Kuchenka elektryczna wolnostojąca to urządzenie kuchenne służące do gotowania i smażenia, w wersji wolnostojącej. Takie sprzęty mimo upływu lat wciąż cieszą się dużą popularnością. Klasyczna kuchenka elektryczna składa się z przeznaczonej do gotowania płyty grzewczej oraz piekarnika. Zasilana jest za pomocą energii elektrycznej. Takie urządzenia są na ogół wykorzystywane w nowym budownictwie, w którym coraz częściej rezygnuje się z instalacji gazowych.

Najlepsza kuchenka elektryczna wolnostojąca – ranking

 1. Kuchenka elektryczna wolnostojąca Electrolux EKI6451AOX

  Kuchenka elektryczna wolnostojąca Electrolux EKI6451AOX

  Nowoczesna kuchenka wolnostojąca z technologią indukcyjną. Posiada innowacyjny system Velvet Closing, który kontroluje proces zamykania drzwi. Wyposażona jest w nowoczesne prowadnice teleskopowe. Jest łatwa do utrzymania w czystości. Z drzwiczek piekarnika można bowiem wyjąć szyby i dokładnie go wyczyścić. W skład zestawu wchodzą bardzo duże blachy do piekarnika.

 2. Kuchenka Gorenje EIT5355WPG

  Kuchenka Gorenje EIT5355WPG

  Wysokiej jakości kuchenka elektryczna, która swoim owalnym kształtem naśladuje piece opalane drewnem. Zapewnia optymalną cyrkulację powietrza. Posiada wnętrze o pojemności 71 litrów i oferuje gotowanie na kilku poziomach jednocześnie. Kuchenka wykorzystuje do działania technologię indukcyjną. Szybko nagrzewa się i nie jest trudna do utrzymania w czystości.

 3. Amica 618CE3.333HTaQ

  Amica 618CE3.333HTaQ

  Wydajna wolnostojąca kuchenka elektryczna z zimnym frontem. Posiada nowoczesny piekarnik, który oferuje aż 10 różnych funkcji. piekarnik zresztą ma też funkcję czyszczenia parowego, co czyni go bardzo łatwym do utrzymania w czystości. Kuchenka wyposażona jest w funkcjonalny wyświetlacz ledowy i posiada klasę energetyczną A. Jej szuflady umieszczone są na prowadnicach rolkowych.

 4. Kuchenka elektryczna wolnostojąca Electrolux EKC6150AOW

  Kuchenka elektryczna wolnostojąca Electrolux EKC6150AOW

  Funkcjonalna kuchenka elektryczna, która pozwala na precyzyjne kontrolowanie temperatury. Wykorzystuje do działania nowoczesną technologię indukcyjną. Jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości – płytę grzewczą wystarczy przetrzeć płynnym ruchem. Nie ma ona też żadnych wystających elementów sterujących. Atutem tego modelu są też wyjmowane szyby piekarnika czy wskaźnik ciepła.

 5. Kuchenka Beko FSM57300GX

  Kuchenka Beko FSM57300GX

  Prosta w obsłudze wolnostojąca kuchenka elektryczna z funkcją czyszczenia parowego. Wyposażona jest w termoobieg czy specjalną blokadę przed dziećmi. Tym samym zablokować można ją przed dostępem małych dzieci, co jest nieocenionym rozwiązaniem w domach, w którym są maluszki. Urządzenie reprezentuje klasę energetyczną A, a więc nie zużywa zbyt dużo energii elektrycznej.

Jaką wolnostojącą kuchenkę elektryczną kupić?

Kuchenki elektryczne wolnostojące mają głębokość od 50 do 60 cm i szerokość do 100 cm. Najpopularniejsze modele to te o szerokości 60 cm. Duże znaczenie ma jednak nie tylko rozmiar, ale i klasa energetyczna. Warto tutaj postawić na sprzęt o klasie A, zwłaszcza gdy w domu gotuje się sporo. Standardowe kuchenki mają na ogół 4 palniki, ale na rynku spotkać się można z urządzeniami z dwoma lub pięcioma czy sześcioma palnikami. Warto sprawdzić także ich wielkość. W przypadku kuchenek z technologią indukcyjną można wybrać indukcję obszarową lub na całej płycie.

Kolorystyka ma znaczenie drugorzędne. Najpopularniejsze są kuchenki białe, ale coraz więcej osób stawia na wersję inox lub czarną. Tutaj należy wziąć pod uwagę design całej kuchni. Obecnie na popularności zyskują urządzenia obsługiwane dotykowo, które są proste w obsłudze, a przy tym posiadają stosowne zabezpieczenia przed dziećmi. Na końcu warto sprawdzić, jakie funkcje posiada piekarnik. Powoli podstawą staje się np. czyszczenie pyrolityczne czy katalityczne.

Ceny popularnych kuchenek elektrycznych

Elektryczne kuchenki wolnostojące wciąż są dość popularne, chociaż coraz częściej wykorzystują one technologię indukcyjną. Za takie urządzenie zapłacić trzeba minimum 700-800 złotych. Droższe są modele z wysokiej jakości piekarnikiem czy utrzymane w stylistyce retro. Ich koszt sięga nawet 2000-2500 złotych. Oczywiście na rynku znaleźć można urządzenia jeszcze droższe, ale wcale nie muszą być one bardziej funkcjonalne.