Blender do smoothie jest urządzeniem pozwalającym na łatwe i szybkie przygotowanie ulubionych napojów z owoców czy warzyw. W sprzedaży dostępne są w tym przypadku modele zarówno ręczne, jak i kielichowe. Na jaki blender do koktajlów postawić? Co trzeba w tej sytuacji wiedzieć?

Dlaczego warto mieć blender do smoothie?

Okazuje się, że niewielkich rozmiarów blender do smoothie może odmienić codzienne menu o 180 stopni. Zamiast kalorycznych batoników i słonych przekąsek, lepiej bowiem przygotować koktajl z owoców, warzyw czy mleka roślinnego. Smoothie jest smaczne, a przy tym zdrowe. Doskonale smakuje w różnych wariantach smakowych. Za sprawą blendera do koktajlów można więc odmienić swoją dietę i zacząć się lepiej odżywiać. Tego typu urządzenie doskonale sprawdza się zarówno latem, jak i zimą.

Picie smoothie ma wiele zalet. Zielone koktajle tworzone na bazie pietruszki, jarmużu czy szpinaku zawierają sporo chlorofilu. Pozwala on na szybkie zwalczenie stanów zapalnych. Dodatkowo wspomaga procesy trawienne i przychodzi z pomocą w czasie redukcji wagi. Smoothie są źródłem cennych przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed stresem i spowalniają procesy starzenia się. Koktajle są pełne beta karotenu i witaminy C. Dzięki temu poprawiają kondycję skóry i ją skutecznie rozświetlają. Ponadto zawsze dodają energii do działanie.

Jaki blender jest najlepszy do smoothie?

Blender do smoothie wcale nie musi być urządzeniem drogim. Postawić można w tym przypadku zarówno na urządzenie kielichowe, jak i ręczne. Warto więc przeanalizować wady i zalety obu rozwiązań. Blendery kielichowe na ogół posiadają większą moc. Przy ich pomocy przygotować można więc koktajl z udziałem twardych warzyw czy orzechów. Takie urządzenie pracuje samodzielnie, nie trzeba go w czasie pracy trzymać. Dodatkowo niektóre modele za sprawą antypoślizgowych przyssawek nie poruszają się w ogóle po blacie.

Jednak to blendery ręczne zajmują mniej miejsca. Są dobrym wyborem do niewielkiej kuchni. Dodatkowo bez problemu można je ze sobą zabrać na wycieczkę czy wyjazd turystyczny. Większość urządzeń ręcznych sprzedawanych jest w zestawie z odpowiednim pojemnikiem ułatwiającym przygotowanie smacznego smoothie. Dodatkowo blender ręczny można wykorzystać do przygotowania zupy krem, pasty warzywnej czy musu. Takie urządzenie w czasie pracy trzeba jednak przez cały czas trzymać i nim poruszać, aby wszystkie składniki zostały dokładnie rozdrobnione.

Na co zwrócić uwagę kupując blender do smoothie?

Jaki blender do smoothie wybrać? Na jakie parametry trzeba w tym przypadku zwrócić szczególną uwagę? Podstawowe znaczenie ma oczywiście moc, od której zależy sprawne działanie urządzenia. Do rozdrabniania najtwardszych składników czy kruszenia lodu odpowiednie są blendery o mocy minimum 300W. Słabsze modele jednak również powinny sobie poradzić ze zrobieniem smoothie. Należy się przy tym nastawić na to, że zajmie im to nieco więcej czasu i będzie bardziej pracochłonne.

Ponadto przyrządzenie idealnie gładkiego koktajlu to kwestia nie tylko mocy danego urządzenia, ale i liczby jego obrotów na minutę. W nieco większych blenderach kielichowych w zasadzie standardem jest już możliwość wybrania prędkości blendowania. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne w przypadku silniejszych urządzeń. Wówczas jeśli wysoka moc to za mało, aby zmiksować twarde składniki, można wykorzystać właśnie zwiększoną prędkość.

Warto także przy zakupie blendera zwrócić uwagę na wielkość i pojemność jego kielicha. Trzeba tutaj zastanowić się, kto i jak często będzie pił przygotowywane koktajle. Aby zrobić smoothie dla kilku osób jednocześnie, należy postawić na większy pojemnik. Nieocenione w tym przypadku są modele kielichowe. Największe sprzęty mają pojemność nawet 2,5 l. Dzięki nim można zaoszczędzić naprawdę sporo czasu.Gdy koktajl przygotowuje się jednak tylko dla jednej czy dwóch osób, sprawdzi się zarówno standardowy blender kielichowy, jak i funkcjonalny blender sportowy. Tutaj warto sprawdzić, jaka liczba bidonów wchodzi w skład danego zestawu.

Dobrze jest ponadto sprawdzić z jakiego materiału wykonany jest kielich blendera. Tutaj podstawą jest zakup urządzenia produkowanego bez BPA, a więc bisfenolu A. To związek chemiczny wykorzystywany do produkcji niektórych tworzyw sztucznych. Niestety jest on bardzo szkodliwy. Wpływa na poziom hormonów w organizmie, prowadząc do rozwoju wielu groźnych chorób. Do organizmu człowieka dostaje się bardzo łatwo poprzez układ pokarmowy. Dlatego też należy go unikać.

Ostatnim istotnym elementem przy zakupie blendera do koktajlów są ostrza, które powinny być wyjmowane. Dzięki temu można je łatwiej utrzymać w czystości. W praktyce do ostrzy, które znajdują się w kielichu, trudno się dostać. Często pozostają w nich więc różnego rodzaju resztki żywności. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę także na samą liczbę ostrzy. Najczęściej stosuje się od dwóch do nawet sześciu ostrzy, które ułożone są w różnych kierunkach. Im jest ich więcej, tym szybciej i sprawniej odbywa się cały proces blendowania.

Najpopularniejsze blendery do smoothie

 1. Blender Russell Hobbs Mix & Go 21350-56 Zielony

  Blender Russell Hobbs Mix Go 21350-56 Zielony

  Nowoczesny blender i butelka w jednym, idealny do przygotowywania smacznych i pożywnych koktajli. Posiada pojemność 600 ml i jest bardzo poręczny. Sprawdza się doskonale w kuchni osób zabieganych i zajętych na co dzień. Butelki można myć w zmywarce. Pasują one do standardowych uchwytów na kubki stosowanych w samochodach.

 2. Blender do smoothie Electrolux ESB 2500 Srebrny

  Blender do smoothie Electrolux ESB 2500 Srebrny

  Funkcjonalny blender sportowy z dwoma butelkami z pokrywkami. Wykonane są one z bezpiecznego dla zdrowia tworzywa Tritan i bez problemu mieszczą się w torbie czy plecaku. Za pomocą urządzenia można szybko i bezproblemowo przyrządzić smaczny koktajl.

 3. Blender Russell Hobbs Mix&Go 23470-56

  lamax tech shield

  Prosty w obsłudze blender do smoothie z dwoma przenośnymi butelkami z zakrętkami. Jest to model łatwy do utrzymania w czystości o kompaktowych rozmiarach. Pasuje do standardowych uchwytów samochodowych. Dodatkowo wyposażony jest w ostrza do kruszenia lodu.