Ekspres kolbowy do kawy to urządzenie służące do parzenia aromatycznej kawy, przede wszystkim espresso. W tym przypadku gorąca woda jest pod dużym ciśnieniem przeciskana przez drobno zmieloną kawę. Ekspres kolbowy zawiera pompę i minimum jeden bojler. Wytwarza dzięki temu wysokie ciśnienie rzędu 9-17 bar i podgrzewa wodę do odpowiedniej temperatury. Całość uzupełnia kolba, która przypomina nieco łyżkę. Zawiera ona sitko, do którego trafia zmielona kawa.

Najlepszy ekspres kolbowy do kawy – ranking

 1. Ekspres kolbowy do kawy De’Longhi EC 850.M

  Ekspres kolbowy do kawy De’Longhi EC 850.M

  Wysokiej klasy ekspres kolbowy z automatycznym systemem spieniania mleka. Jest funkcjonalny i bardzo efektowny wizualnie. Front i boki urządzenia wykonane są z eleganckiej stali szlachetnej. Model ten wykorzystuje innowacyjny system grzewczy Termoblok odpowiedzialny za przygotowywanie kawy w odpowiedniej temperaturze. Za sprawą jednego przycisku można przygotować w ten sposób ulubiony napój kawowy.

 2. Ekspres Sencor SES 4040BK

  Ekspres Sencor SES 4040BK

  Nowoczesny ekspres kolbowy z bojlerem z systemem Thermoblock. Posiada system parzenia wstępnego i oferuje kilka programów do wyboru m.in. espresso, cappuccino, latte, double espresso czy spienione mleko. Pojemnik na szkło jest transparentny i łatwy do utrzymania w czystości. Ciekawym rozwiązaniem jest podstawka służąca do wstępnego podgrzania filiżanek.

 3. De’Lohnghi Dedica Style EC 685.BK – ekspres kolbowy

  De’Lohnghi Dedica Style EC 685.BK – ekspres kolbowy

  Atrakcyjny wizualnie ekspres kolbowy, który nie zajmuje na kuchennym blacie zbyt wiele miejsca. Opcja double drip pozwala na zrobienie kawy nawet w szklance mierzącej 12 cm wysokości. Sekret urządzenia tkwi w wykorzystaniu odpowiednio wysokiego ciśnienia do parzenia kawy oraz w zastosowaniu nowoczesnego systemu grzewczego Termoblok.

 4. Ekspres kolbowy do kawy Krups XP320830 Opio

  Ekspres kolbowy do kawy Krups XP320830 Opio

  Prosty w obsłudze ręczny ekspres kolbowy z mocą 1050W i wyjmowanym zbiornikiem na wodę. Posiada dwa sitka do zaparzania pojedynczego, podwójnego espresso bądź kawy w saszetkach. Do tego dochodzi ręczna dysza do spieniania mleka. Urządzenie jest niezbyt trudne do utrzymania w czystości, a jednocześnie wyróżnia się wysoką funkcjonalnością.

 5. Ekspres Amica Espris CD1011

  Ekspres Amica Espris CD1011

  Funkcjonalny kolbowy ekspres do kawy z bojlerem wykonanym z wysokiej klasy stali szlachetnej. System Super Crema pozwala na przygotowanie ulubionej, kremowej kawy. Urządzenie oferuje ponadto funkcję gorącej wody, ruchomą dyzę z parą wodną czy odejmowalną podstawkę na filiżanki. Jest bardzo prosty w obsłudze i nie sprawia większych problemów w zakresie utrzymania w czystości.

Jaki kolbowy ekspres do kawy kupić?

Kluczowe znaczenie ma wysokość ciśnienia wytwarzanego przez ekspres. Nie powinna być ona mniejsza niż 9 barów, aby móc prawidłowo przygotować smaczną kawę. Do wyboru są urządzenia z pompą rotacyjną lub wibracyjną. Różni je głównie głośność pracy – ciszej pracują pompy rotacyjne, ale są nieco droższe. Dobrze, gdy urządzenie oferuje możliwość regulacji temperatury wody. To jednak rozwiązanie stosowane w ekspresach kolbowych z wyższej półki.

Warto też zwrócić uwagę na sposób ogrzewania wody. Do wyboru są dwie technologie – bojler i termoblok. Oba mają swoje wady i zalety. Termoblok szybciej nagrzewa wodę, ale za to bojler nagrzewa jej o wiele więcej. Miłośnicy kaw mlecznych powinni rozważyć oczywiście zakup ekspresu kolbowego z dyszą do spieniania mleka.

Ostatnim istotnym elementem jest oczywiście jakość wykonania urządzenia. Od tego zależy smak kawy i wygoda użytkowania ekspresu kolbowego. Kolba musi być wykonana z materiału wytrzymałego, który dobrze utrzymuje ciepło. Bez tego trudno myśleć o przygotowaniu smacznej kawy.

Ceny popularnych ekspresów kolbowych

Ekspres kolbowy do kawy zakupić można już za 100-200 złotych. To niewiele, ale na ogół osobno trzeba zainwestować w młynek do kawy. Są oczywiście ekspresy kolbowe dużo droższe, które kosztują od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Na cenę wpływ ma jakość wykonania czy wykorzystywana technologia. Przy zakupie warto się więc zastanowić nad swoimi faktycznymi potrzebami i oczekiwaniami w tym zakresie. Jedno jest pewne – ekspres kolbowy to urządzenie, które przyda się w niejednym domu.