Kuchenka mikrofalowa to popularne urządzenie kuchenne służące do podgrzewania produktów spożywczych na skutek poddania ich działaniu mikrofal. Wynalazcą kuchenki mikrofalowej był Percy Spencer, a pierwszy model do sprzedaży trafił już w roku 1947. Nowoczesne kuchenki mikrofalowe pozwalają także na rozmrażanie potraw. Ciekawą opcją jest także funkcja gotowania nieoceniona przy przygotowywaniu zup i potraw mięsnych.

Najlepsza kuchenka mikrofalowa – ranking

  1. Kuchenka mikrofalowa Whirlpool MWF 420 BL

    Kuchenka mikrofalowa Whirlpool MWF 420 BL

    Nowoczesna kuchenka mikrofalowa o pojemności 25 litrów i mocy maksymalnej 800W. Jest bardzo prosta w obsłudze. Nie tylko podgrzewa potrawy, ale i je rozmraża. Funkcja Jet Start pozwala na błyskawiczne podgrzewanie płynnych potraw – zup, kaw, herbat. Mikrofala jest łatwa do utrzymania w czystości, co jest zasługą funkcji AutoClean. W razie potrzeby można ją zablokować przed dostępem dzieci.

  2. Kuchenka Bosch HMT75M451

    Kuchenka Bosch HMT75M451

    Prosta w obsłudze kuchenka mikrofalowa nieco większych rozmiarów. Świetnie sprawdzi się w każdej nowoczesnej kuchni. Pozwala na gotowanie i rozmrażanie produktów spożywczych. Urządzenie cechuje się pojemnością 17 litrów i mocą rzędu 800W. Oferuje aż pięć różnych poziomów mocy. W praktyce im większa moc mikrofal, tym szybciej można przygotować potrawę czy ją rozmrozić.

  3. Amica AMGF23E1GB

    Amica AMGF23E1GB

    Sterowana elektronicznie kuchenka mikrofalowa o eleganckim designie. Oferuje aż sześć różnych poziomów mocy. Funkcja Combogrill pozwala na idealne podgrzewanie potraw pokrytych chrupiącą, smaczną skórką. Atutem tego modelu jest rozmrażanie wagowe i prostota obsługi – urządzenie włączyć można zaledwie jednym przyciskiem. To kuchenka mikrofalowa z zabezpieczeniem przed dziećmi.

  4. Kuchenka mikrofalowa Beko MOC20100S

    Kuchenka mikrofalowa Beko MOC20100S

    Funkcjonalna kuchenka mikrofalowa o mocy 700W. Wyposażona jest w wygodną funkcję błyskawicznego rozmrażania potraw. To model prosty w obsłudze, co jest zasługą intuicyjnego, doskonale zaprojektowanego sterowania. Kuchenka nie zajmuje w kuchni zbyt wiele cennego miejsca. Ma niewielkie wymiary, a mimo to jest dość pojemna. Posiada aż 20 litrów pojemności.

  5. Kuchenka mikrofalowa Amica AMG20M70V

    Kuchenka mikrofalowa Amica AMG20M70V

    Sterowana mechanicznie kuchenka mikrofalowa wysokiej jakości z sześcioma poziomami mocy. Jest niezwykle prosta w obsłudze i bardzo funkcjonalna. Wyróżnia się eleganckim, minimalistycznym designem. Funkcja MultiWave System pozwala na równomierne podgrzewanie całej potrawy, od zewnątrz i w środku. Ciekawym rozwiązaniem jest także funkcja rozmrażania czasowego. Urządzenie świetnie sprawdzi się w każdej, nawet niewielkiej kuchni.

Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?

Wybór mikrofalówek na rynku jest ogromny. Zakupić można zarówno urządzenia wolnostojące, jak i te przeznaczone do zabudowy. Warto przy tym zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Podstawą jest oczywiście moc. Wpływa ona na zużycie energii i tempo podgrzewania produktów spożywczych. W praktyce powinna ona wynosić minimum 700W. Kolejną istotną kwestią są wymiary urządzenia. Tutaj znaczenie ma wielkość kuchni.

Do wyboru są urządzenia sterowane mechanicznie i ręczne. Pierwsze posiadają przyciski i pokrętła, a drugie nowoczesny panel sterowania. Modele sterowane mechanicznie są tańsze, ale zarazem dla wielu osób prostsze w obsłudze. W wielu przypadkach są wystarczające. Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie kuchenki mikrofalowej jest jej kolorystyka i ogólny design. Jest to urządzenie kuchenne, które musi być funkcjonalne, ale na ogół znajduje się na widoku. Dobrze jest więc zadbać także o aspekt kolorystyczny. Zdecydowanie najwięcej mikrofalówek jest utrzymanych w odcieniach bieli i czerni, ale są też wyjątki od tej reguły.

Ceny popularnych kuchenek mikrofalowych

Kuchenki mikrofalowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń AGD. Wybór w tym zakresie na rynku jest naprawdę ogromny. W przypadku modeli wolnostojących za mikrofalówkę zapłacić trzeba średnio od około 200 do nawet 600 złotych. Droższe są sprzęty przeznaczone do zabudowy. Tutaj ceny wahają się już od około 900 do 2000 złotych. Duże znaczenie ma przy tym moc i funkcjonalność danego urządzenia.