Okapy blatowe to wciąż na rynku sprzętu AGD swego rodzaju nowość. Jednak urządzenia tego rodzaju zaczynają się cieszyć coraz większą popularnością i to na całym świecie. W czym tkwi sekret ich działania? Jakie wady i zalety mają okapy blatowe? Co warto na ich temat wiedzieć i jak wybrać odpowiedni model?

Najpopularniejsze okapy blatowe – ranking

  1. Okap blatowy Nortberg Vito 60

    Okap blatowy Nortberg Vito 60

    Sprawdź aktualną cenę

  2. Okap Siemens LF16VA570

    Okap Siemens LF16VA570
    Sprawdź aktualną cenę

  3. Okap blatowy Hoover HDD9800/1B 90

    Okap blatowy Hoover HDD9800/1B 90
    Sprawdź aktualną cenę

Zasada działania okapów blatowych i ich rodzaje

Przede wszystkim okapy blatowe podzielić można na te montowane na blacie oraz te zintegrowane z płytą. Oba rodzaje przeznaczone są do zabudowy nad blatem lub  w blacie kuchennym. Mogą być przy tym wysunięte na stałe, wysuwane na czas gotowania i znajdujące się wewnątrz. Silnik takiego urządzenie może znajdować się poza pomieszczeniem, co jest rozwiązaniem bardzo wygodnym.

Okapy blatowe, dzięki temu, że są ukryte w blacie lub płycie grzewczej, nie rzucają się w ogóle w oczy. Są świetnym wyborem do kuchni połączonych z salonem. Na czas gotowania taki okap jest wsunięty w blat. Na zewnątrz widać tylko szklany, elegancki panel. Specyficznym rodzajem okapów blatowych są niewątpliwie urządzenia zintegrowane z płytą. Są one montowane z płytą w blacie. Zasysają opary z prędkością 4m/si są naprawdę wydajne. Rodzajem okapów blatowych zintegrowanych z płytą są też okapy w formie szczelin. W tym przypadku po obu stronach znajdują się palniki.

Pochłaniacz czy wyciąg?

Okapy blatowe pracować mogą oczywiście w trybie otwartym jako pochłaniacze oraz odprowadzać powietrze na zewnątrz budynku, po wcześniejszym podłączeniu do odpowiedniego kanału wentylacyjnego. Działają skutecznie, a poza zapachami, eliminują z kuchni parę wodną, kurz czy różnego rodzaju drobnoustroje. Bez podłączenia do wentylacji, eliminacja oparów odbywa się tylko poprzez wymienny filtr węglowy. Tym samym przefiltrowane powietrze wraca do kuchni.

Eksperci generalnie polecają podłączać okapy blatowe do wentylacji. To przekłada się na wzrost ich skuteczności do 80%. Czasem jest to jednak niemożliwe np., gdy do poprowadzenia jest kilkanaście metrów rury. W takiej sytuacji żaden silnik nie da rady, a jeśli już, to urządzenie będzie bardzo głośne. Wówczas można zamontować w okapie filtry węglowe i użytkować go w formie pochłaniacza. Okapy blatowe w tym trybie świetnie sprawdzają się w domach z rekuperacją.

Zalety i wady okapów blatowych

Okapy blatowe są urządzeniami o kompaktowych kształtach, które nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca. W ten sposób w strefie roboczej w kuchni można sporo zyskać. Dodatkowo montaż okapu w blacie sprawia, że cała aranżacja jest bardziej spójna, elegancka. Taki okap pozostaje w zasadzie niewidoczny i nie zakłóca ciągłości całej zabudowy. Pasuje do sprzętów w zabudowie, niezależnie od stylistyki, w której utrzymana jest dana kuchnia.

Okapy blatowe wyróżniają się także doskonałymi parametrami technicznymi. To urządzenia nowoczesne o sporej mocy absorpcji z wytrzymałymi silnikami. Skutecznie pochłaniają zapachy i opary generowanie w czasie gotowania. Sprawdzają się nawet w dużych kuchniach. Na uwagę zasługuje także ich wyjątkowy design. Okapy blatowe często wykonywane są z materiałów szlachetnych. Wyróżniają się eleganckim wzornictwem. Produkowane są m.in. ze szkła hartowanego czy stali nierdzewnej.

Oczywiście jednak okapy blatowe nie są pozbawione wad. Największą jest chyba ich wysoka cena. To efekt tego, że okapy montowane w blacie są wciąż na rynku sprzętu AGD nowością. Są droższe nawet niż modne okapy wyspowe. Kolejnym problemem jest ich montaż. W praktyce dobrze jest o nim pomyśleć już na etapie projektowania kuchni. Założenie okapu blatowego w urządzonym pomieszczeniu to naprawdę spore wyzwanie. Nie zawsze można wkuć się w podłogę do wentylacji, ale wycięcie wylewki może być niekiedy koniecznością. To oznacza dodatkowe koszty.

Najważniejsze parametry okapów blatowych – jak wybrać odpowiedni dla siebie model?

Okapy blatowe wyposażone są często w dobrej jakości silniki.Tym samym są bardzo wydajne. Modele z wysuwanym panelem liczą około 40 cm wysokości i są zlokalizowane ponad naczyniami. Można w nich zamontować także silnik zewnętrzny, ale jeszcze przed wykonaniem wylewki. O okapie blatowym warto więc pomyśleć już na etapie projektowania mieszkania. Trzeba tutaj wziąć pod uwagę grubość wylewki czy szerokość rur. Na ogół okapy tego rodzaju montowane są na wyspach, ale z powodzeniem sprawdzają się też w klasycznych ciągach meblowych.

W przypadku okapów blatowych wybór na rynku nie jest jeszcze zbyt szeroki, ale nie da się ukryć, że urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością. Na samym starcie, przy wyborze okapu, warto zastanowić się nad tym, w jakim trybie będzie on docelowo działać. Jak wspomniano wyżej, bardziej wydane są wyciągi, ale czasem z różnych względów trzeba zdecydować się na tryb pochłaniacza. Wówczas duże znaczenie ma rodzaj zastosowanego w okapie filtra. Wytrzymałe i łatwe w utrzymaniu są filtry metalowe. Myje się je w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub w zmywarce. Jednak dużo skuteczniejsze są filtry węglowe. Ich żywotność uzależniona jest głównie od intensywności korzystania z okapu. Są one obecnie najpopularniejsze w przypadku okapów blatowych. Ponadto wyróżnia się filtry fizelinowe, które nie pochłaniają zapachów. Są jednak bardzo tanie.

Podstawą w przypadku okapów jest ponadto wydajność liczona w metrach sześciennych na godzinę. Parametr ten informuje o tym, ile powietrza dany okap jest w stanie wymienić w ciągu 60 minut. Dlatego przy wyborze okapu warto wziąć pod uwagę wymiary danego pomieszczenia. Gdy kuchnia połączona jest z salonem, istotną kwestią jest ponadto głośność pracy okapu. Co ciekawe, im urządzenie jest bardziej wydajne, tym głośniej pracuje. Przyjmuje się, że hałas nie większy niż 65 decybeli jest w tym przypadku do przyjęcia.

Dodatkowo nowoczesne okapy, także blatowe, coraz częściej oferują sporo funkcji dodatkowych. Są to m.in. wbudowane oświetlenie ledowe, minutnik, sensor zapachu, wyłącznik czasowy, czujnik czyszczenia czy opcja turbo. Nie są one jednak niezbędne na co dzień.