Robot kuchenny to wielofunkcyjne urządzenie wykorzystywane w kuchni. Służy do wykonywania wielu czynności związanych z szeroko rozumianym przygotowywaniem posiłków. Często wyposażone jest w wymienne końcówki czy pojemniki. W praktyce robot kuchenny pozwala na mieszanie, siekanie, mielenie, ucieranie, wyrabianie ciast, rozdrabnianie itd. Jednym z rodzajów robotów kuchennych jest malakser, który służy głównie do rozdrabniania produktów spożywczych.

Najlepszy robot kuchenny – Ranking 2021

 1. Robot kuchenny Bosch MUM 54251

  Robot kuchenny Bosch MUM 54251

  Wysokiej klasy robot kuchenny o nowoczesnym designie. Posiada mocny silnik i oferuje planetarny system mieszania. Wygodę użytkowania zapewnia funkcja EasyArm Lift. Po naciśnięciu przycisku pomaga w podniesieniu ramienia, co ułatwia wymianę przystawek. W skład zestawu wchodzi sporo końcówek np. do mieszania ciast, do ubijania, do zagniatania itd. Misa wykonana jest ze stali szlachetnej.

 2. Robot Kenwood Chef XL Titanium KVL8460S

  Robot Kenwood Chef XL Titanium KVL8460S

  Elegancki robot kuchenny z silnikiem o mocy 1700W. Jest prosty w obsłudze i niezawodny w działaniu. Posiada sporych rozmiarów misę wykonaną z polerowanej stali nierdzewnej. Można w niej zagnieść około 5 kg ciasta czy ubić 16 jaj. Jest ona dodatkowo podświetlona, co ułatwia przygotowywanie potraw. W jej środku znajduje się ponadto praktyczna podziałka.

 3. Kitchenaid Artisan 5KSM125EER

  Kitchenaid Artisan 5KSM125EER

  Robot kuchenny w intensywnej, czerwonej kolorystyce. Posiada misę ze stali nierdzewnej o pojemności 4,8l i niezawodny napęd bezpośredni. W skład zestawu wchodzi sporo akcesoriów dodatkowych np. składająca się z sześciu elementów rózga do ubijania, hak do zagniatania i mieszania, mieszadło płaskie czy wspomniana już misa. Niektóre części można myć w zmywarce.

 4. Robot kuchenny Kenwood KVL6320S

  Robot kuchenny Kenwood KVL6320S

  Nowoczesny robot kuchenny o mocy 1400W. Dzięki temu posłużyć może przez wiele lat. Posiada pojemną misę ze stali nierdzewnej o pojemności 6,7l. Pozwala ona na ubicie jednocześnie aż 16 jaj lub zagniecenie 5 kg ciasta. Jest ona wyposażona w osłonę przeciw chlapaniu. Ciekawym rozwiązaniem jest inteligentny system kontroli prędkości i szereg akcesoriów dodatkowych.

 5. Robot Philips Viva Collection HR7762

  Robot Philips Viva Collection HR7762

  Prosty w obsłudze robot kuchenny składający się z blendera, młynka i pojemnika o pojemności 2,1l. Posiada cztery tarcze ze stali szlachetnej. W skład zestawu wchodzi także praktyczny schowek na akcesoria. Urządzenie posiada moc na poziomie 750W i oferuje akcesoria do aż 28 różnych funkcji. Są to m.in. nóż ze stali szlachetnej, tarcze do szatkowania, końcówka do wyrabiania ciasta czy młynek do mielenia.

Jaki robot kuchenny kupić?

Podstawą w tym przypadku jest moc, która wpływa bezpośrednio na czas pracy. Im jest wyższa, tym dłużej robot może pracować. Od mocy  zależy również siła, z jaką poszczególne produkty spożywcze są rozdrabniane czy szybkość pracy. Minimum to 800-100W. Warto też sprawdzić ilość obrotów na minutę, które oferuje dane urządzenie. Standardowo jest to około 300 obrotów na minutę. Zaawansowane roboty kuchenne pozwalają dodatkowo na regulację prędkości działania.

Kolejnym istotnym elementem jest materiał, z którego wykonana została misa. Unikać należy raczej elementów plastikowych, które są mało wytrzymałe. Najlepiej sprawdzają się misy ze stali nierdzewnej lub stali szlachetnej. Poza tym podstawą są oczywiście funkcje, które posiada dany robot kuchenny. Najpopularniejsze z nich to tryb pulsacyjny, funkcja turbo, zabezpieczenia różnego rodzaju, mikser kielichowy, wbudowana waga i różnorodne końcówki np. do szatkowania, ubijania piany czy mieszania ciasta.

Ceny popularnych robotów kuchennych

Najprostsze roboty kuchenne kosztują już około 150-200 złotych. W przypadku modeli wielofunkcyjnych, bardziej rozbudowanych trzeba zapłacić natomiast kilkaset złotych. Im większa moc urządzenia i jego funkcjonalność, tym jest ono oczywiście droższe. Na rynku dostępne są też urządzenia kosztujące kilka tysięcy złotych. Stanowią one propozycję skierowaną przede wszystkim do miłośników gotowania czy profesjonalistów, którzy gotują na co dzień zawodowo.