jest timer, który działa aż do 48 godzin.

 2. Suszarka Concept SO 1060

  Suszarka Concept SO 1060

  Wysokiej klasy suszarka do grzybów z dziewięcioma sitami, które pozwalają na jednoczesne suszenie sporej ilości produktów spożywczych. Urządzenie posiada regulację temperatury w zakresie od 35 do 70 stopni Celsjusza. Dodatkowo suszarka wyposażona jest w funkcjonalny wyświetlacz cyfrowy i wentylator zapewniający równomierne suszenie. Moc urządzenia to 245W.

 3. Niewiadów 972.04

  Niewiadów 972.04

  Prosta w obsłudze suszarka do grzybów, ziół, owoców czy warzyw. Pozwala zachować wysokiej wartości odżywcze suszonych produktów. Jest to urządzenie ciche i stabilne. Oferuje dwa stopnie mocy suszenia i wyposażone jest w cztery transparentne sitka. Całość uzupełnia specjalne zabezpieczenie termiczne w postaci automatycznego ogranicznika temperatury. Suszarka utrzymana jest w klasycznej, białej kolorystyce.

 4. Suszarka do grzybów MPM MSG-02

  Suszarka do grzybów MPM MSG-02

  Funkcjonalna suszarka spożywcza do grzybów, owoców, warzyw, ziół czy kwiatów. Wyposażona jest w pięć transparentnych sit, których wysokość jest regulowana. Ma to spore znaczenie przy suszeniu grzybów. Nadmuch można ustawić na jednym z trzech poziomów mocy. Oczywiście produkty bardziej wilgotne wymagają wyższego stopnia nadmuchu.

 5. Suszarka Esperanza EKD003 Delicatesse

  Suszarka Esperanza EKD003 Delicatesse

  Wysokiej jakości suszarka do grzybów, owoców czy warzyw. Pozwala też na suszenie mięsa, kwiatów oraz ziół. Wyróżnia się kompaktową formą, a więc stanowi dobre rozwiązanie do mniejszych wnętrz. Urządzenie wyposażone jest w dmuchawę o mocy 50W. Posiada cztery sita i moc na poziomie 2500W. Oferuje regulację temperatury w zakresie od 35 do 70 stopni Celsjusza. Całość uzupełnia zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Jaką suszarkę do grzybów kupić?

W tym przypadku szczególną uwagę trzeba zwrócić tylko na kilka parametrów. Są to moc urządzenia, ilość tac i pobór prądu. Najsłabsze suszarki do grzybów mają moc na poziomie 100W. W praktyce największą popularnością cieszą się jednak modele o mocy 250-400W. Z tym nie należy również przesadzać. To bowiem skończyć się może przesuszeniem wierzchniej warstwy grzybów, ale nie wysuszeniem ich wnętrza.

Dobrze sprawdzają się suszarki do grzybów z regulacją mocy. Warto też zwrócić uwagę na czas suszenia. Niekiedy grzałka jest okresowo wyłączana, co zmniejsza  pobór mocy. Jednocześnie temperatura w środku urządzenia jest przez cały czas taka sama. Spore znaczenie ma także ilość tac, w które suszarka jest wyposażona. Minimum to cztery piętra, co pozwala na optymalne wykorzystanie mocy.

Suszarki do grzybów są na ogół urządzeniami dość kompaktowymi, które nie zajmują zbyt wiele miejsca w kuchni. Zdecydowana większość utrzymana jest w klasycznej, białej kolorystyce.

Ceny popularnych suszarek do grzybów

Najtańsze suszarki do grzybów zakupić można już za około 100 złotych. Jednak, gdy potrzebny jest sprzęt o większej mocy i możliwościami regulacyjnymi, trzeba wydać już od 120 do nawet 400 złotych. Oczywiście inna kategoria to suszarki przemysłowe, które kosztują sporo więcej, bo nawet 1500-1700 złotych. W warunkach domowych w zupełności powinno się sprawdzić podstawowe urządzenia, zwłaszcza gdy suszone w nim będą przede wszystkim grzyby, owoce i warzywa.