Czajnik elektryczny to poręczne urządzenie służące do podgrzewania wody. Znaleźć je można niemal w każdym gospodarstwie domowym. Do działania wykorzystuje, jak sama nazwa wskazuje, energię elektryczną. Pierwszy czajnik elektryczny wyprodukowany został już w roku 1891. Wymyślił go Charles Carpenter. Początkowo były to urządzenia wolne. Dzisiaj czajniki elektryczne niemal błyskawicznie gotują wodę i nie są także zbyt drogie w użytkowaniu.

Najlepszy czajnik elektryczny – ranking

 1. Czajnik elektryczny Bosch TWK8613P

  Czajnik elektryczny Bosch TWK8613P

  Funkcjonalny czajnik elektryczny wykonany w dużej mierze z tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Wyróżnia się sporą mocą 2400 i pojemnością 1,5l. Elementem grzejnym jest w tym przypadku płaska grzałka płytkowa. Całość uzupełnia obrotowa, stabilna podstawa. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja TemperatureControl podgrzewająca wodę do 4 różnych poziomów temperaturowych – 70, 80, 90 i 100 stopni Celsjusza.

 2. Czajnik De’Longhi Brillante KBJ2001

  Czajnik De’Longhi Brillante KBJ2001

  Wysokiej klasy czajnik elektryczny o nowoczesnym designie. Posiada obrotową podstawę i zwijany w niej kabel zasilający, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Praktyczny jest też estetycznie wykonany wskaźnik poziomu wody. Wyjmowany filtr antywapienny w dużej mierze ułatwia utrzymanie urządzenia w czystości i pozwala na uzyskanie wody lepszej jakości. Całość uzupełnia trzystopniowy system zabezpieczeń.

 3. Tefal LOFT KO250130

  Tefal LOFT KO250130

  Efektowny wizualnie czajnik elektryczny, który stanowi niewątpliwą ozdobę każdej kuchni. Inspirowany jest brytyjską, klasyczną ceramiką. Charakteru całości dodaje zdejmowana pokrywka, która jednocześnie sprawia, że użytkowanie urządzenia jest jeszcze łatwiejsze. Element grzewczy jest sprytnie ukryty w obudowie i przyspiesza proces nagrzewania czajnika.

 4. Czajnik elektryczny Siemens TW 86103P

  Czajnik elektryczny Siemens TW 86103P

  Pojemny czajnik elektryczny z obrotową podstawą i specjalnym zabezpieczeniem przed przegrzaniem. Pozwala na regulowanie ustawień temperatury i posiada funkcję podtrzymywania ciepła. Wyposażony jest w obrotową podstawę. Jego płyta grzewcza wykonana jest ze stali szlachetnej wysokiej jakości. Całość uzupełnia wydajny filtr antywapniowy i przycisk otwierania pokrywy.

 5. Czajnik Zelmer Crystal 332.2 Symbio

  Czajnik Zelmer Crystal 332.2 Symbio

  Nowoczesny czajnik elektryczny ze stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego. Wyposażony jest w płytową, ukrytą grzałkę o mocy aż 2000W. Jego pojemność 1,7l pozwala na jednoczesne ugotowanie wody dla dużej liczby osób. Filtr antyosadowy zlokalizowany w dzióbku urządzenia skutecznie zatrzymuje osad z kamienia. Jest on demontowalny i można go myć pod bieżącą wodą.

Jaki czajnik elektryczny kupić?

Spore znaczenie ma jakość wykonania, na którą w dużej mierze wpływa materiał z jakiego wykonany jest czajnik. Najtańsze są urządzenia plastikowe. Są one lekkie i nie nagrzewają się zbyt mocno, ale z drugiej strony odznaczają się niską trwałością. Czajniki metalowe są cięższe i bardziej solidne. Wiele z nich posiada termoizolację. Ponadto spotkać się można z dzbankami elektrycznymi szklanymi i ceramicznymi, które są na ogół efektowne wizualnie.

Przy zakupie warto sprawdzić pojemność czajnika, którą należy dopasować do liczby domowników i ilości miejsca w kuchni. Największą pojemnością cieszą się modele o pojemności minimum 1,5l. Spore znaczenie ma także moc. Im jest ona większa, tym urządzenie szybciej gotuje wodę. Wynosi ona na ogół od 600 do 3000W. Wyższa moc to wyższy pobór energii, ale za to proces gotowania trwa znacznie krócej. Warto też sprawdzić funkcje dodatkowe oferowane przez nowoczesne czajniki elektryczne – obrotową podstawę, wbudowane filtry, zastosowane zabezpieczenia itd.

Ceny popularnych czajników elektrycznych

Czajniki elektryczne to urządzenia bardzo popularne, które znaleźć można w większości gospodarstw domowych. Nie należą również do drogich. Klasyczny czajnik zakupić można za mniej niż 100 złotych. Oczywiście są także i modele droższe wykonane z wysokiej jakości materiałów i oferujące wiele ciekawych funkcji. Kilkaset złotych zapłacić trzeba np. za czajnik elektryczny w funkcją regulacji temperatury czy funkcją utrzymywania stałej temperatury wody.