Blender to niewielkie urządzenie AGD, które cieszy się bardzo dużą popularnością. Spotkać go można w większości gospodarstw domowych. Pozwala on na szybkie przygotowanie smoothie czy koktajlu bądź zupy krem. Rozdrabnia lód i miksuje różnego rodzaju składniki.  Jaki jednak rodzaj blendera wybrać dla siebie? Okazuje się, że sprawa oczywista nie jest.

Rodzaje blenderów – kielichowy i ręczny

Generalnie wyróżnia się blendery ręczne i kielichowe. Modele ręczne, jak sama nazwa wskazuje, w czasie pracy trzymane są w ręce. Podstawowe modele posiadają stopkę miksującą wykonaną z tworzywa sztucznego bądź ze stali szlachetnej. Czasami spotkać się można z blenderami ręcznymi wyposażonymi w wiele akcesoriów dodatkowych. Blendery ręczne są urządzeniami niewielkich rozmiarów, które nie sprawiają większych problemów w obsłudze. Działają szybko i bezproblemowo. Dodatkowo po ich użyciu nie ma zbyt wiele sprzątania. Podczas zakupu warto jednak zwrócić uwagę na ich ergonomię czy wagę. Od tego w dużej mierze zależy wygoda ich użytkowania. W końcu w czasie pracy są one przez cały czas trzymane w ręce.

Blendery kielichowe zwane są często również blenderami stacjonarnymi. Posiadają one specjalny pojemnik z ostrzem na dnie. Na ogół jest on zamykany od góry. Tego typu urządzeń nie trzeba trzymać w czasie pracy. Należy jedynie wybrać odpowiedni program działania. Takie blendery na ogół wyposażone są w szereg dodatkowych funkcjonalności. Mogą np. automatycznie wyłączać się po danym okresie czasu.

Blender kielichowy – wady i zalety

Blendery kielichowe doskonale sprawdzają się w przypadku osób, które często i dużo gotują. Za pomocą takiego urządzenia przygotować można soki, koktajle, różnego rodzaju musy, zupy kremy, masła orzechowe czy puree. Podstawowym atutem blenderów kielichowych jest prostota ich użytkowania. Wystarczy bowiem do pojemnika wrzucić odpowiednie składniki i uruchomić urządzenie. Blendery stojące posiadają na ogół sporo moc, a więc umożliwiają szybkie przygotowanie nawet hummusu i masła orzechowego. Zdecydowana większość modeli posiada także funkcję kruszenia lodu, co w czasie upałów jest na wagę złota.

Oczywiście blendery kielichowe mają i swoje wady. Są droższe niż urządzenia ręczne i zajmują o wiele więcej miejsca. Nowoczesne modele kosztują nawet kilkaset złotych.

Blender ręczny – wady i zalety

Blendery ręczne są proste w obsłudze i niewielkie. Stanowią doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w gotowaniu czy posiadają raczej niewielką kuchnię. Są odpowiednie do przygotowywania mało skomplikowanych posiłków – smoothie, koktajli czy zup. Niektóre modele działają przy tym bezprzewodowo, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym. W ten sposób można np. zblendować zupę gotującą się w garnku. Niewątpliwym atutem blenderów ręcznych jest również ich niska cena. Podstawowe urządzenie zakupić można już za kilkadziesiąt złotych. Są to urządzenia, które nie są trudne do utrzymania w czystości. Posiadają ergonomiczny kształt i pracują dość cicho.

Oczywiście jednak blendery ręczne mają i swoje wady. Podstawową jest ich raczej niewielka moc. Przy ich pomocy można szybko i bezproblemowo zblendować miękkie owoce, ale już  w przypadku orzechów czy bakalii mogą pojawić się pewne problemy. Ponadto używanie blendera ręcznego jest dla wielu osób dość męczące. Trzeba go bowiem przez cały czas trzymać w ręce. Należy również pamiętać o zachowaniu ostrożności, zwłaszcza gdy w pobliżu znajdują się dzieci.

Jaki blender wybrać kielichowy, czy ręczny?

Przy wyborze blendera trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Urządzenie należy dobrać odpowiednio do swoich potrzeb i oczekiwań.

Blendery kielichowe są wygodniejsze w obsłudze, bo nie wymagają nieustannej kontroli. Składniki wystarczy umieścić w pojemniku i włączyć odpowiedni przycisk. W tyn czasie można zająć się czymś innym. Z drugiej strony takie urządzenie nie może pracować zbyt długo. Dodatkowo pojemniki blenderów kielichowych nie są na ogół zbyt duże. Blendery ręczne wymagają większej kontroli, bo są przez cały czas trzymane w ręce. Z drugiej strony w tym przypadku wykorzystać można dowolny pojemnik, nawet duży garnek. Warto przy tym postawić na model z funkcją Smart Speed, który uruchamia się raz. Potem można pod wpływem nacisku zwiększać lub zmniejszać jego prędkość.

Blendery kielichowe są bardzo dokładne w działaniu. Pozwalają na dokładne mielenie różnego rodzaju składników. Problem pojawia się jednak niekiedy w przypadku dużych składników o niewielkim poziomie wilgotności. Wówczas do pojemnika trzeba niekiedy dodać nieco wody czy mleka. Nie ma natomiast problemu tzw. martwego pola, co w przypadku blenderów ręcznych jest sporą wadą. Wynika to ze specyficznego ułożenia nożyków. Składniki przyklejają się w środku stopy i co jakiś czas trzeba je wyjmować, przerywając wcześniej pracę.

W praktyce spore znaczenie ma również moc urządzenia. Blendery kielichowe są silniejsze, a więc bez większego problemu radzą sobie z orzechami, twardymi warzywami czy kostkami lodu. Pod tym względem znacznie przewyższają one większość blenderów ręcznych, które są urządzeniami raczej pomocniczymi. Istnieje także przekonanie, że blendery kielichowe są łatwiejsze do utrzymania w czystości. Dodatkowo nie rozchlapują one tak mocno składników, jak urządzenia ręczne. Rzeczywiście w przypadku urządzeń ze standardową stopą jest to prawda. Jednak i tak warto postawić na model ze stopą PowerBell czy technologią SPLASH Control. Zapobiegają one bowiem rozbryzgiwaniu się płynów. Atutem blenderów ręcznych jest ich łatwość czyszczenia. To urządzenia proste, które nie zawierają zbyt wiele elementów. Wystarczy je więc na ogół opłukać pod bieżącą wodą.

Podczas zakupu blendera największe znaczenie ma jednak to, do czego ma być on przede wszystkim wykorzystywany. Blendery kielichowe są bardzo funkcjonalne. Pozwalają na rozdrabnianie składników i ich przecieranie na krem. Przy ich pomocy przygotować można koktajl czy smoothie, a także pastę do smarowania czy zupę krem. Nie potrafią jednak poszatkować warzyw na sałatkę, co umożliwiają  nowoczesne blendery ręczne z dodatkowymi przystawkami.