Maszynka do mielenia mięsa to urządzenie kuchenne wykorzystywane do rozdrabniania mięsa. Podstawowym elementem maszynki do mielenia mięsa jest ślimacznica. To ona wprawiona w ruch obrotowy, bardzo powolny, przesuwa kawałki mięsa do obracających się noży, które rozdrabniają go i przeciskają przez tarczę pokrytą niewielkimi otworami. Ręczną maszynkę do mielenia mięsa wynalazł w XIX wieku niemiecki konstruktor Karl Drais. Elektryczne urządzenia powstały dużo później.

Najlepsza maszynka do mielenia mięsa – ranking

  1. Maszynka do mielenia mięsa Zelmer ZMM4048W

    Maszynka do mielenia mięsa Zelmer ZMM4048W

    Prosta w obsłudze maszynka do mielenia mięsa z szerokim zestawem akcesoriów do wyboru. To produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów. Posiada mocny silnik o mocy 1900W, który świetnie radzi sobie z różnymi wyzwaniami. W ciągu zaledwie jednej minuty maszynka jest w stanie zmielić aż 2,5 kg mięsa. Do zestawu należy dodatkowo wygodne sitko do mielenia maku.

  2. Maszynka Bosch MFW3X14W

    Maszynka Bosch MFW3X14W

    Nowoczesna maszynka do mielenia mięsa o dość niewielkich wymiarach. To model o dużej mocy i sporej komorze mielenia. W ciągu minuty mieli aż do 4 kg mięsa. Sitka o zróżnicowanej grubości i nożyk wykonane są z wytrzymałej stali szlachetnej. Szatkownica posiada 4 bębny, co czyni maszynkę urządzeniem wielofunkcyjnym. Ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowa nasadka masarska.

  3. Zelmer ZMM3851W

    Zelmer ZMM3851W

    Klasyczna maszynka do mielenia mięsa z metalową komorą mielenia oraz nożykiem dwustronnym. Wyróżnia się dużą mocą pracy, za którą odpowiada silnik z mocą 1200W. W ciągu minuty maszynka mieli do 1,5 kg mięsa. Dodatkowo posiada ona dwa rodzaje sitek o średnicy oczek 4 i 8 mm. Całość uzupełniają gumowane nóżki antypoślizgowe oraz specjalne zabezpieczenie silnika przed zablokowaniem.

  4. Maszynka do mielenia mięsa Tefal NE105838

    Maszynka do mielenia mięsa Tefal NE105838

    Wysokiej klasy maszynka do mielenia mięsa z biegiem wstecznym. To rozwiązuje problem zapychania się urządzenia. Model ten posiada moc 1400W i w ciągu jednej minuty mieli do 1,7 kg mięsa. Nie zajmuje przy tym zbyt wiele cennego miejsca. Atutem maszynki jest samoostrzący się nóż i obecność dwóch sitek do mięsa. Są one wykonane ze stali nierdzewnej. Całość uzupełnia prosta w obsłudze nasadka masarska.

  5. Maszynka Kenwood MG700

    Maszynka Kenwood MG700

    Wydajna maszynka do mielenia mięsa z mocą 2000W. W ciągu jednej minuty jest w stanie zmielić do 3 kg mięsa. Posiada solidne tarcze z różną grubością oczek. Skutecznie radzi sobie z mieleniem mięs, ryb, serów, owoców czy warzyw. Jednocześnie jest to urządzenie bezproblemowe w obsłudze i raczej ciche. Dodatkowo model ten współpracuje z wieloma ciekawymi akcesoriami dodatkowymi.

Jaką maszynkę do mielenia mięsa kupić?

Przede wszystkim im większa moc maszynki, tym większa jej wydajność. W tym przypadku wynosić można od kilkuset do 2000W. Mocniejsze modele poradzą sobie świetnie także z nieco twardszym mięsem. Kolejnym istotnym elementem są sitka – ich jakość oraz rodzaj. Sitka umieszczone są na końcu otwory wylotowego maszynki. Dobrze, gdy są wykonane z materiału o dużej wytrzymałości np. stali nierdzewnej. W skład zestawu na ogół wchodzą minimum 2-3 sitka o zróżnicowanej grubości otworów.

Maszynki do mielenia z obudową plastikową są dość lekkie i tańsze niż te z obudową metalową. Te jednak są znacznie wytrzymalsze. Przy zakupie urządzenia warto sprawdzić, czy posiada ono funkcję mielenia wstecznego. To przyda się, gdy mięso nie chce się zmielić do końca. W ten sposób można je cofnąć i ponownie spróbować zmielić. Dla niektórych osób dość istotna może być ponadto szybkość mielenia produktów czy wielofunkcyjność. Niektóre maszynki do mięsa pełnią też funkcję np. młynka do kawy lub szatkownicy.

Ceny popularnych maszynek do mielenia mięsa

Ceny dostępnych obecnie na rynku maszynek do mielenia mięsa są dość mocno zróżnicowane. Duże znaczenie ma w tym przypadku moc urządzenia i jego wydajność. Proste, ale zarazem wydajne maszynki ręczne popularne przed laty to koszt od zaledwie 50 do 200 złotych. Oczywiście nieco droższe są urządzenia elektryczne. Za taką maszynkę zapłacić trzeba od 100 do nawet 500 złotych. Najdroższe są urządzenia wielofunkcyjne, które pełnią więcej niż jedną funkcję.