Grill węglowy to wciąż najpopularniejszy i zarazem pierwszy rodzaj grilla. Powstał za sprawą Georga Stephena, który w latach 50. XX wieku stworzył pierwsze urządzenie tego rodzaju. Początkowo grille były bardzo proste, dopiero z czasem zaczęto w ich przypadku stosować takie udogodnienia jak pokrywa czy termometr do mierzenia do temperatury panującej wewnątrz. Grill węglowy pozwala na grillowanie potraw różnego rodzaju – mięs, kiełbas, warzyw, serów itd.

Najlepszy grill węglowy – ranking

 1. Grill węglowy Weber Q 2400 Stand 55020879

  Grill węglowy Weber Q 2400 Stand 55020879
  Sprawdź aktualną cenę

  Nowoczesny grill o niewielkich rozmiarach. Doskonale sprawdzi się w ogrodzie czy na tarasie. Cechuje się dużą wydajnością działania i prostotą obsługi. Posiada dwuczęściowy ruszt żeliwny z emalią porcelanową oraz dwa blaty robocze. Zapewnia równomierny rozkład temperatury. Na uwagę zasługuje bezstopniowy regulator temperatury i samoczyszczący element grzejny o mocy 2200W.

 2. Grill Landmann wózek Komfort XXL 11508

  Grill Landmann wózek Komfort XXL 11508
  Sprawdź aktualną cenę

  Wysokiej klasy grill węglowy, który nie zajmuje zbyt wiele cennego miejsca. Jego korpus wykonany jest ze stali lakierowanej proszkowo. Za sprawą kółek jest to urządzenie mobilne. Posiada łatwo regulowany ruszt. Pozwala na jednoczesne przygotowywanie potraw nawet dla 14 osób. Ruszt wykonany jest ze stali chromowanej i można go myć w zmywarce. Całość uzupełnia perforowana płyta węglowa.

 3. Landmann Chef Comfort Basic+ 11528

  Landmann Chef Comfort Basic+ 11528
  Sprawdź aktualną cenę

  Idealny dla około 10 osób grill węglowy o klasycznej konstrukcji. Posiada korpus wykonany ze stali lakierowanej proszkowo i dwa kółka zapewniające mu mobilność. Za pomocą funkcjonalnej korby można z łatwością regulować wysokość misy z węglem. Ciekawym rozwiązaniem jest wyciągana szuflada na popiół i żeliwny modularny ruszt grillowy.

 4. Grill węglowy Activa Grill Angular 11245

  Grill węglowy Activa Grill Angular 11245
  Sprawdź aktualną cenę

  Mobilny grill węglowy z blachy lakierowanej w kolorze czarnym. Posiada emaliowany ruszt grillowy oraz chromowany ruszt służący do podgrzewania. Blacha paleniskowa ma płynną regulację wysokości dzięki korbie. Całość uzupełnia wyciągana szuflada na popiół. Sprzęt jest odporny na różnorodne warunki pogodowe. Wyposażony jest we wskaźnik temperatury umieszczony w pokrywie.

 5. Grill Lund 99588

  Grill Lund 99588
  Sprawdź aktualną cenę

  Prosty w obsłudze grill ogrodowy z regulowaną wysokością płyty na węgiel oraz termometrem. Posiada solidną konstrukcję stalową i emaliowany ruszt. Ciekawym rozwiązaniem jest wysuwany popielnik oraz składana półka boczna. Grill ma także metalową półkę dolną np. na przybory i talerze. Uzupełnia go otwieracz do piwa i trzy metalowe rączki.

Jaki grill na węgiel kupić?

Podczas zakupu grilla węglowego warto zwrócić uwagę na kilka różnych elementów. Dobrze jest postawić na model wykonany z solidnych materiałów, wyposażony w pokrywę z regulacją dopływu powietrza. Dzięki temu można z łatwością przygotowywać potrawy różnego rodzaju. W praktyce dobrze sprawdzają się urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej i żeliwa lub pokryte specjalną emalią porcelanową.

Przydatnym elementem okazuje się być także funkcjonalny popielnik pozwalający na bezproblemowe usuwanie popiołu. Warto postawić na chromowany ruszt, który jest antykorozyjny i wytrzymały. Nowoczesne grille węglowe coraz częściej posiadają termometr, który umożliwia na kontrolowanie temperatury palenia. W ten sposób przygotowywać można różnorodne potrawy.

Na samym końcu należy sprawdzić dodatkowe ułatwienia, jakie oferuje dany grill węglowy. Warto zwrócić uwagę na takie elementy jak solidne uchwyty, dodatkowe zabezpieczenia czy kółka transportowe. Dzięki tym ostatnim urządzenie może być mobilne i wygodne w transporcie.

Ceny popularnych grilli ogrodowych

Generalnie grille ogrodowe to urządzenia bardzo zróżnicowane cenowo. Sporo zależy od rodzaju – grille węglowe są stosunkowo tańsze niż np. te gazowe. Najprostsze urządzenia zakupić można już za kilkadziesiąt złotych i będą one należycie wywiązywać się ze swojej podstawowej roli. Są jednak i grille węglowe znaczenie droższe, które kosztują nawet kilkaset złotych. Duże znaczenie ma jakość wykonania grilla i jego funkcjonalność. Im bardziej jest on zaawansowany, tym wyższa jest jego cena.