Jajowar to niewielkich rozmiarów urządzenie wykorzystywane, jak sama nazwa wskazuje, do gotowania jajek. Jego konstrukcja najczęściej składa się z płyty grzewczej z miejscami na jajka oraz przypominającej kopułę pokrywy. Bardziej zaawansowane modele umożliwiają wybranie określonego poziomu ugotowania jajka – na miękko, na półmiękko oraz na twardo. Większość jajowarów informuje sygnałem dźwiękowym o zakończeniu procesu gotowania jajek.

Najlepszy jajowar do gotowania jajek – ranking

 1. Jajowar do gotowania jajek Krups F 233-70

  Jajowar do gotowania jajek Krups F 233-70

  Prosty w obsłudze jajowar utrzymany w klasycznej, czarno-białej kolorystyce o mocy na poziomie 350W. Pozwala na jednoczesne gotowanie aż siedmiu jajek. Urządzenie wyposażone jest w funkcjonalny przełącznik i transparentną pokrywkę. Sprawdzi się świetnie w niejednym gospodarstwie domowym.

 2. Jajowar Severin EK 3156

  Jajowar Severin EK 3156

  Efektowny wizualnie jajowar z zabezpieczeniem przed przegrzaniem. Jego powierzchnia grzewcza posiada powłokę zapobiegającą przywieraniu. Atutem tego modelu jest transparentna pokrywka i elektroniczna kontrola czasu gotowania. Urządzenie mieści jednocześnie maksymalnie 6 jaj i dysponuje mocą na poziomie 400W.

 3. Mpm MGJ-01M

  Mpm MGJ-01M

  Mieszczący do 7 jaj jajowar o mocy 350W. W całości wykonany jest ze stali nierdzewnej i wyposażony w funkcjonalną pokrywę. Składa się z misy, do której wlewa się wodą. Jaja są umieszczane w środku na specjalnej wkładce. W skład zestawu wchodzi też miarka do dozowania wody oraz końcówka do przebijania jajek.

 4. Jajowar do gotowania jajek Clatronic EK 3497

  Jajowar do gotowania jajek Clatronic EK 3497

  Nowoczesny jajowar ze specjalną nakładką zapobiegającą przywieraniu. To model bardzo cichy w działaniu z podświetlanym włącznikiem/wyłącznikiem. Wykonany jest z wysokiej jakości tworzywa sztucznego i mieści maksymalnie 6 jaj. Jego moc to 400W. Na urządzenie udzielana jest dwuletnia gwarancja producenta.

 5. Jajowar Sencor SEG 710BP

  Jajowar Sencor SEG 710BP

  Elegancki, czarny jajowar mieszczący do 7 jaj. Oferuje trzy różne stopnie gotowanie i posiada wyjmowany zasobnik na jajka. To model prosty do utrzymania w czystości. Atutem urządzenia jest zintegrowany timer elektroniczny z wbudowaną sygnalizacją dźwiękową. Jajowar posiada także specjalne zabezpieczenie przed przegrzaniem.

 6. Camry CR4482

  Camry CR4482

  Wytrzymały jajowar, który świetnie sprawdzi się w niejednej kuchni. Dysponuje mocą 350W i pozwala na jednoczesne gotowanie do 7 jaj. Oferuje przygotowywanie jajek na miękko, średnio i na twardo. Do miarki dołączony jest dodatkowo nakłuwak. Jego użycie w dużej mierze zmniejsza ryzyko pęknięcia jaj w czasie ich gotowania.

Jaki jajowar kupić?

Kluczowe znaczenie ma z pewnością wielkość jajowaru. Od niej zależy ile jajek można jednocześnie w nim gotować. Najpopularniejsze są modele mieszczące 5-7 jaj. Od mocy z kolei uzależniony jest czas gotowania. Im większa moc, tym szybciej można ugotować jajka. W praktyce na ogół z większą pojemnością idzie także większa moc urządzenia.

Jajowary pozwalają ugotować jajko na miękko czy twardo. To ich spora zaleta. Regulacja gotowania odbywa się poprzez zastosowanie odpowiedniej ilości wody. W skład zestawu wchodzi więc najczęściej pojemnik z miarką. Pozwala on na dobranie właściwej w danym przypadku ilości wody. Przy zakupie jajowaru warto też sprawdzić, w jaki sposób sygnalizuje on zakończenie pracy. Na ogół jest to sygnał dźwiękowy i to dość głośny. Ciekawym rozwiązaniem są ponadto modele z wbudowanym termostatem, które wyłączają się po osiągnięciu określonej temperatury. Ma to duże znaczenie ze względów bezpieczeństwa domowników.

Ceny jajowarów

Jajowary cieszą się coraz większą popularnością i trudno się temu dziwić. Nie zajmują wiele miejsca w kuchni i są bardzo proste w obsłudze. Są świetnym rozwiązaniem dla miłośników jajek na twardo i miękko. Pozwalają na szybkie przygotowanie smacznego śniadania. Ich cena jest również dość przystępna. W zależności od wybranego modelu i pojemności waha się od około 40 do 200 złotych. Model, który sprawdzi się w przypadku standardowej rodziny nie powinien kosztować więcej niż 100-150 złotych. Dodatkowo na większość jajowarów udzielana jest 12 lub 24-miesięczna gwarancja producenta.