Niewątpliwie domowe pieczywo jest smaczne i chrupiące. Konkurować pod tym względem może z pieczywem z piekarni. Osoby, które pieką chleb i bułki w domu mają pełną kontrolę nad ich  składem. Dużą popularnością cieszy się pieczenie chleba w piekarniku, ale o wiele wygodniejszym rozwiązaniem jest nowoczesny wypiekacz do chleba.

Czym jest i jak działa maszyna do pieczenia chleba?

Wypiekacz, jak sama nazwa wskazuje, to urządzenie umożliwiające przygotowywanie w warunkach domowych smacznego i chrupiącego pieczywa. Sprawdza się nawet w przypadku tych osób, które dużego doświadczenia w tej materii nie posiadają.

Wypiekacze nie tylko pieką chleb, ale i wyrabiają ciasto. Sprawiają, że cały proces przygotowywania pieczywa jest w zasadzie zautomatyzowany. Takie urządzenia może mieć zaprogramowane różne tryby działania np. do pieczenia na zakwasie czy na drożdżach, ale na ogół można je nieco modyfikować według swoich potrzeb. Użytkownik musi przed rozpoczęciem pieczenia wybrać odpowiednie ustawienia, a potem umieścić w wypiekaczu określone składniki. Maszyna zaczyna wówczas wyrabiać je, a następnie pozostawia ciasto do wyrośnięcia. Ostatnim etapem jest oczywiście sam proces wypiekania.

Wypiekacze są urządzeniami niezwykle funkcjonalnymi i naprawdę przydatnymi. W maszynie tego typu da się przygotować nie tylko sam chleb, ale i ciasto na pizzę czy bułki. Po wypiekacz chętnie sięgają osoby, które lubią domowe wypieki, ale którym nie chce się samodzielnie wyrabiać ciasta i piec go w piekarniku. Wypiekacz sprawdzi się także doskonale w przypadku tych osób, które z różnych względów muszą być na specjalistycznej diecie np. bezglutenowej. Kupowane w piekarni pieczywo z mało popularnej mąki czy bez określonego składnika jest dość drogie. W domu przygotować je można znacznie taniej i to w zaskakująco krótkim czasie.

Wypiekacz do chleba – dlaczego warto go mieć w swoim domu?

Wypiekacz do chleba pozwala zachować kontrolę nad tym co się na co dzień je. Niestety kupowane w supermarkecie pieczywo jest pełne różnego rodzaju chemicznych dodatków np. stabilizatorów, fosforanu wapnia, chlorku wapnia, emulgatorów czy diglicerydów. Tymczasem w domu chleb przygotować można mając do dyspozycji jedynie drożdże, mąkę, wodę, sól oraz ewentualnie ziarna ulubionych zbóż. Po wypiekacz sięgają również te osoby, które w kuchni stawiają na różnorodność i nie lubią nudy. Niestety oferta sklepów i piekarni w zakresie pieczywa jest dość ograniczona. Najczęściej zakupić można jasne pieczywo wypiekane z wysoko oczyszczonej mąki, które do najzdrowszych nie należy. W domu z kolei wypiec można bez problemu chleb orkiszowy, kukurydziany czy gryczany. Wypiekacz to także świetne rozwiązanie dla osób przebywających na różnego rodzaju dietach np. bezglutenowej.

Co ciekawe, wspólne pieczenie chleba w wypiekaczu może być doskonałym pomysłem na spędzenie wolnego czasu w gronie rodzinnym. W pracę zaangażować można dzieci czy męża lub żonę. Dzięki nowoczesnemu wypiekaczowi nie trzeba pamiętać o kupowaniu chleba. W ten sposób można go bowiem szybko wypiec, kiedy tylko jest taka potrzeba. To o tyle istotne, że nie każdy ma blisko piekarnię czy supermarket. Ponadto okazuje się, że wypiekanie chleba może być świetnym pomysłem na hobby. Przygotowywanie różnego rodzaju wypieków to naprawdę doskonała zabawa.

Co można przygotować w maszynie do pieczenia chleba?

Oczywiście każdy wypiekacz pozwala przede wszystkim na przygotowanie w domu klasycznego bochenka białego pieczywa. Zdecydowana większość dostępnych obecnie w sklepach urządzeń umożliwia jednak przygotowanie także i innych, mniej oczywistych produktów.

W wypiekaczu przygotować można bez większego problemu m.in. tradycyjny chleb na zakwasie. W tym przypadku nie trzeba nawet znać receptur. Wystarczy uruchomić odpowiedni program i gotowe. Wypiekacze pozwalają również na przygotowanie chleba bezglutenowego. To doskonała wiadomość dla tych osób, które są chore na celiakię czy po prostu wykluczyły ze swojej codziennej diety gluten. To składnik, o którym coraz częściej mówi się niestety w negatywnym kontekście. Wypiekacz umożliwia ponadto upieczenie chleba razowego, który jest o wiele zdrowszy niż klasyczne pieczywo oparte na pszenicy. Wykorzystać można w tym przypadku dodatkowo różnego rodzaju ziarna. Ponadto w wypiekaczu da się szybko upiec smaczny chleb tostowy. To o tyle istotne, że chleby tostowe dostępne w marketach są produktami bardzo niezdrowymi i kalorycznymi.

Na tym jednak nie koniec możliwości wypiekaczy. Okazuje się, że najbardziej nowoczesne modele posłużyć mogą nie tylko do wypieku samego chleba. Potrafią również przygotować bagietki, rogaliki czy bułki różnego rodzaj. Jeśli  umieści się w nich owoce zamiast ciasta, powstają smaczne i zdrowe dżemy. Niektóre wypiekacze umożliwiają przygotowanie jogurtu czy pozwalają na upieczenie mięsa. Są urządzenia, które świetnie wyrabiają ciasto na pizzę czy innego typu wypieki. Warto to sprawdzić przed zakupem urządzenia, aby dobrać jego parametry odpowiednio do swoich potrzeb.

Jaki wypiekacz do chleba wybrać? Ranking najlepszych modeli

 1. Wypiekacz do chleba Sencor SBR 1032SS

  Wypiekacz Sencor SBR 1032SS

  Nowoczesny wypiekacz ze stali nierdzewnej, który posiada aż 12 różnych programów pieczenia. Jego obsługa jest banalnie prosta za pomocą wyświetlacza LCD z niebieskim podświetleniem. W urządzeniu przygotować można nie tylko chleb, ale i ciasto na pizzę, pączki, makaron czy bagietki.

 2. Maszyna do pieczenia chleba Philco phbm7000

  Maszyna do pieczenia chleba Philco phbm7000

  Funkcjonalny wypiekacz do chleba o mocy 615W. Wykonany jest ze stali nierdzewnej. Oferuje 12 programów pieczenia i 2 wielkości bochenków chleba. Dodatkowo wybrać można stopień przyrumienienia skórki. Ciekawym rozwiązaniem jest opcja opóźnionego startu czy funkcja podtrzymywania temperatury przez godzinę.

 3. Wypiekacz do chleba Unold Extra 68511

  Wypiekacz do chleba Unold Extra 68511

  Wysokiej jakości wypiekacz do chleba o mocy 700W. Posiada dziesięć wbudowanych programów i funkcję opóźnionego startu. Funkcjonalny wizjer pozwala na pełen podgląd procesu pieczenia. Urządzenie prezentuje się bardzo efektownie. Wyposażone jest w wyświetlacz LCD.