Chlebak to chyba obowiązkowy element wyposażenia każdej kuchni. To dzięki niemu pieczywo różnego rodzaju przez długi czas pozostaje świeże i chrupkie. Przy okazji chlebak pełnić może funkcję dekoracyjną. Jak zatem wybrać odpowiedni dla siebie model? Co trzeba na jego temat wiedzieć?
Do czego służy chlebak?
Chlebak to nic innego jak pojemnik służący do przechowywania pieczywa. Stanowi wyposażenie niemal każdej kuchni i po latach zapomnienia zdecydowanie wraca do łask. Dawniej chlebaki były bardzo popularne. Zmieniło się to stosunkowo niedawno za sprawą popularności pieczywa masowo wypiekanego. W supermarketach chleby są już pokrojone i za sprawą dużej ilości substancji konserwujących, nie ma problemu z ich długim przechowywaniem. Są sprzedawane w papierowych lub plastikowych torebkach.
Zadaniem chlebaka (inaczej chlebownika) jest zapobieganie starzeniu się pieczywa. Pojemnik ten przedłuża jego świeżość i chroni przed wysychaniem, a także przed szkodnikami. W sklepach wybór chlebaków jest całkiem spory. Dlatego nie powinno być problemu z wybraniem odpowiedniego modelu.
Dlaczego chlebak jest niezbędny w naszej kuchni?
Chlebak to naczynie, w którym przechowywane jest pieczywo. Odgrywa on jednak w kuchni naprawdę dużą rolę. Dobrze skonstruowany chlebak daje pewność, że przechowywane w nim bułki i chleby przez długi czas pozostają świeże i chrupkie. Nie tracą także nic ze swojego aromatu. Co ciekawe, jeszcze do niedawna chlebaki były mało atrakcyjne wizualnie. W sklepach dominowały modele plastikowe lub drewniane. Oczywiście pełniły one swoją funkcję należycie, ale przy okazji szpeciły wnętrze. Od jakiegoś czasu w sklepach znaleźć można jednak naprawdę efektowne chlebaki, które niekiedy są małymi dziełami sztuki. Do wyboru są naczynia o różnorodnej formie czy kolorystyce. Produkowane są one z różnego rodzaju materiałów.
Rodzaje chlebaków
Chlebaki podzielić można przede wszystkim ze względu na materiał, z którego są one wykonane. Klasycznym rozwiązaniem są chlebaki drewniane, które prezentują się bardzo estetycznie. To oczywiście nie koniec ich zalet. Utrzymują one w środku odpowiednią temperaturę dla pieczywa i właściwą dla niego wilgotność. Dzięki temu chleb czy bułki dłużej pozostają świeże. Drewniane chlebaki są solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Wytrzymują wiele lat użytkowania. Z drugiej strony ich utrzymanie w czystości proste nie jest. Nie można ich myć pod bieżącą wodą czy używać w stosunku do nich detergentów. Samo przecieranie wilgotną szmatką to z kolei często zbyt mało. Warto więc postawić na model dodatkowo lakierowany, co chroni go przed wilgocią czy odbarwieniami.
Dobrze do przechowywania pieczywa nadają się także chlebaki bambusowe wykonane z włókna bambusowego. Bambus jest wytrzymały, nie przepuszcza wilgoci i jest odporny na uszkodzenia. Chlebaki bambusowe są lekkie. Często sprzedawane są z deską do krojenia w komplecie, która pełni jednocześnie rolę pokrywki. Takie chlebaki są estetyczne i stanowią idealne dopełnienie kuchni utrzymanych w stylistyce skandynawskiej.
Bardzo popularne są też chlebaki ze stali nierdzewnej. Nie ma problemu z utrzymaniem ich w czystości. Dodatkowo są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Stal nierdzewna to materiał, który nie odbarwia się i nie pochłania zapachów. Ponadto nie koroduje. Takie chlebaki pasują przede wszystkim do wnętrz nowoczesnych i są stosunkowo niedrogie. Do wyboru są modele w różnorodnych wersjach kolorystycznych, nie tylko czarne czy białe.
Kolejnym rozwiązaniem są wykonane z porcelany chlebaki ceramiczne. To naczynia niezwykle efektowne wizualnie, które mają różnorodną kolorystykę. Czasem sprzedawane są w komplecie z ceramiczną pokrywką czy deską do krojenia pełniącą także funkcję pokrywki. Są to chlebaki łatwe do utrzymania w czystości, które nie odbarwiają się i nie zmieniają smaku pieczywa. Z drugiej strony nie są tak wytrzymałe jak naczynia stalowe i drewniane. Uderzenie w ich przypadku może skończyć się nawet pęknięciem. Są też dość ciężkie.
Zdecydowanie najtańsze są z kolei chlebaki plastikowe. Pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego są dość wytrzymałe, a przy tym łatwe do utrzymania w czystości. Nie prezentują się jednak niestety zbyt elegancko. Dodatkowo bardzo często nie zapewniają one pieczywu odpowiednich warunków do jego przechowywania.
Wybór chlebaka – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
Sam materiał wykonania chlebaka to nie wszystko. Pojemnik ten powinien być dobrany odpowiednio do liczby osób, które na co dzień będą z niego korzystać. Znaczenie ma też miejsce, w którym chlebak będzie stać. Dostępne w sklepach modele liczą od 18 do nawet 47 cm długości. Mniejsze chlebaki pozwalają na przechowywanie tylko jednego bochenka chleba, ale z drugiej strony nie zajmują wiele cennej przestrzeni na blacie. Ciekawym rozwiązaniem są chlebaki narożne, które postawić można w kącie. To rozwiązanie idealne do małych kuchni.
Co ciekawe, coraz częściej chlebaki, zwłaszcza te utrzymane w stylistyce skandynawskiej, posiadają drewnianą deskę do krojenia w zestawie. Pełni ona dwie funkcje. Przede wszystkim jest pokrywką chlebaka, a przy okazji służy do krojenia pieczywa. To rozwiązanie bardzo wygodne, bo pozwala zaoszczędzić na kuchennym blacie sporo miejsca. Takie chlebaki są obecnie zresztą bardzo popularne. Ponadto w sklepach znaleźć można efektowne chlebaki przystosowane dodatkowo do podawania pieczywa w towarzystwie różnego rodzaju przekąsek. Na kwadratowym chlebaku ustawić można miseczkę podzieloną na kilka stref i serwować w niej dodatki śniadaniowe – dżemy, miody, masła, oliwę itd. Taki chlebak niewątpliwie przyda się podczas śniadań jadanych w większym, rodzinnym gronie czy przy organizowaniu imprez tzw. domówek. Warto też postawić na chlebak utrzymany w tym samym stylu co pojemniki służące do przechowywania żywności – kawy, herbaty, mąki, cukru, soli itd. Taki zestaw prezentuje się efektownie i stanowi niewątpliwą ozdobę kuchni.