Obecnie w coraz większej liczbie polskich domów i mieszkań znaleźć można ekspres do kawy – kolbowy lub automatyczny. To urządzenie bardzo przydatne, dostarcza bowiem smacznej i aromatycznej kawy. Jednak nie wszyscy wiedzą o tym, że częste korzystanie z ekspresu prowadzi do osadzania się na jego poszczególnych elementach kamienia. Mowa w tym przypadku przede wszystkim o tych częściach, które dostarczają wodę. Obecność osadu z kamienia jest niebezpieczna dla ekspresu, a przy okazji wpływa negatywnie na smak kawy. Stanowi również zagrożenie dla zdrowia człowieka. Dlatego też należy regularnie sięgać po odpowiedni odkamieniacz. Co to takiego i jak działa? Jaki odkamieniacz wybrać do swojego ekspresu do kawy i jak go używać? Co w ogóle warto na ten temat wiedzieć?

Co to jest i jak działa odkamieniacz?

Odkamieniacz to nic innego jak specjalny środek wpływający na strukturę kamienia. Usuwa go z powierzchni urządzeń różnego rodzaju np. ekspresów do kawy. Osad gromadzi się na ogół na ściankach. Powstaje w warunkach wysokiej temperatury doprowadzającej do przekształcenia się soli metalu w osad.

Niewiele osób wie, jak szeroka jest oferta produktów do odkamieniania ekspresów. Są to różnego rodzaju proszki, tabletki, płyny czy koncentraty. Warto przy tym zwrócić uwagę na zalecenia samego producenta środka odkamieniającego. Nie można ich bagatelizować, gdyż niewłaściwe użytkowanie tego typu produktów znacznie zmniejsza ich skuteczność. Co więcej, prowadzić może nawet do uszkodzenia ekspresu do kawy.

Najpopularniejsze są płyny do odkamieniana. Należy je wykorzystywać w ilości zalecanej przez producenta. Rzadziej spotkać się można z proszkami do odkamieniania. Są to preparaty, które wymagają oczywiście rozpuszczenia w wodzie. Najwygodniejsze do stosowania są jednak tabletki odkamieniające. Posiadają one odpowiednią ilość środka odwapniającego w składzie, a więc nie trzeba już niczego dozować. Warto stawiać mimo to na renomowanych producentów, gdyż niedokładnie rozpuszczone tabletki mogą nawet zapchać przewód doprowadzający do ekspresu wodę. Ostatnim rodzajem środków odkamieniających są koncentraty. Stosowane są one w minimalnej ilości, gdyż rozpuszcza się je w wodzie.

Odkamieniacz do ekspresu – czy jest konieczny?

Stosowanie odkamieniacz do ekspresu do konieczność w przypadku tego typu urządzeń. W Polsce bowiem woda wodociągowa bardzo rzadko jest miękka. Na ogół jest to woda twarda lub bardzo twarda, co sprawia, że w użytkowanych sprzętach osadza się sporo kamienia. Jeśli ekspres do kawy używany jest codziennie i to kilka razy, trzeba pamiętać o jego regularnym odkamienianiu. Powinno się to odbywać raz na 3-4 miesiące. Producenci ekspresów często zalecają odkamieniania co około 300 kaw. Nie można tego w żadnym wypadku lekceważyć. Okazuje się bowiem, że nagromadzony kamień to podstawowa przyczyna awarii sprzętu tego rodzaju. Przy okazji wpływa negatywnie na smak i aromat kawy. Producenci ekspresów do kawy nie wykonują napraw gwarancyjnych, gdy doszło do zakamienienia urządzenia. Stąd tak istotne jest systematyczne stosowanie odkamieniacza do ekspresu. To najlepszy sposób na przedłużenie żywotności sprzętu i poprawę smaku pitej kawy.

Odkamieniacz do ekspresu w szczególności musi być użyty wówczas, gdy ekspres sam informuje o nagromadzonym w nim osadzie kamiennym. Do odkamieniania należy przystąpić ponadto w sytuacji, gdy mleko gorzej się spienia, a strumień kawy jest zauważalnie słabszy. Sygnałem ostrzegawczym jest dodatkowo niższa temperatura świeżo zaparzonej kawy.

Jak używać odkamieniacza?

Tak naprawdę każdy ceniony producent ekspresów do kawy ma w swojej ofercie także odpowiednie odkamieniacze. Wiele osób korzysta z tego i sięga po produkty z tej samej firmy. Jednak takiej potrzeby wcale nie ma. W przypadku ekspresu do kawy można stosować odkamieniacze różnych producentów. Warto stawiać tutaj na dobrze znane i renomowane marki.

Przy zakupie ekspresu do kawy, warto sprawdzić obecność funkcji odkamieniania urządzenia. W ten sposób za sprawą jednego przycisku można ekspres wyczyścić szybko i bezproblemowo. Wystarczy do pojemnika na wodę wlać płyn do odkamieniania (lub wykorzystać inny odkamieniacz) i włączyć daną funkcję. Wówczas z ekspresu zamiast kawy wydobywa się płyn z wykorzystanym już odkamieniaczem. Taki proces trwa na ogół około 60 minut. Podobnie jest w przypadku ekspresów kolbowych. Również i tutaj odkamieniacz wlewa się do pojemnika na wodę. Trzeba jednak manualnie przeprowadzić proces przepuszczania powstałego roztworu przez poszczególne elementy urządzenia. Warto zrobić to dwa razy, aby uzyskać lepszy efekt.

Nie można w tym przypadku sięgać po większą ilość odkamieniacza. To środki dość agresywne i zastosowanie większej dawki może się skończyć dla urządzenia bardzo źle. Odkamienianie automatyczne jest jak widać bardzo proste, ale niekiedy trzeba przeprowadzić je w sposób ręczny. Starsze i tańsze ekspresy do kawy takiej funkcji bowiem nie posiadają. W tym przypadku należy zaparzyć kilka filiżanek kawy przy wykorzystaniu zbiornika z wodą i detergentem. W ten sposób woda może kilka razy przepłynąć bez system, ale bez parzenia kawy. Gdy woda się kończy, zbiornik należy dokładnie przepłukać w celu usunięcia resztek preparatu odkamieniającego. Potem pojemnik napełnia się ponownie, ale samą wodą. Warto wykonać wówczas jeszcze 2-3 parzenia, aby w całości oczyścić cały system.

Pod żadnym pozorem w ekspresach do kawy nie wolno stosować żadnych zamienników odkamieniaczy np. preparatów przeznaczonych do żelazek czy czajników elektrycznych. Mogą one bowiem doprowadzić do zniszczenia urządzenia. Trzeba stawiać na środki przeznaczone typowo do ekspresów, które doskonale radzą sobie z nagromadzonym osadem, a przy okazji nie niszczą uszczelek czy elementów podgrzewających wodę. Nie można również stosować domowych metod odkamieniania np. z użyciem kwasku cytrynowego bądź octu. Te produkty lepiej zostawić do czyszczenia lodówki czy czajnika, a nie ekspresu do kawy.

Odkamieniacz do ekspresu – najczęściej wybierane

  1. AEG Odkamieniacz do ekspresu do kawy

    AEG Odkamieniacz do ekspresu do kawy

  2. Odkamieniacz do ekspresu Delonghi

    Odkamieniacz do ekspresu Delonghi

  3. Hillmann Odkamieniacz do ekspresu

    Hillmann Odkamieniacz do ekspresu