Czajnik elektryczny to urządzenie, które  można znaleźć w większości gospodarstw domowych. Jest lekkie, poręczne i wygodne w użyciu. Zbudowane są z dzbanka z grzałką oraz podstawki zasilającej podłączanej do prądu. Posiadają wskaźniki poziomu nalanej wody z podziałką liczbową lub tą określającą liczbę filiżanek.  Czy warto mieć takie urządzenie w swojej kuchni? Jeśli tak, to na jaki model postawić? Na co zwrócić uwagę w czasie zakupów?

Dlaczego warto kupić czajnik elektryczny?

Czajniki elektryczne to urządzenia bardzo funkcjonalne. Pozwalają one na szybkie podgrzewanie wody. Im większa jest moc urządzenia, tym proces ten odbywa się szybciej. Modele z grzałką płytową są obecnie zdecydowanie najpopularniejsze. Są one bowiem efektowne wizualnie, a przy tym naprawdę trudno jest je spalić. Czajniki elektryczne są dostępne w sprzedaży w szerokiej gamie wzorów i kolorów do wyboru. Każdy więc może znaleźć urządzenie, które będzie pasować do wystroju jego kuchni. Nowoczesne modele oferują przy okazji szereg funkcji dodatkowych. Podziałka pozwala na zagotowanie konkretnej ilości wody. Czajniki posiadają także sporo zabezpieczeń. Są to urządzenia lekkie i raczej niewielkie, które nie zajmują zbyt wiele wolnego miejsca. Dodatkowo wcale nie kosztują dużo. Prostsze modele zakupić można za zaledwie kilkadziesiąt złotych.

Zalety i wady czajnika elektrycznego

Czajniki elektryczne są urządzeniami bardzo popularnymi i nie ma w tym nic dziwnego. Są łatwe w obsłudze, praktyczne i komfortowe w użytkowaniu. Pozwalają na błyskawiczne zagotowanie wody, a modele z temperaturą umożliwiają ustawienie nawet konkretnej temperatury wody. Dodatkowo czajniki elektryczne bywają naprawdę efektowne pod względem wizualnym. Jakie są ich podstawowe wady i zalety?

Czajniki elektryczne gotują wodę o wiele szybciej niż czajniki tradycyjne, gazowe. Generalnie działają 2-3 razy szybciej, w zależności od wybranego modelu i jego mocy. Są to urządzenia z automatycznym wyłącznikiem oraz wskaźnikiem poziomu wody. Tym samym do czajnika można wlać odpowiednią ilość wody, potrzebną do przygotowania np. kawy czy herbaty. Nowsze modele posiadają filtr antyosadowy, który skutecznie zatrzymuje kamienny osad z wody. Czajniki bezprzewodowe dostępne są w sprzedaży w szerokiej gamie wzorów, kolorów i kształtów do wyboru. Każdy może znaleźć więc model odpowiedni dla siebie. Wiele urządzeń posiada przy tym różnego rodzaju funkcje dodatkowe np. możliwość regulacji temperatury, podświetlenie, utrzymanie danej temperatury itd.

Czajniki elektryczne nie są jednak urządzeniami pozbawionymi wad. Przede wszystkim generują one wyższe koszty użytkowania niż tradycyjne czajniki gazowe, co ma związek z zużyciem energii elektrycznej. Są one też droższe niż modele na gaz.

Czajnik elektryczny – jaki wybrać? (rodzaje)

Przy zakupie czajnika elektrycznego trzeba zwrócić uwagę na szereg różnego rodzaju elementów. Pierwszym jest rodzaj zastosowanej grzałki. Wyróżnia się tutaj czajniki z grzałką spiralną oraz czajniki z grzałką płytową. Pierwsze są tańsze i powoli odchodzą do lamusa. Jeśli bowiem woda nie pokrywa całej powierzchni grzałki, istnieje możliwość ich spalenia. Są to urządzenia bez podstawy obrotowej. Czajniki z grzałką płytową są obecnie popularniejsze. Posiadają grzałkę ukrytą pod dniem. Są łatwe do utrzymania w czystości i cechują się dość dużą mocą. Wyróżniają się estetycznym wykonaniem.

Na jaką pojemność czajnika postawić? Dla jednej osoby wystarczający jest model o pojemności 0,5l. W domach na ogół spotkać się jednak można z czajnikami o pojemności około 1,5l. Poszczególne urządzenia wykonywane są przy tym z różnego rodzaju materiałów. Czajniki plastikowe są tanie i bardzo popularne. Cechują się lekkością i funkcjonalnością. Modele ze stali nierdzewnej muszą mieć dobrej jakości termoizolację. Wówczas woda pozostaje w nich dłużej ciepła. Czajniki szklane są efektowne wizualnie, ale bywają dość ciężkie. Poza tym wyróżnia się czajniki ceramiczne.

Czajniki elektryczne nie należą do urządzeń energooszczędnych. Im mają większą moc, tym szybciej gotują wodę. To przekłada się jednak na większe zużycie energii elektrycznej. Moc czajników zaczyna się od 700W i kończy na około 3000W. Użytkowanie urządzenia ułatwia przejrzysty wskaźnik poziomu wody. Bywa on często jednostronny. Ma formę okienka z narysowaną skalą. Niekiedy czajnik trzeba obrócić, aby wskaźnik zobaczyć. Są jednak i urządzenia z wskaźnikiem dwustronnym. Wygodnym rozwiązaniem jest także podświetlenie wskaźnika.

W nowoczesnych czajnikach elektrycznych coraz częściej spotkać się można z różnego rodzaju filtrami.  Najpopularniejsze i zarazem najtańsze są filtry z siateczki nylonowej, które wyłapują tylko największe zanieczyszczenia. Efektywniejsze są filtry z siateczki stalowej. Filtry węglowe eliminują z wody drobne zanieczyszczenia i usuwają z niej nieprzyjemne zapachy. Najskuteczniejszym rozwiązaniem są jednak dzbanki filtrujące zintegrowane z czajnikiem.

Przy zakupie czajnika elektrycznego dobrze jest również zwrócić uwagę na zastosowane w danym przypadku zabezpieczenia. Są to w końcu urządzenia o sporej mocy, które gotują wodę. Najczęściej stosuje się zabezpieczenie w postaci automatycznego wyłączania się czajnika w momencie zagotowania wody. Innym ważnym zabezpieczeniem jest samoistne wyłączenie się po zdjęciu czajnika z podstawy. Czasami stosuje się bezpiecznik termiczny, który zapobiega wygotowywaniu wody, gdy podgrzewana jest ona wiele razy w krótkim czasie. Dodatkowo warto sprawdzić czy pokrywka jest zabezpieczona przed przypadkowym otworzeniem się na wypadek, gdy czajnik przewróci się.

Coraz większą popularnością cieszą się obecnie czajniki elektryczne z funkcją podtrzymywania ciepła. W ten sposób urządzenia utrzymuje wybraną temperaturę, niekoniecznie musi by to wrzątek. To rozwiązanie sprawdza się np. w czasie przyjęć. Niektóre czajniki pozwalają poza tym na podgrzanie wody tylko do określonej temperatury. Pozwala to na przygotowanie naparu do danego rodzaju herbaty.

Ranking najpopularniejszych czajników elektrycznych

  1. Czajnik SMEG KLF03BLEU

    Czajnik SMEG KLF03BLEU

  2. Czajnik elektryczny De’Longhi Brillante KBJ2001.BK czarny

    Czajnik elektryczny De'Longhi Brillante KBJ2001.BK czarny

  3. Czajnik Philips Daily Collection HD4646/00

    Czajnik Philips Daily Collection HD4646/00