Blender jest urządzeniem, które wcale nie musi znajdować się w każdej kuchni, ale niewątpliwie daje całkiem sporo możliwości. Przy jego pomocy można szybko przygotować różnego rodzaju koktajle, smoothie, mleka, hummusy czy masło orzechowe. Gdy blendera używa się okazjonalnie, można zakupić model ręczny, ale o wiele bardziej funkcjonalny i wygodniejszy w obsłudze jest niewątpliwie blender kielichowy.

Jak działa blender kielichowy?

Sekret działania blendera kielichowego tkwi w bardzo szybkim kręceniu się jego noża. To właśnie on rozdrabnia i miesza różnego rodzaju składniki znajdujące się w pojemniku (kielichu). Cięcie produktów na ogół odbywa się w jednej płaszczyźnie. Są jednak urządzenia ze specjalnie wyprofilowanymi nożami tnącymi, które potrafią kroić nawet i potrójnie. Siła odśrodkowa powstająca w czasie pracy blendera kielichowego wzbudza ruch laminarny. Tym samym wszystko, co znajduje się w pojemniku blendera, przepływa w sposób równomierny i warstwowy. Po jakimś czasie dochodzi do całkowitego rozdrobnienia oraz wymieszania zawartości kielicha. Czas ten skraca niekiedy ruch turbulentny powodujący, że składniki wirują i energicznie się przemieszczają, zderzając się ze sobą. Takie rozwiązanie stosowane jest jednak tylko w przypadku najnowocześniejszych urządzeń.

Blender kielichowy – zalety

Blender kielichowy to niewątpliwie świetne rozwiązanie dla tych osób, które na co dzień dużo i często gotują. Przy pomocy tego niepozornego urządzenia można błyskawicznie przyrządzić wiele potraw – koktajle, domowe soki, smoothie i musy, zupy kremy, masło orzechowe czy puree. Blendery kielichowe są przede wszystkim urządzeniami bardzo wygodnymi w użytkowaniu. Wystarczy do pojemnika wrzucić wybrane składniki i uruchomić urządzenie. Są to urządzenia o dość dużej mocy, a więc doskonale radzą sobie nawet z przygotowywaniem hummusu czy masła orzechowego. Nowsze modele dodatkowo posiadają na ogół funkcję kruszenia lodu, co w czasie imprez czy upalnych dni jest na wagę złota.

Na co zwrócić uwagę kupując blender kielichowy

Przy zakupie blendera kielichowego, podobnie zresztą podczas wybierania każdego innego urządzenia AGD, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Kluczowe znaczenie ma moc, która w przypadku blenderów stojących osiąga nawet 1500W. Przed wyborem odpowiedniego modelu warto zastanowić się, do czego będzie on faktycznie wykorzystywany. Generalnie, im wyższa moc, tym więcej możliwości dane dane urządzenia. Tylko najmocniejsze blendery są  w stanie przygotować masło orzechowe czy pokruszyć lód do drinków. Dodatkowo od mocy urządzenia zależy to, jaka będzie gładkość uzyskiwanych potraw.

Dobrze jest także gdy blender pozwala na regulowanie prędkości obrotów. W prostych modelach do wyboru są dwa poziomy, ale w nowszych blenderach stojących liczba ta wynosi nawet kilkanaście. W ten sposób praca jest o wiele łatwiejsza, bo poszczególne produkty można rozdrabniać w określony sposób. Dodatkowo w niektórych urządzeniach ustawić  można obroty pulsacyjne. Są one przydatne np. w czasie rozkruszania lodu. To obroty szybkie, ale kontrolowane. Jeszcze częściej spotykana jest funkcja turbo odpowiednia do najtwardszych produktów.

Ostrza blenderów wykonywane są ze stali. Tutaj znaczenie ma jej jakość. Ostrza muszą być bowiem wytrzymałe i ostre. Okazuje się, że ostrza z ząbkami niszczą się wolniej niż te gładkie. Jest to element, który nie podlega gwarancji. Z tego powodu nie warto na nim oszczędzać. Dobrym rozwiązaniem jest zakup blendera z wyjmowanymi ostrzami, które można łatwo umyć. Jeśli mowa o blenderach kielichowych, to kielichy bywają szklane i plastikowe. Oczywiście o wiele trwalsze są te pierwsze. Dodatkowo są one cięższe, co przekłada się na większą stabilność tego typu urządzeń. Blendery z kielichami szklanymi są także na ogół mocniejsze niż te z kielichami plastikowymi. Posłużyć mogą nawet do kruszenia lodu. Trzeba jednak uważać, aby przypadkowo się nie potłukły. Kielichy plastikowe niszczą się o wiele szybciej. Są podatne na zarysowania, a dodatkowo niekiedy absorbują zapach produktów spożywczych. Nie da się przy tym ukryć, że są tańsze. Dobrze jest postawić na model z nadrukowaną miarką ułatwiającą zachowanie odpowiednich proporcji w czasie przygotowywania koktajli czy smoothie.

Przy zakupie blendera  kielichowego, warto także zwrócić uwagę na wyposażenie dodatkowe. Na ogół spotkać się można z pojemnikami o zróżnicowanej wielkości czy ubijaczką do białek. Dobrym wyborem jest zakup naczynia z antypoślizgową rączką i spodem. Dodatkowo stosuje się specjalne przystawki do mielenia kawy czy wyciskania soków. Doskonale, gdy przynajmniej niektóre elementy blendera można myć w zmywarce. Dobry blender nie zajmuje dużo miejsca i jest łatwy w montażu oraz demontażu. Spore znaczenie mają ponadto różnego rodzaju zabezpieczenia. Dobrym wyborem jest zakup urządzenia z zabezpieczeniem przed przypadkowym włączeniem się. W rozdrabniaczach kielichowych stosowane jest także zabezpieczenie przed uruchomieniem się bez dzbanka czy przy otwartej pokrywie.

Najpopularniejsze blendery kielichowe

 1. Blender kielichowy Eldom Nutri BLN700

  Blender kielichowy Eldom Nutri BLN700

  Nowoczesny blender kielichowy, idealny do koktajli i zup. W zestawie sprzedawany jest razem z pojemnikami, które błyskawicznie zamienić można w niewielkie kubeczki. Dodatkowo w opakowaniu znajdują się dwie funkcjonalne nasadki z ostrzami wykonanymi ze stali nierdzewnej wysokiej jakości. Służą one do mielenia (kawy) oraz miksowania warzyw i owoców.

 2. Blender Russell Hobbs Nutri Boost 23180-56

  Blender Russell Hobbs Nutri Boost 23180-56

  Funkcjonalny blender kielichowy, który można w większości myć bez obaw w zmywarce. Posiada specjalne ostrze do mielenia kawy czy siekania orzechów. Ciekawym rozwiązaniem jest tryb pracy pulsacyjnej i alarm zapobiegający nieprawidłowemu złożeniu urządzenia.

 3. Blender kielichowy Philips HR3652/00

  Blender kielichowy Philips HR3652/00

  Blender kielichowy o dużej mocy – 1400W ze szklanym dzbankiem o pojemności 2l. Jest to urządzenie ze zdejmowanymi ostrzami, które nie sprawia większych problemów w utrzymaniu w czystości. Nadaje się bowiem do mycia w zmywarce. Udzielana jest na niego dwuletnia gwarancja producenta.