Sokowirówka to urządzenie pozwalające na sprawne przygotowywanie soków owocowych i warzywnych. Jest to sprzęt wysokoobrotowy – owoce i warzywa trafiają w tym przypadku na kręcące się bardzo szybko sito z ostrymi krawędziami. Są błyskawicznie ścierane – miąższ w ten sposób jest oddzielany od soku. Jest to bardzo szybkie rozwiązanie, chociaż trzeba zdawać sobie sprawę, że wysoka temperatura powstała na skutek procesu ścierania niszczy pewną część składników odżywczych soku.

Najlepsza sokowirówka – ranking

 1. Sokowirówka Philips Avance Collection HR1922/20

  Sokowirówka Philips Avance Collection HR1922/20

  Innowacyjna sokowirówka z nowoczesną technologią FiberBoost. Pozwala na przygotowanie smacznego soku jedynie za pomocą jednego przycisku. W ten sposób uzyskać można do 50% więcej miąższu z owoców. Na uwagę zasługuje również bardzo duży otwór wlotowy na produkty – jego średnica to aż 80mm. Jednorazowo urządzenie pozwala na wyciśnięcie do 3 litrów soku.

 2. Kenwood JE850

  Kenwood JE850

  Wydajna sokowirówka, która nie wymaga szczególnego przygotowania owoców. Wykorzystuje nowoczesny system APEX. Dzięki niemu resztki owoców trafiają od razu do pojemnika na pulpę o pojemności 3l. Na uwagę zasługuje również metalowa obudowa urządzenia oraz silnik o mocy 1500W. Radzi sobie doskonale nawet z dużymi ilościami twardych owoców. Sokowirówka wyposażona jest w system anti-drip.

 3. Sokowirówka Bosch MES3500

  Sokowirówka Bosch MES3500

  Wysokiej klasy sokowirówka, która świetnie sprawdzi się w każdym gospodarstwie domowym. Jej elementy bez obaw można myć w zmywarce. Wyposażona jest w profesjonalny nóż ceramiczny i sporych rozmiarów otwór wlotowy. Dzięki temu wkładać można do niej całe warzywa i owoce. Urządzenie jest łatwe do utrzymania w czystości. Posiada silnik o mocy 700W i oferuje dwa stopnie prędkości.

 4. Philips Viva Collection HR1832/02

  Philips Viva Collection HR1832/02

  Prosta w obsłudze sokowirówka o mocy 500W. Zajmuje niewiele miejsca na kuchennym blacie, a więc jest doskonałym wyborem także do mniejszych kuchni. Pozwala na wyciskanie soku od razu do szklanki o wysokości do 12 cm. Jednorazowo przy jej pomocy przygotować można aż 1,5l soku. To zasługa nowoczesnego systemu QuickClean. Całość uzupełnia funkcjonalna blokada kapania.

 5. Sokowirówka Bosch MES25A0

  Sokowirówka Bosch MES25A0

  Wytrzymała sokowirówka o efektownym designie. Stanowi idealne rozwiązanie do niewielkiej kuchni, bo nie zajmuje zbyt wiele wolnego miejsca. Posiada funkcję blokady kapania DripStop. Tym zapobiega wypływaniu soku z pojemnika. Urządzenie wyposażone jest w wysokiej klasy silnik o mocy 700W. Oferuje dwa poziomy obrotów. Jej sito wykonane jest ze stali nierdzewnej.

Jaką sokowirówkę kupić?

Kluczowe znaczenie ma z pewnością moc urządzenia. Silnik 400W nadaje się do wyciskania soku z cytrusów, ale już ten o mocy 700W powinien dać sobie radę z warzywami korzeniowymi. W większości przypadków sokowirówki oferują regulację obrotów, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. Warto też zwrócić uwagę na głośność urządzenia. Zazwyczaj większa moc idzie niestety w parze z większym hałasem w czasie pracy.

Od wielkości i jakości sitka w dużej mierze zależy trwałość sokowirówki. Trzeba też uważać na noże. Elementy plastikowe są mało wydajne. Najlepsze sitka mają noże centryczne ze stali nierdzewnej. Przy okazji dobrze jest sprawdzić średnicę otworu wlotowego. Od tego uzależnione jest bowiem to, jak duże kawałki owoców i warzyw zmieszczą się w środku. Duży otwór pozwala na wkładanie do środka elementów w całości, co przekłada się na szybsze wyciśnięcie soku. Na końcu duże znaczenie ma wielkość pojemnika na miąższ. To istotne, gdy w domu mieszka więcej osób.

Ceny popularnych sokowirówek

Wiele osób zastanawia się nad tym, które urządzenie wybrać – sokowirówkę, a może wyciskarkę wolnoobrotową? Za sokowirówkami przemawia na pewno szybkość działania i atrakcyjna cena. Najprostsze urządzenia tego rodzaju zakupić można za mniej niż 100 złotych. To inwestycja, która zwraca się naprawdę szybko. W praktyce największą popularnością cieszą się sokowirówki w przedziale cenowym 200-300 złotych. Dysponują one już nieco większą mocą i bardzo dobrze radzą sobie nawet z twardymi warzywami korzeniowymi.