Kuchnia to miejsce, w którym z założenia przygotowywane są potrawy. Obecnie na ogół do gotowania wykorzystywane są różnego rodzaju płyty do zabudowy. Coraz większą popularnością zaczynają się przy tym cieszyć nowoczesne płyty gazowe bez płomieni. Czym są i w jaki sposób działają? Co warto na ich temat wiedzieć? Czy warto rozważyć zakup takiej płyty do swojego domu?

Rodzaje płyt do zabudowy

Wybór określonego rodzaju płyty do zabudowy uzależniony jest od tego, jaka instalacja znajduje się w kuchni. Jeśli w domu jest instalacja gazowa, trzeba zakupić płytę gazową. Gdy gazu nie ma,  konieczna jest płyta indukcyjna lub ceramiczna.

Standardowe płyty gazowe posiadają klasyczne palniki gazowe. Są tanie i łatwe w eksploatacji. W pomieszczeniu musi się jednak znajdować odpowiednia wentylacja. Nowoczesne płyty gazowe są atrakcyjne wizualnie i coraz bezpieczniejsze w użytkowaniu. Posiadać mogą np. zabezpieczenie przeciwwypływowe, które odcina gaz w przypadku zgaśnięcia płomienia. Ruszt bywa jednoczęściowy, dwuczęściowy lub osobny dla  każdego z palników. Płyty gazowe wykonywane są na ogół ze stali nierdzewnej, czasem szkła ceramicznego w różnorodnych barwach. Mają one jednak i swoje wady. Przede wszystkim zawsze z ich użytkowaniem wiąże się ryzyko poparzenia czy pożaru. Rozwiązaniem w tej sytuacji są innowacyjne płyty gazowe bez płomieni. W ich przypadku gaz spalany jest bowiem pod szkłem. Zużywają one znacznie mniej paliwa i są wygodne w użytkowaniu. Nie wymagają stosowania specjalnych naczyń.

Dużą popularnością cieszą się także płyty elektryczne z palnikami w formie płytek grzewczych. Są to na ogół spiralne grzałki pokryte żeliwem. Takie płyty są trudniejsze do utrzymania w czystości i mniej ekonomiczne niż np. płyty ceramiczne. Dodatkowo nie posiadają nowoczesnych funkcjonalności takich jak programatory czasowe, czujniki ciepła szczątkowego, zabezpieczenia przed dziećmi itd. Z drugiej strony są tanie i łatwe w obsłudze. Ciekawie prezentują się z całą pewnością płyty ceramiczne wykonywane z materiału ceramicznego. Elementami grzewczymi w tym przypadku są spirale elektryczne lub lampy halogenowe. Te drugie nagrzewają się bardzo szybko. Nowoczesne płyty ceramiczne świetnie przewodzą ciepło. Co ciekawe, powierzchni obok pól grzewczych pozostaje przez cały czas chłodna, nie ma więc ryzyka oparzenia się.

Płyty indukcyjne do działania wykorzystują indukcję elektromagnetyczną, a więc zmienne pole elektromagnetyczne. Wymieniają energię między cewkami a naczyniami. W dnie garnków powstają prądy wirowe, które je rozgrzewają. Ciepło wytwarzane jest nie na powierzchni płyty, a na dnie naczynia. Tego rodzaju płyty wytwarzają tyle ciepła, ile rzeczywiście potrzeba. Są komfortowe w obsłudze i bardzo bezpieczne w użytkowaniu. Nie ma także problemów z utrzymaniem ich w czystości.

Poza tym na rynku znaleźć można rozwiązania dla osób niezdecydowanych, a więc płyty grzewcze, które łączą w sobie różne źródła ciepła. Przykładem są płyty gazowo-indukcyjne. Dają one w kuchni całkiem sporo możliwości. Są ciekawym rozwiązaniem, gdy z różnych względów nie ma chwilowo dostępu do danego medium np. prądu lub gazu.

