Chłodziarka do wina to urządzenie, które zapewnia trunkom odpowiednie warunki dojrzewania i przechowywania. Okazuje się bowiem, że smak wina uzależniony jest nie tylko od szczepu czy regionu pochodzenia, ale i temperatury oraz wilgotności czy kontaktu z korkiem. Co zatem trzeba wiedzieć o winiarkach? Dlaczego warto zainwestować w taką chłodziarkę do wina? Jak wybrać odpowiedni dla siebie model?

Co to jest i do czego służy chłodziarka do wina?

Winiarka, a więc chłodziarka do wina to rozwiązanie znane przede wszystkim z restauracji. W Polsce to urządzenie dość mało popularne, a szkoda. Wino powinno się bowiem przechowywać właśnie w winiarce, a nie w zwykłej lodówce i to z kilku podstawowych powodów.

W chłodziarce do wina można przechowywać trunki bez obaw, że te się zepsują czy stracą swój pierwotny smak i aromat. Winiarka wcale nie musi być dodatkowym meblem, bo do wyboru są zarówno modele wolnostojące, jak i te przeznaczone do zabudowy. Ich wielkość jest  mocno zróżnicowana. Chłodziarka przydaje się przede wszystkim tym osobom, które są smakoszami i miłośnikami wina, a nie dysponują własną piwniczką do jego leżakowania. Zwykłe lodówki, jak już wspomniano, dla wina nie są najlepszym rozwiązaniem. Są bowiem zbyt chłodne, a dodatkowo w ich wnętrzu temperatura często się zmienia. Za tym wina nie przepadają.

Oferta chłodziarek do wina na rynku jest coraz szersza. Po takie urządzenie sięgają już nie tylko właściciele restauracji i winiarni. Najtańsze urządzenia tego rodzaju zakupić można już za kilkaset złotych, ale są i modele w cenie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Są to urządzenia o mocno rozbudowanej funkcjonalności i dużej pojemności.

Chłodziarka do wina – czym się kierować przy jej zakupie?

Wielkość chłodziarki należy dobrać do swoich potrzeb, aktualnych i przyszłych. Urządzenia tego rodzaju mają pojemność od zaledwie 16 do nawet 500 litrów. Najmniejsze mieszczą 6 butelek wina. Co ciekawe, należy pamiętać o tym, że poszczególne rodzaje wina, mają nieco inne wymagania temperaturowe. Z tego powodu producenci chłodziarek wyposażają niektóre urządzenia w komory podzielone na strefy temperatur. To rozwiązanie proste – na niższych półkach jest niższa temperatura niż na półkach wyższych. Czasami istnieje możliwość samodzielnego ustawienia temperatury. Drzwi winiarki powinny zapewniać w środku całkowitą ciemność, jednak nie da się ukryć, że bardziej efektowne wizualnie są drzwi szklane. Muszą one wówczas posiadać odpowiednie przyciemnienie i filtr UV.

Kolejnym istotnym elementem są półki zastosowane w chłodziarkach do wina. W przypadku nowoczesnych urządzeń półki tłumią drgania, które dla wina mają naprawdę spore znaczenie. Są one wytwarzane przez silnik. Dobrze jest, gdy półki można swobodnie przestawiać, w zależności od aktualnych potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem są półki, które zatrzymują rozlaną ciecz i nie pozwalają jej cieknąć na dół. Trzeba pamiętać o tym, że chłodziarka jest urządzeniem, które pracuje w zasadzie bez przerwy. Dlatego warto postawić na model o jak najmniejszym zużyciu energii elektrycznej. Do wyboru są winiarki o klasie A i A+. Inwestycja w model bardziej energooszczędny zwraca się dość szybko, bo na ogół w ciągu 5 lat.

Wino przechowywane przez długi czas jest wrażliwe na jakość powietrza, które wpływa np. na szczelność korka. Zapachy z otoczenia nie mogą również przenikać do środka butelki. Dlatego też chłodziarki na wino mają na ogół odpowiednie filtry powietrza. W najtańszych modelach są to filtry oparte na specjalnej włókninie zatrzymującej zanieczyszczenia. Nie blokuje ona jednak zbyt skutecznie zapachów. Lepszym rozwiązaniem jest winiarka z filtrem węglowym. Kolejną istotną rzeczą jest oświetlenie. Wino lubi ciemność, ale od czasu do czasu lodówkę trzeba otworzyć. W praktyce najlepiej sprawdzają się żywotne i energooszczędne świetlówki LED.

Niektóre chłodziarki do wina posiadają również zabezpieczenia dodatkowe np. mechanizm zamykania drzwi. Te powinny zamykać się automatycznie. Nowością jest ponadto alarm akustyczny informujący np. o braku zasilania czy zbyt wysokiej temperaturze wewnątrz urządzenia. Nowoczesne winiarki coraz częściej posiadają szereg funkcji dodatkowych. Najważniejsze z nich to elektroniczne sterowanie, duży wyświetlacz LCD, specjalne zabezpieczenie przed dziećmi czy kamienie z lawy wulkanicznej. Kamienie te doskonale chłoną wilgoć i uwalniają ją stopniowo ponownie. W ten sposób można łatwo regulować wilgotnością wewnątrz urządzenia.

Czy chłodziarka do wina to niezbędna rzecz dla każdego konesera trunków?

Trudno jest sobie wyobrazić dom czy mieszkanie prawdziwego konesera trunków bez chłodziarki do wina. Przede wszystkim wina nie należy bowiem przechowywać w zwykłej chłodziarce, gdzie na skutek częstego otwierania drzwi dochodzi do poważnych wahań temperatury. W lodówce butelki z winami na ogół stawia się na drzwiach. W takich warunkach wino wcale nie leżakuje. Korek nie jest zanurzony w winie, co stanowi przeszkodę w jego leżakowaniu. Na  półkach w lodówce stoją bowiem inne produkty. Suchy korek nie jest niestety zamknięciem szczelnym. Dodatkowo na wino negatywnie wpływa często światło, a  w szczególności promieniowanie ultrafioletowe. Długotrwałe przechowywanie wina w lodówce ma negatywne oddziaływanie na jego smak. Do trunku przedostają się nieprzyjemne zapachy, nawet gdy butelka jest zamknięta. W winiarce z kolei przechowywane są tylko wina, a więc takiego ryzyka nie ma.

Dla wina duże znaczenie ma ponadto stała wilgotność. W chłodziarce do wina jest ona utrzymywana za sprawą pojemnika z wodą. Dodatkowo w tym przypadku drzwi otwierane są naprawdę rzadko, a więc do trunku nie dostaje się niepożądane światło. Zamontowana szybka anty-UV ogranicza niekorzystne dla wina promieniowanie ultrafioletowe. Wino w winiarce zachowuje swój bukiet zapachowy i smak, bo butelki są przechowywane w optymalnych dla nich warunkach. Takie urządzenie musi się więc znaleźć na wyposażeniu każdego miłośnika win z prawdziwego zdarzenia.

Najlepsze modele chłodziarek do wina

  1. Chłodziarka Camry cr8068

    Chłodziarka Camry cr8068

  2. Chłodziarka Winehouse Mini bar mini lodówka

    Chłodziarka Winehouse Mini bar mini lodówka

  3. Chłodziarka do wina Hyundai VIN6

    Chłodziarka do wina Hyundai VIN6