Aby zmywarka służyła przez wiele lat, poza tabletkami czyszczącymi i nabłyszczaczem, trzeba mieć w swoim domu także specjalną sól do zmywarki. Co to za produkt i do czego służy? Dlaczego jego regularne stosowanie ma tak duże znaczenie? Po jaką sól do zmywarki warto sięgnąć?
Sól do zmywarki – kiedy i po co ją stosować?
Wiele osób nie kupuje soli do zmywarek, chociaż zalecają to sami producenci sprzętu AGD. Tymczasem bez tego, podstawowe części zmywarki mogą ulec uszkodzeniu. Jak działa sól do zmywarki i dlaczego należy ją stosować? W rurach wodociągowych płynie na ogół twarda lub bardzo twarda woda, która jest bogata w związki wapnia. Bez odpowiedniego zmiękczania, wewnętrzne elementy zmywarki są niestety narażone na osadzenie się kamienia.
Za niwelowanie twardości wody i zapobieganie powstawaniu groźnego osadu odpowiada w zmywarce złoże jonitowe. To nic innego jak jonowymienna żywica, która usuwa jony wapnia i magnezu podnoszące twardość wody. Zadaniem soli do zmywarki jest wspomaganie pracy znajdującego się wewnątrz urządzenia AGD wymiennika jonowego odpowiedzialnego za zmiękczanie wody. Jeśli z soli się nie korzysta, z czasem efekt wymiany jonów jest coraz gorszy. W konsekwencji do mycia naczyń wykorzystywana jest woda twarda, co może skończyć się poważną awarią.
Producenci wielu sprzętów AGD m.in. zmywarek, pralek czy żelazek ostrzegają przed korzystaniem z twardej wody. Urządzenia cechują się bowiem wówczas krótszą żywotnością. Jak w warunkach domowych można sprawdzić stan wody i jej twardość? Widać to doskonale na przykładzie czajnika elektrycznego, w którym lubi odkładać się kamień. Podobnie jest w przypadku dyszy prysznicowych, które kamień po prostu zatyka.
Dlaczego warto stosować sól do zmywarki?
Osoby, które nie używają soli do zmywarki, mogą zauważyć, że na naczyniach, przede wszystkim szklanych, pojawia się brzydki osad. Zmywarka nie domywa naczyń, gdyż dysze w spryskiwaczach są po prostu przez kamień zablokowane. Blokują się filtry urządzenia i niszczą jej wewnętrzne części, które w czasie zmywania są niewidoczne. W skrajnych przypadkach może to prowadzić nawet do zalania.
Oczywiście nie można jednak przesadzać z ilością wykorzystywanej soli do zmywarek. Jej nadmiar może się bowiem skończyć korozją urządzenia i metalowych naczyń. W przypadku rozsypania soli w zmywarce, warto od razu uruchomić szybki cykl zmywania, który skutecznie wypłucze nadmiar soli.
Wiele zmywarek posiada regulację twardości wody. Warto zadbać o to, aby ustawienia były zgodne z prawdą. O twardość wody w danej sieci wodociągowej warto zapytać dostawcę. Są też różnego rodzaju testy, które można przeprowadzić w domu i na tej podstawie dokonać oceny stopnia twardości wody.
Jak stosować sól do zmywarki?
Warto mieć w swoim domu zapas soli do zmywarki. Zakupić ją można w każdym większym sklepie. Są to na ogół opakowania większe, ekonomiczne, kilkukilogramowe. Używanie soli jest bardzo proste i mało skomplikowane. Zbiornik na sól znajduje się na dnie zmywarki. W razie potrzeby trzeba go odkręcić i dosypać do środka soli. Powinien być on docelowo wypełniony wodą.
Sól uzupełnia się w przypadku zmywarki co jakiś czas. Większość urządzeń posiada kontrolkę, która włącza się, gdy zapas soli jest na wyczerpaniu. Pojemnika nie można jednak przepełniać. Zawsze powinien zostawać co najmniej 1 centymetr odstępu od krawędzi pojemnika na sól. W razie rozsypania soli na dnie, dobrze jest uruchomić urządzenie przynajmniej na krótkie płukanie lub mycie. Sól może bowiem doprowadzić do rozwoju procesu korozyjnego.
Co ciekawe, skład tradycyjnej soli kuchennej i soli do zmywarki jest taki sam (są to chlorki sodu). Nie oznacza to jednak, że te dwa produkty można stosować zamiennie. Sól dodawana do potraw ma formę sypką i dodatkowo zawiera jod. To z kolei mogłoby wpłynąć negatywnie na stan techniczny zmywarki. Stąd też soli kuchennej pod żadnym pozorem nie można dodawać do zmywarek. Jej wykorzystanie może przeszkodzić w uzyskaniu naprawy gwarancyjnej urządzenia, gdy te niestety ulegnie awarii.
Sól do zmywarki – którą wybrać?
Sól przeznaczona do zmywarki najczęściej sprzedawana jest w większych, ekonomicznych opakowaniach. Przy pierwszym użyciu zmywarki, do pojemnika należy wsypać większą ilość soli. Jest to nawet kilka kilogramów. Później, w czasie standardowego użytkowania zmywarki, potrzeby takiej nie ma. Sporo zależy przy tym od twardości wodociągowej wody. Urządzenie samo informuje, że zachodzi potrzeba dosypania do środka soli. Ponadto producenci zmywarek na ogół sami rekomendują użytkowanie produktów danej firmy. Takiej potrzeby oczywiście nie ma, ale lepiej inwestować w sól do zmywarek od sprawdzonych producentów i dobrze znanych marek, które na rynku cieszą się renomą.
Takie sole są droższe, ale za to wyróżniają się wysoką jakością. Warto przy tym pamiętać, że sól do zmywarek to produkt, który wystarcza na naprawdę spory czas. Nie warto oszczędzać przede wszystkim wówczas, gdy woda w danej sieci jest bardzo twarda. Zakup soli niskiej jakości bądź rezygnacja z jej stosowania może doprowadzić nawet do uszkodzenia czy zniszczenia zmywarki, a koszty naprawy takiego urządzenia bywają dość wysokie.
Sól do zmywarek to chlorek sodu, ale w wersji gruboziarnistej. Taka sól wolniej się rozpuszcza niż ta w formie drobnoziarnistej. Sól drobnoziarnista mogłaby szybko zablokować urządzenie wykorzystywane do zmiękczania wody. Dodatkowo w skład soli do zmywarek wchodzą różnego rodzaju substancje przeciwzbrylajace. To za ich sprawą nawet wilgotna sól nie zbija się w większe kawałki, które mogłyby zablokować wspomniany już zmiękczacz wody. Standardowa sól kuchenna oczywiście takich substancji nie zawiera.
Wiele osób jest zdania, że dobrej jakości tabletki mogą zastąpić sól do zmywarki. Rzeczywiście wykazują one pewne właściwości zmiękczające wodę, ale nie są w stanie zastąpić soli i aktywnie wspomagać pracę wymieniacza jonowego. Jednym z głównych wyznaczników używania soli jest osad z kamienia, który pojawia się na ścianach zmywarki oraz mytych naczyniach.