Szybkowar to urządzenie kuchenne służące do gotowania potraw pod wysokim ciśnieniem. W ten sposób dania są gotowe nawet 2-3 razy szybciej niż normalnie. Szybkowar nie jest standardowym garnkiem. Posiada bowiem specjalną pokrywkę, szczelnie zamykającą naczynie. To dzięki niej w środku wytwarza się wysokie ciśnienie. Para wodna, która nie znajduje ujścia krąży w garnku i przyspiesza proces gotowania. Nowoczesne parowary posiadają przy tym odpowietrznik pary i są bardzo bezpieczne w użytkowaniu.

Najlepszy szybkowar – ranking

 1. Szybkowar Tefal Secure 5 Neo V2 P2530741

  Szybkowar Tefal Secure 5 Neo V2 P2530741

  Wysokiej jakości szybkowar z pięcioelementowym systemem zabezpieczeń, który zapewnia bezpieczeństwo jego użytkowania. Posiada trójwarstwowy spód i wbudowaną aluminiową kapsułę. Dzięki temu doskonale sprawdza się w przypadku każdego typu kuchenki. Urządzenie wyposażone jest w zawór regulacji ciśnienie – 80 i 50 kpa. Wewnątrz naczynia znajduje się również praktyczna miarka.

 2. Gerlach szybkowar 6L z długą rączką 323B

  Gerlach szybkowar 6L z długą rączką 323B

  Nowoczesny szybkowar o pojemności 6 litrów wyposażony w długą rączkę. Skraca czas gotowania potraw nawet do 70%, co przekłada się na oszczędność wody, energii i czasu. Jednocześnie dania zachowują swoje witaminy i minerały. Garnek wykonany jest ze stali nierdzewnej oraz tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Sprawdza się świetnie w przypadku różnego rodzaju kuchenek.

 3. Szybkowar MPM MGS-07

  Szybkowar MPM MGS-07

  Praktyczny i prosty w obsłudze szybkowar skracający czas gotowania nawet o 70%. Świetnie sprawdza się w przypadku gotowania dań jednogarnkowych. Pojemność naczynia to 7 litrów. Wykonane jest ono z wysokiej jakości stali nierdzewnej. W skład zestawu wchodzi podkładka pod wkład oraz wkład przeznaczony do gotowania na parze z funkcją tarki do warzyw.

 4. Eldom SW500 Perfect Cook

  Eldom SW500 Perfect Cook

  Innowacyjny szybkowar, który gotuje i podgrzewa. Posiada korpus wykonany ze stali nierdzewnej i wzmocnione dno. To naczynie o sporej pojemności 5 litrów, które nie sprawia problemów w zakresie utrzymania w czystości. Jest też proste w obsłudze, co jest zasługą dotykowego panelu sterowania i wyświetlacza cyfrowego. W skład zestawu wchodzą także kubek z miarką i łopatką czy tacka parowa ze stali nierdzewnej.

 5. Szybkowar Gerlach Solid 6l

  Szybkowar Gerlach Solid 6l

  Wysokiej klasy szybkowar z korpusem i pokrywką ze stali nierdzewnej odpornej na uszkodzenia mechaniczne czy korozję. Posiada trójwarstwowe aluminiowe dno. Dodatkowo sprawdza się w przypadku różnego rodzaju kuchenek, także indukcyjnych. Ciekawym rozwiązaniem jest pokrywka z praktycznym regulatorem wewnętrznego ciśnienia.

Jaki szybkowar kupić?

Duże znaczenie ma przede wszystkim pojemność naczynia. Od tego zależy, ile porcji jednocześnie można w nim przygotować. Dla 2-3 osób odpowiedni będzie model o pojemności już 4 litrów. Dla rodzin przeznaczone są szybkowary większe. Warto przy okazji sprawdzić materiał, z którego urządzenie jest wykonane. Największą popularnością cieszą się szybkowary ze stali nierdzewnej, która jest bardzo wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne i odporna na korozję. Nie wchodzi także w reakcje chemiczne z żywnością. Szybkowary aluminiowe są lżejsze, dobrze się nagrzewają, ale też szybko tracą ciepło.

Istotnym elementem naczynia jest pokrywa, która musi posiadać blokadę chroniącą przed przypadkowym otworzeniem się garnka w czasie gotowania i uwolnieniu dużej ilości pary wodnej. Dobrze, gdy pokrywkę można zamknąć bądź otworzyć tylko jedną dłonią. Coraz więcej modeli wyposażonych jest również w regulator ciśnienia. Dobry szybkowar musi być wygodny w użytkowaniu – mieć poręczne uchwyty, które nie nagrzewają się mocno.

Ceny popularnych szybkowarów

Spore znaczenie w tym przypadku ma oczywiście materiał wykonania szybkowaru czy funkcje, które oferuje. Najtańsze urządzenie zakupić można już za około 100 złotych. Droższe modele, które mają więcej funkcji to koszt nawet kilkuset złotych. W praktyce w przedziale 300-400 złotych da się znaleźć urządzenia naprawdę dobrej jakości i jak najbardziej warte uwagi. Przy tym warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami i potrzebami w tym zakresie.