W Polsce sezon grillowy zaczyna się najczęściej od majówki i trwa aż do późnej jesieni. Wbrew powszechnemu przekonaniu, aby móc grillować na świeżym powietrzu, wcale nie trzeba mieć zbyt wiele miejsca. Największą popularnością od lat cieszą się oczywiście grille węglowe i w tej materii nie zanosi się na zmiany. Jaki model wybrać do swojego ogrodu? Czym się sugerować przy zakupie grilla węglowego? W co jeszcze należy się przy okazji zaopatrzyć?

Co to jest grill węglowy i jak działa?

Grill węglowy wciąż jest bardzo popularny. Do jego rozpalania potrzebny jest tylko węgiel drzewny i ewentualnie podpałka. Klasyczny model składa się z blaszanego korpusu, pokrywy malowanej na ogół ognioodporną farbą i rusztu ze stali nierdzewnej. Bardziej rozbudowane modele mogą mieć również wyjmowany popielnik czy wbudowany termometr. W ten sposób można mieć większą kontrolę nad przygotowywanymi potrawami.

Grill węglowy rozpala się przy pomocy podpałki i węgla drzewnego. Po uzyskaniu odpowiedniej temperatury na ruszcie układa się wybrane produkty spożywcze i czeka, aż uzyskają one odpowiedni smak i stopień przypieczenia. Taki grill trzeba jednak regularnie czyścić, najlepiej po każdym użyciu. Warto go chować w przypadku opadów atmosferycznych, aby nie uległ korozji.

Grill węglowy – zalety i wady jego posiadania

Grill węglowy nie wymaga zasilania sieciowego. To chyba jego największa zaleta. To urządzenie mobilne, które zabrać ze sobą można w zasadzie wszędzie np. nad jezioro czy na łąkę. Należy go jednak rozpalać tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Wystarczy mieć pod ręką węgiel drzewny oraz podpałkę. Grille węglowe są dość tanie. Najprostsze modele z jednym rusztem kosztują zaledwie kilkadziesiąt złotych. Jednak warto zainwestować w model nieco droższy, który posłuży więcej niż jeden sezon i będzie bardziej funkcjonalny. Kolejnym atutem grilla węglowego jest wyjątkowy smak przygotowywanych na nim potraw, który trudno powtórzyć za pomocą innych urządzeń. Nie jest on jednak pozbawiony wad. Największą jest dym, który unosi się w czasie pieczenia. Z tego powodu grilla węglowego nie należy używać np. na balkonie w budynku wielorodzinnym czy w bliskim pobliżu lasu. Nie sprawdza się on na ogół przy silnym wietrze. Można też narzekać na długi czas jego rozpalania. Dodatkowo po każdym użyciu wymaga on czyszczenia, w przeciwnym razie szybko ulegnie zniszczeniu. Jest to urządzenie dość awaryjne, które już po kilku użyciach traci swoją pierwotną kolorystykę.

Jak wybrać najbardziej odpowiedni grill węglowy?

Grille węglowe są bardzo popularne. Mają wprawdzie swoje wady, ale i tak większość osób uważa, że aromatu potraw z grilla węglowego nic nie jest w stanie zastąpić. Jaki zatem grill węglowy kupić do swojego ogrodu?

Najprostszym rozwiązaniem jest zakup jednorazowego grilla węglowego. Sprawdza się on w przypadku spontanicznego grillowania w plenerze lub gdy zakup urządzenia wielorazowego nie ma sensu. Grill jednorazowy jest tani i niewielki. Produkowany jest najczęściej z aluminium. Po zakończonym grillowaniu trzeba go ugasić i wyrzucić. Nie trzeba w tym przypadku inwestować w żadne dodatkowe akcesoria, gdyż na ogół w opakowaniu znajduje się już brykiet do rozpalenia grilla. Wielorazowe grille węglowe również nie są zbyt drogie. Najczęściej kosztują kilkadziesiąt złotych. Nie są to jednak często modele stabilne i wytrzymałe. Lepiej więc zainwestować i zakupić grill węglowy, który posłuży przez dłuższy czas. Najdroższe grille węglowe to modele z wyższej półki, które bywają duże i masywne. Produkowane są często z żeliwa czy wzmacnianej blachy. Mogą być też murowane.

Oczywiście wybór odpowiedniego modelu to kwestia potrzeb i możliwości. Jeśli ktoś grilluje często i dla dużej liczby osób, powinien zainwestować w większy grill węglowy o wyższej jakości. Jeśli grillowanie odbywa się natomiast od czasu do czasu np. kilka razy w roku, nie ma potrzeby kupowania takiego urządzenia. Lepiej zainwestować w prosty grill z jednym rusztem i kółkami, które ułatwiają jego przenoszenie. Dla prawdziwych miłośników grillowania przeznaczone są modele największe z wieloma funkcjami dodatkowymi np. pojemnikiem do wędzenia, termometrem, regulacją wysokości rusztu czy otwieraczem do butelek. Ciekawym rozwiązaniem są też dodatkowe, często składane blaty ułatwiające przygotowywanie potraw.

Przede wszystkim dobry grill węglowy powinien być wykonany z materiałów wysokiej jakości i być odporny na szkodliwe czynniki atmosferyczne. Warto zainwestować w model z pokrywą wyposażoną w  regulację dopływu powietrza. Przydatne są też takie elementy jak nienagrzewające się uchwyty, popielnik znajdujący się nad paleniskiem czy termometr ukryty w pokrywie. Ruszt musi być żeliwny bądź wykonany z wytrzymałej stali chromowanej. Popularne są grille węglowe z kółkami, które łatwo można przenosić z  miejsca na miejsce. Sprawdzają się ponadto blaty, na których przygotowywać można potrawy, nie odchodząc za daleko od grilla. Grill węglowy powinien być zawsze stabilny i wytrzymały.

Grill węglowy – niezbędne akcesoria do tego urządzenia

Grillowanie jest bardziej komfortowe, gdy ma się pod ręką odpowiednie akcesoria do grilla węglowego. Oczywiście nie są to produkty pierwszej potrzeby, ale w dużej mierze ułatwiają grillowanie i czynią je przyjemniejszym.

Ciekawym rozwiązaniem są np. płytki do smażenia, które mogą mieć jednolitą powierzchnię bądź formę drobnych kratek. Dzięki nim na grillu przyrządzać można dodatkowe potrawy, zwłaszcza te rozpadające się. Płytki są potrzebne m.in. do przygotowywania na grillu pizzy, jaj oraz warzyw. W czasie wyjazdów i nie tylko przydatne są sztućce zamknięte w funkcjonalnej walizce. Można je łatwo spakować i zabrać ze sobą, bez obaw, że coś się zawieruszy. W chłodniejsze dni przydać się można ogrzewacz powietrza. Dzięki niemu grillować można także wczesną wiosną i późną jesienią. Warto też mieć na wyposażeniu dmuchawę ułatwiającą rozpalanie grilla czy specjalny pokrowiec, aby uchronić grilla przed opadami deszczu i śniegu itd.

Ranking najpopularniejszych grilli elektrycznych

  1. Activa Grill Angular Węglowy

    Activa Grill Angular Węglowy

  2. Landmann Chef Comfort Basic+

    Landmann Chef Comfort Basic+

  3. Toya Grill ogrodowy węglowy z pokrywą

    Toya Grill ogrodowy węglowy z pokrywą