W jaki sposób działają płyty gazowe bez płomieni?

Płyty gazowe bez płomieni to po prostu płyty ceramiczne, pod którymi znajdują się palniki gazowe. Dzięki temu są one łatwe do utrzymania w czystości. Wyróżniają się eleganckim designem i pasują do różnego rodzaju aranżacji – nowoczesnych i klasycznych jednocześnie. Co ciekawe, w tym przypadku do gotowania wcale nie trzeba używać specjalnych garnków, tak jak ma to miejsce przy płytach indukcyjnych. Gaz spalany jest w temperaturze 800 stopni Celsjusza, a więc na naczyniach nie osadza się tłusty osad, podobnie jak na meblach. Ponadto płyty takie obsługiwane są poprzez funkcjonalny panel dotykowy.

Popularność takich kuchenek gazowych cały czas rośnie, ale wciąż nie są one zbyt dobrze znane w społeczeństwie. A szkoda, bo stanowią ciekawą alternatywę dla standardowych płyt gazowych. Standardowe modele liczą około 60 cm szerokości. Posiadają dotykowy panel do obsługi i są wykonane z wysokiej jakości szkła ceramicznego. Standardem są w tym przypadku systemy bezpieczeństwa przeciwwypływowe. Posiadają jedno lub dwa miejsca, które “za darmo” nagrzewają się w trakcie przygotowywania posiłków. W ten sposób potrawy można trzymać w cieple bez konieczności zużywania gazu. Poszczególne płyty gazowe bez płomieni różnią się przede wszystkim wymiarami czy rozmieszczeniem pól grzejnych. Warto je dopasować do własnych potrzeb i liczby domowników. Im więcej osób mieszka w danym gospodarstwie domowym, tym na ogół większa płyta grzewcza jest potrzebna. Znaczenie ma ponadto częstotliwość gotowania. Dla osób, które samodzielnie gotują okazyjnie, wystarczające są modele z dwoma polami grzewczymi.

Dlaczego płyty gazowe bez płomieni cieszą się coraz większą popularnością?

Nowoczesne płyty gazowe bez płomieni pobierają bardzo mało energii, emitując przy tym aż 10 razy szkodliwego tlenku węgla mniej niż klasyczne kuchenki gazowe. Palniki nagrzewają płytę tylko w wyznaczonych miejscach, a więc nie ma strat ciepła. Dodatkowo każda płyta ma jedno lub dwa pola zwane odkładaczami. To miejsca, które nie pobierają gazu, ale ogrzewają się dzięki gorącym spalinom. Standardowe kuchenki gazowe tę energię niestety tracą. Dokładne spalanie gazu jest rozwiązaniem ekologicznym i ekonomicznym zarazem.

Płyty gazowe bez płomieni można zablokować przed dziećmi, podobnie jak wiele płyt ceramicznych czy indukcyjnych. Mają one podwójne zabezpieczenie przed wyciekiem gazu. Poza tym nie wytwarzają one promieniowania o wysokiej częstotliwości. Bez obaw mogą więc z nich korzystać nawet osoby z rozrusznikiem serca. Ciekawym rozwiązaniem jest dodatkowo specjalny timer, który pozwala na zaprogramowanie wyłączenia się danego pola gazowego. W praktyce dla każdego pola ustawić można inny czas wyłączenia się. Montaż takiej płyty nie jest również zbyt skomplikowany, chociaż potrzebna jest w tym przypadku pomoc specjalisty z uprawnieniami gazowymi.

Najpopularniejsze modele płyt gazowych bez płomieni

  1. Płyta gazowa Solgaz GPC 4+1 G20

    Płyta gazowa Solgaz GPC 4+1 G20

  2. Płyta gazowa Beko HILG64120S

    Płyta gazowa Beko HILG64120S

  3. Płyta gazowa Amica PGCD6100BoB

    Płyta gazowa Amica PGCD6100BoB