Wprawdzie lody w domu przygotować można lody bez maszynki, ale i tak warto rozważyć zakup maszynki do lodów. Urządzenie to pozwala na szybkie przygotowywanie lodów o odpowiedniej konsystencji. Trzeba bowiem pamiętać, że podczas przygotowywania lodów kluczowe znaczenie ma ich regularne mieszanie. W  ten sposób rozbijane są kryształki lodu, a deser nie jest zbyt mocno zmrożony. Maszynka znacznie ułatwia do zadanie. Posiada bowiem specjalne mieszadła i misę mrożącą. Sprawia, że w domu przygotować można lody, sorbety czy mrożone jogurty. Takie desery są zdrowe, bo pozbawione chemicznych dodatków. Jednak nie można ich zbyt długo przechowywać w zamrażalniku. Stają się bowiem z czasem twarde. Z tego powodu warto je wyjąć z zamrażarki nawet na godzinę przed konsumpcją. Bardziej miękkie są lody z dużą zawartością tłuszczu i żółtek.

Co to jest maszynka do lodów i jak działa?

Maszynka do lodów, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na szybkie przygotowanie lodów i sorbetów w warunkach domowych. Urządzenie tego rodzaju składa się z misy mrożącej lub wkładu w formie dysku. W jaki sposób działa?

Przede wszystkim przed uruchomieniem maszynki, misę lub dysk trzeba na kilkanaście godzin wstawić do zamrażalnika, aby zyskały właściwości mrożące. Dopiero potem element ten wkłada się do maszyny i wkłada do środka mieszadło. Całość podłącza się do prądu, a do misy wlewa przeznaczone do przygotowania lodów składniki. Całą pracą zajmuje się urządzenie, które w ciągu kilkudziesięciu minut przygotowuje deser o odpowiedniej konsystencji. Sporo zależy tutaj od jego mocy czy użytych składników. Generalnie produkty twardsze np. orzechy czy kawałki czekolady, do misy dodaje się na końcu. Po zakończonej pracy maszynki, misę z lodami wkłada się na kilka godzin do zamrażalnika. Lody te stają się twardsze z każdym dniem. W ten sposób przygotowane lody nakłada się za pomocą gałkownicy do pucharków czy misek. Stanowią one świetny deser na gorące dni.

Po co mi urządzenie do lodów?

Czy urządzenie do robienia lodów jest potrzebne w każdym gospodarstwie domowym? Nie, ale dla smakoszy lodów stanowi ono doskonałe rozwiązanie. Przede wszystkim dzięki maszynce można we własnym domu przygotowywać smaczne lody tylko z naturalnych składników, bez dodatku sztucznych dodatków, konserwantów, ulepszaczy smaku. W ten sposób zrobić można różnorodne desery lodowe – użytkownik maszyny wybiera ich smak i dodatki. Sam proces przygotowania lodów nie przekracza przy tym na ogół jednej godziny. Sporo zależy od rodzaju posiadanego urządzenia i wykorzystanych produktów spożywczych.

Co ciekawe, w przypadku maszyny do lodów, lodów nie trzeba kilka razy wyciągać z zamrażalnika i ich miksować, co przy ręcznej ich produkcji jest niestety konieczne. Przygotowane w ten sposób lody są kremowe i puszyste. Nie zawierają kryształków lodu i wcale nie muszą być bardzo twarde. Maszynki do lodów o większej pojemności umożliwiają zrobienie jednorazowo całkiem sporej porcji lodów, która starczy dla dużej liczby osób czy wystarczy na kilka dni. W ten sposób bez większego problemu można przygotować lody bez laktozy np. z dodatkiem mleka sojowego bądź ryżowego. Cukier zaś wymienić można na ksylitol. Możliwości jest naprawdę wiele.

Rodzaje maszynek do lodów

Maszynki do lodów zakupić można obecnie bez większego problemu. Dzięki nim w domowych warunkach można przygotować smaczne lody bez dodatku sztucznych składników. Maszyna do lodów doskonale sprawdza się przede wszystkim w upalne, letnie dni. Wyróżnia się przy tym kilka podstawowych rodzajów maszynek do lodów.

Maszyny ręczne zbudowane są z misy chłodzącej oraz mieszadła. Te poruszane jest siłą ludzkich rąk. To wymaga oczywiście nieco siły, co jest największą wadą tego typu maszynek do lodów. Ręczne maszynki są jednak tanie. Maszyny elektryczne są już urządzeniami zautomatyzowanymi, które są bardziej wygodne w obsłudze. Wysatrczy je uruchomić i poczekać, aż przygotowują deser lodowy. Są z drugiej strony dość duże i zajmują sporo miejsca. Kolejnym rodzajem są maszynki akumulatorowe, które działają na baterie. Po jednym naładowaniu, działają bez problemu kilka razy.

Oprócz tego maszyny do lodów podzielić można z uwagi na ich system chłodzenia. Do wyboru są urządzenia chłodzone wodą oraz kompresorem. Te pierwsze między pojemnikiem a misą chłodzącą mają ściankę. Tam wlewana jest woda, która chłodzi zawartość misy. Z kolei maszyny z kompresorem są mniej skomplikowane w obsłudze. Ich system chłodzenia jest bowiem automatyczny. Działają podobnie jak lodówki przenośne. Poza tym spotkać się można z maszynkami z dyskami o funkcji chłodzącej.

Czym się kierować kupując maszynkę do lodów

Wybór maszyny do lodów wcale nie jest zadaniem prostym. Trzeba bowiem zwrócić w tym przypadku uwagę na kilka istotnych parametrów. Podstawą jest m.in. pojemność misy. To element o tyle ważny, że to właśnie on decyduje o ilości przygotowywanych w urządzeniu lodów. Małe maszynki mieszczą zaledwie 0,3 litra deseru. Są jednak i takie, które pozwalają na przygotowanie 2,5 kg lodów jednocześnie. Spore znaczenie ma też wytrzymały silnik.

Kolejnym istotnym parametrem jest moc zasilania. Oczywiście im jest ona większa, tym szybciej dane urządzenie pracuje. Są urządzenia o mocy nawet i 150W. Warto ponadto zwrócić uwagę na wielkość otworu służącego do nalewania składników. Kiedy jest on spory, maszyna zużywa dużo prądu. To efekt tego, że do schłodzonych już składników dociera duża ilość cieplejszego powietrza. Jednak taki otwór wsadowy nie powinien być także zbyt mały, gdyż wówczas maszyna do lodów jest mniej wydajna.

Ostatnim już, ale bardzo ważnym elementem jest sposób zasilania urządzenia. Ręczne maszynki działają za sprawą siły ludzkich rąk, ale większą popularnością cieszą się modele elektryczne i akumulatorowe. Te pierwsze pracują nieprzerwanie od momentu podłączenia je do gniazdka elektrycznego. Z kolei urządzenia z akumulatorem wymagają regularnego ładowania. Generalnie jedno ładowanie starcza na ogół na 5 produkcji lodów.

Najlepsza maszynka do lodów – ranking

  1. Maszynka do lodów Ariete Ice Cream 630

    Maszynka do lodów Ariete Ice Cream 630

  2. Tescoma Della Casa Maszynka Do Robienia Lodów 643180.00

    Tescoma Della Casa Maszynka Do Robienia Lodów 643180.00

  3. Maszynka do lodów Unold 48845

    Maszynka do lodów Unold 48845