Wielu osobom tostery i opiekacze kojarzą się z niedzielnym, leniwym śniadaniem, kiedy to można na spokojnie przygotować sobie chrupiące, smaczne pieczywo. To urządzenia zresztą bardzo popularne, bo proste w obsłudze i stosunkowo niedrogie. Tostery i opiekacze są sprzętem o prostej budowie, ale na rynku znaleźć można urządzenia coraz bardziej rozbudowane i nowoczesne. Czym cechują się tostery i opiekacze? Jakie są między nimi różnice? Które urządzenie wybrać dla siebie?

Co to jest toster i do czego służy?

Toster to stosunkowo niewielkich rozmiarów urządzenie, które służy do opiekania pieczywa i nie tylko. Są modele, które pozwalają również na podgrzewanie bułek czy przyrządzanie jajek. Zdecydowanie najpopularniejsze są jednak urządzenia z dwoma szczelinami, w które wkłada się kromki chleba. Do wyboru są też tostery z miejscem na cztery kromki. Podgrzewane są one zawsze przez odpowiednie grzałki. Po skończonym procesie podpiekania, grzanki wyskakują do góry.

Przy wyborze tostera kluczowe znaczenie ma jego moc, gdyż to od niej zależy szybkość opiekania pieczywa oraz ilość szczelin. Warto też sprawdzić jakość obudowy (metalowe są wytrzymałe, a plastikowe nie nagrzewają się mocno), długość kabla czy system pozwalający na jego schowanie w razie potrzeby. Dobrej jakości modele posiadają dodatkowo antypoślizgowe nóżki czy lampki kontrolne różnego rodzaju. Przydatnym elementem okazuje się być niejednokrotnie tacka na okruchy czy ruszt na bułki. Nowsze modele posiadają funkcję regulowania czasu opiekania, co pozwala na dopasowanie urządzenia do swoich potrzeb. Ciekawym rozwiązaniem jest ponadto funkcja rozmrażania czy przycisk anulowania pracy tostera. Generalnie wybór jest na rynku dość szeroki w tym zakresie.

Co ciekawe, pierwsze urządzenie przypominające współczesny toster powstało już w roku 1919, kiedy to Charles Strite zbudował urządzenie z czasomierzem i sprężynką. Grzanka wyskakiwała z niego samoistnie po upieczeniu. Sprzęt ten testowano w sieci restauracji i zmodyfikowano. W roku 1926 powstał już pierwszy domowy opiekacz automatyczny zwany jako Toastmaster.

Co to jest opiekacz i jak działa?

Opiekacz  to urządzenie kuchenne, do którego wkłada się kanapki. Te są ogrzewane poprzez metalowe płytki przylegające do siebie. To urządzenia, które różnią się od tosterów. Przede wszystkim w ich przypadku kanapki mogą posiadać farsz np. serowy. Zazwyczaj w skład zestawu wchodzą także różnego typu wymienne płytki służące do grillowania czy przygotowywania gofrów. Tym samym opiekacze są urządzeniami bardziej wszechstronnymi, uniwersalnymi. Wymiana jednych płytek na drugie jest prosta i bezproblemowa. Czasami w sklepach znaleźć można nawet opiekacze wyposażone w specjalne wkładki pozwalające na pieczenie ciasteczek. Zdecydowana większość modeli posiada nieprzywierające powłoki, schowek na przewód elektryczny,  antypoślizgowe nóżki, wysoką moc grzewczą, termostat, uchwyt do przenoszenia czy lampki kontrolne.

Duże znaczenie przy wyborze opiekacza ma niewątpliwie powłoka, którą pokryte są jego elementy grzewczy odpowiedzialne za opiekanie kromek. To istotne z punktu widzenia użytkowania urządzenia. Zawsze musi być to materiał nieprzywierający, adhezyjny. Zdecydowana większość opiekaczy dostępnych na rynku to modele teflonowe. Teflon popularny jest od lat. Dzięki niemu potrawy w czasie smażenia czy pieczenia nie przywierają do powierzchni naczynia. Od jakiegoś czasu spotkać się można także z elementami grzewczymi pokrytymi ceramiką. To materiał adhezyjny, który dobrze przewodzi ciepło. Ceramika jest jednak materiałem szlachetnym, a więc i dość drogim.

Co ciekawe, nie wiedząc dlaczego opiekacze są często mylone z tosterami. Czasami używa się tych dwóch pojęć zamiennie. Tymczasem są to zupełnie różne urządzenia. Toster opieka kromki chleba (czasem podgrzewa bułki), a opiekacz przygotowuje kanapki, a więc kromki wypełnione serem, szynką, masłem itd. Opiekacze są urządzeniami bardziej wszechstronnymi. Za sprawą wymiennych płyt za ich pomocą  przygotować można także np. panini czy gofry.

Zalety i wady tostera

Tostery to urządzenia, które niewątpliwie mają sporo zalet. Przede wszystkim są one niedrogie. Modele, które spełniają swoją rolę nie kosztują więcej niż 100 złotych. Ponadto są to urządzenia proste w obsłudze i łatwe do utrzymania w czystości. Nie zajmują zbyt wiele wolnego miejsca  na blacie, są ciche i bezproblemowe w działaniu. Ryzyko przypalenia grzanek w ich przypadku jest niewielkie. Dodatkowo za sprawą regulacji czasu opiekania można mieć pewność, że kromki będą finalnie równomiernie opieczone. Tostery są solidne i wytrzymałe, a przy tym niejednokrotnie bardzo atrakcyjne wizualnie. To urządzenia, które zużywają niewiele energii elektrycznej i są bardzo funkcjonalne. Wiele z nich posiada m.in. funkcję podgrzewania bułek czy rozmrażania pieczywa.

Jednak, tak samo jak wszystkie inne sprzęty kuchenne, także i tostery mają pewne wady. Przede wszystkim służą one na ogół jedynie do przygotowywania tostów, grzanek. Dodatkowo modele, które nie posiadają dźwigni do podnoszenia tostów, bywają kłopotliwe w użytkowaniu. Istnieje bowiem w ich przypadku ryzyko poparzenia się.

Zalety i wady opiekacza

Opiekacze, podobnie jak tostery, należą do urządzeń niedrogich. Podstawowe modele nie kosztują więcej niż 100 złotych.  Są wielofunkcyjne, ale zarazem bardzo łatwe w obsłudze. Wyjmowane płyty można bez problemu umyć nawet w zmywarce. To urządzenia stabilne, wygodne w użytkowaniu i raczej ciche w działaniu. Nie zużywają zbyt dużo prądu elektrycznego. Są też estetycznie wykonane i mało awaryjne.

Największą wadą opiekaczy jest chyba ryzyko przypalenia przygotowywanych w nich kanapek. Oczekiwanie na gotowe tosty bywa dość długie, co jest denerwujące. Dodatkowo płyty są niekiedy trudne do wyczyszczenia z uwagi na obecność w nich różnego rodzaju zagłębień. Niektóre modele są też dość spore i zajmują wiele miejsca na blacie kuchennym. Mimo to opiekacze cieszą się dość dużą popularnością na rynku.

Ranking najlepszych tosterów i opiekaczy

  1. Toster BOSCH TAT3A011

    Toster BOSCH TAT3A011

  2. Opiekacz Gorenje SM703GCG

    Opiekacz Gorenje SM703GCG

  3. Opiekacz Tefal Ultacompact SM157236

    Opiekacz Tefal Ultacompact SM157236